آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
سیاست
۳

سعید جلیلی مصوبه سران 3 قوه را اصلاح کرد : پیشنهاد دولت در سایه به مجلس نشینان

شرق: در شرایطی که مجلسیان مدعی اند از طرح افزایش قیمت بنزین به دور مانده و بی خبرند، دولت در سایه فرصت این را داشته تا عیوب طرح سران سه قوه را بررسی کند و بر مبنایش راهکار ارائه دهد. رئیس دولت در سایه جمعی از نمایندگان را به دفترش در شورای عالی امنیت ملی دعوت کرده بوده تا راهکارهای کارشناسی کارگروه اقتصادی دولت در سایه را به آنها ارائه کند. سعید جلیلی در این جلسه گفته است: «دوستان کارشناس ما در کارگروه های اقتصادی دولت سایه، پیشنهادهای عملی پیرامون کاهش مشکلات طرح مصوب سران سه قوه را خدمت نمایندگان جهت بررسی و ملاحظه ذیل لایحه بودجه سال آینده تهیه کرده اند». این در حالی است که قاعدتا مجلس از توان کارشناسی کامل برای بررسی این طرح برخوردار بوده و یکی از اعتراضاتش در روزهای اخیر همین بوده که چرا از این توان استفاده نشده است.هم محمدرضا باهنر و هم عزت الله ضرغامی سال پیش خبر داده بودند که برخی از آقایان پیشنهاد داده اند که چون دولت توان اداره کشور را ندارد، در برخی از عرصه ها بیایند کار را در خیلی از حوزه ها به دست بگیرند و به جای دولت مدیریت کنند که به گفته هردو نفرشان، رهبری با این دیدگاه مخالفت کرده بودند. سعید جلیلی، مسئول پرونده هسته ای در دولت احمدی نژاد، نامزد اصولگرایان در سال 92 و به عبارت بهتر کاندیدای اصلح جبهه پایداری و آیت الله مصباح یزدی در آن زمان و شاید هم تاکنون، از زمان ناکامی در رقابت با روحانی، ایده ای تحت عنوان دولت در سایه را پیش می برد. 

پس از روی کارآمدن دولت دوم روحانی، به زعم خود دولت در سایه تشکیل داد و در توضیح این تصمیم گفته بود: «همه ما وظیفه داریم امور کشور را مثل سایه دنبال کنیم». دولت در سایه اصولا سازه ای است که از سوی حزب رقیب یا حزب اقلیت در مجلس آن هم در نظام های پارلمانی شکل می گیرد و قدم به قدم با دولت اصلی جلو می آید و آن را رصد می کند. دولت در سایه هیچ گاه برساخته یک فرد نیست، آن هم فردی که خودش در ساختار قدرت حضور دارد و در سیاست گذاری ها و تصمیم ها دخیل است. جلیلی  اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام عضو حقیقی است و در شورای عالی امنیت ملی هم حضور دارد. درحال حاضر لوایح «اف ای تی اف» که از نظر دولت بسیار مهم است، منتظر تعیین تکلیف در این نهاد سیاست گذار و تصمیم ساز است.

پیش از سعید جلیلی نیز عبدالله رمضان زاده در سال 84 به حزب مشارکت پیشنهاد داده بود که به طور غیررسمی دولت در سایه تشکیل دهند. احمد نقیب زاده، استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه تهران پیش از این گفته بود در این ساختار سیاسی صحبت از دولت در سایه اساسا بیهوده است.  تاکید جریانات سیاسی بر لزوم تشکیل دولت در سایه را باید نوعی انتقاد یا دلواپسی تعبیر کرد.جلیلی در جلسه روز گذشته اش درباره نامه چند ماه پیش خود به سران سه قوه درباره موضوع سهمیه بندی صحبت کرده و گفته است: این طرح که ابعاد مختلف موضوع از جمله شیوه اجرائی در آن پیش بینی شده بود، چند ماه پیش برای سران سه قوه ارسال شد که مصوبه سران قوا با آن متفاوت است؛ اما اکنون موضوع ما مصوبه فعلی است که همه باید کمک کنند مشکلات آن به حداقل برسد و مردم نیز از حداکثر فایده آن بهره مند شوند.در این جلسه نمایندگان اصولگرای مخالف دولت هم حضور داشته اند. از جمله حجت الاسلام پژمانفر که او نیز از اراده مجلس برای آماده کردن افکار عمومی پیش از اجرای این مصوبه خبر داد و از تحقق نیافتن آن گلایه کرد.جلیلی پیش از این در تبیین دولت در سایه گفته بود: «یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد این است که به محض اینکه یک فرد از مسئولیتی فارغ می شود، دیگر هیچ احساس مسئولیتی نسبت به سمت سابق خود ندارد، درحالی که وظیفه مسئولانی که روزی در قدرت بوده اند این است که نسبت به مسئولیت سابق خود حساسیت داشته باشد.

 اینکه رهبر انقلاب فرمودند آتش به اختیار عمل کنید و منتظر دستگاه هایی که دچار اختلال شده اند، نمانید، یکی از مصادیقش دولت در سایه و نقش آفرینی آن در راستای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی است. این مسئله تکلیف هر فعال سیاسی در کشور است».زمانی می گفتند جلیلی چراغ خاموش جلو می رود. دلیلش هم البته فقط این نبود که نگران واکنش دولت باشد، بلکه گویا نگران بزرگان جناح خود شده بود که چند وقتی بود مانوری آن چنانی روی تشکیل جلسات دولت در سایه اش نمی داد؛ اما اخبار حاکی از این بود که عدم مخابره خبرهای تشکیل جلسات دولت سایه به دلیل کم رونق شدن برگزاری آن نبود؛ به صورت مستمر و حتی فشرده تر در حال برگزاری است. مسئول سابق تیم مذاکره کننده هسته ای، از منتقدان اصلی برجام و دولت روحانی همیشه به سیاست های دولت معترض بوده است.

توصیف باهنر و احمد کریمی اصفهانی از رفتار سیاسی پایداری ها

توهم و سهم خواهی

شرق: احمد کریمی اصفهانی، از چهره های اصولگرا، با تاکید بر اینکه شورای وحدت نباید به سمت سهم دهی به طیف هایی چون پایداری پیش برود، به خبرآنلاین گفت: اگر با سازوکاری پیش بروند که به جای سهم خواهی، شایسته سالاری را ملاک عمل قرار دهند، این بهترین کار خواهد بود، اما باید در عمل این گفته ها درک شود. اینکه در شعار بگویند این کار را می کنند و سهم نخواهند کرد، درست نیست. یکی از آفت های گروه های سیاسی همین سهم خواهی است. اگر در بیان بگویند که خواهان سهم نیستند، اما در عمل این گونه نباشد، طبیعی است آن نتیجه ای که از وحدت می خواهند بگیرند، به دست نمی آید. 

این فعال سیاسی اصولگرا خاطر نشان کرد: به نظر من در حال حاضر با توجه به مشکلاتی که در جامعه داریم، نماینده ای برای مجلس می خواهیم که از مسائل اقتصادی اطلاعات خوبی داشته باشد. چون کشور ما در زمینه های مختلف در مرحله خوبی است، معضل امروز ما مسائل اقتصادی است. گوش شنوایی درباره مسائل اقتصادی در مجلس و دولت وجود  ندارد. از نظر من یکی از معیارهای شایسته سالاری با اقتضای زمان همین مسئله اقتصادی است. من نمی دانم که این مجموعه تا چه حد به مسئله اقتصادی توجه کرده است. به گزارش اعتمادآنلاین، محمدرضا باهنر، دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری، در پاسخ این گفته که براساس شنیده ها تعداد قابل توجهی از لیست اصولگرایان را که قرار است با جوانان بسته شود، طیف جوانان نزدیک به تفکر و بینش سعید جلیلی تشکیل می دهند، گفت: چنین چیزی نیست و این صحبت ها بی خود مطرح می شود. باهنر ادامه داد: واقعیت این است که در بدنه شورای ائتلاف این نظر وجود دارد که هم تعداد جوانان بیشتر شود و هم تعداد خانم ها افزایش پیدا کند. چنین تفکری وجود دارد، اما هنوز بر سر اینکه این لیست نهایتا چگونه بسته شود، بحث است. او درباره اینکه بسیاری معتقدند جوانان نزدیک به سعید جلیلی کادرسازی قوی تری دارند و می توانند لیست اصولگرایان را به نفع خود متمایل کنند، گفت: این صحبت ها توهم است. او درباره تاثیرگذاری چهره هایی مانند خودش، اسدالله بادامچیان و اعضای جامعه روحانیت مبارز در انتخابات پیش رو و تهیه فهرست انتخاباتی اصولگرایان عنوان کرد: ما صرفا نظرات مشورتی خود را مطرح می کنیم و در مدیریت دخالتی نداریم.