آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
اقتصاد
۵

در ششمین نمایشگاه بانک، بیمه و بورس مطرح شد

پرداخت خسارت اعتراضات بنزینی به بانک ها

شرق: در روزهای بارانی و البته پرهیاهوی هفته اخیر، جزیره کیش میزبان ششمین نمایشگاه بین المللی بانک، بیمه و بورس بود؛ نمایشگاهی که اگرچه پسوند بین المللی را با خود یدک می کشد؛ اما در دوره تحریم هیچ نشانه ای از آن با خود نداشت. نه فقط میهمانان خارجی غایبان این نمایشگاه بودند؛ بلکه در شرایط فعلی حاکم بر ایران با استقبال چندانی هم از سوی فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران داخلی مواجه نشد. در میان صحبت سخنرانان این همایش، تمرکز بر اتفاقات اخیر در پی اعلام افزایش قیمت بنزین و اختلال اینترنت پررنگ بود. همچنان که رئیس کل بیمه مرکزی نیمی از سخنرانی خود را به برنامه های بیمه درباره خسارات وارده بر بانک ها و ساختمان ها در میان اعتراضات گرانی بنزین اختصاص داد. غلامرضا سلیمانی گفت: به دنبال اعتراضات صورت گرفته برای اصلاح قیمت بنزین و آسیب هایی که به همراه داشت، دستور ارزیابی خسارات را صادر کرده ایم که به زودی پرداخت می شود. همچنین او از آمار 230 متوفی در میان زائران اربعین خبر داد.

خسارت سرقت و آتش گرفتن پول های بانک ها

به گزارش «شرق»، غلامرضا سلیمانی که در جریان برگزاری ششمین نمایشگاه بانک، بیمه و بورس در جزیره کیش در نشستی خبری حضور داشت، درباره جریان اخیر اعتراضی مربوط به اصلاح قیمت بنزین اظهار کرد: روز 27 آبان دستور بررسی سریع و دریافت اطلاعات را صادر کرده ایم که مشخص کند چه تعداد بانک و ساختمان دچار آسیب شده اند.او افزود: بخشی از این خسارات مربوط به ساختمان بانک ها بوده یا به پول های داخل آن که آتش گرفته است یا پول هایی که به سرقت رفته، اختصاص دارد که ارزیابی و پرداخت می شود؛ چراکه در مقابل آشوب و آتش سوزی بیمه هستند.سلیمانی درباره خودروهایی که در جریان اخیر آسیب دیدند نیز گفت فقط خودروهایی که در بیمه نامه آنها ذکر شده باشد در این باره دریافتی بیمه خواهند داشت. همچنین ساختمان ها و اماکنی که بیمه هستند، در صورت آسیب، خسارت دریافت خواهند کرد.

تاثیر اصلاح قیمت بنزین بر صنعت بیمه

درباره اینکه افزایش قیمت بنزین تا چه اندازه می تواند صنعت بیمه را تحت تاثیر قرار دهد، رئیس کل بیمه مرکزی توضیح داد: در کوتاه مدت ممکن است این تغییر در بخش های اقتصادی اثرگذار باشد؛ ولی بررسی های اولیه ما در صنعت بیمه نشان می دهد که اثر مهمی ندارد.

کمتر از یک درصد خسارت سیل پرداخت شد

در جریان سیل ابتدای سال جاری در مناطقی از کشور، سازمان برنامه و بودجه از خسارت 38 هزار میلیاردی خبر داده بود که باید عمده آن از محل اعتبارات بودجه ای بانک و بیمه تامین می شد. حالا بعد از گذشت هفت ماه از آمدن سیل در کشور، رئیس کل بیمه مرکزی درباره اینکه چه میزان از این خسارت از محل بیمه پرداخت شده است؟ گفت: 217 میلیارد تومان در مجموع پرداخت شده؛ یعنی تقریبا کمتر از یک درصد خسارت سیل تاکنون پرداخت شده است.سلیمانی یادآور شد: در این میان فقط واحدهای مسکونی که بیمه بودند، خسارت دریافت کرده اند.

آغاز پرداخت بدهی هزار میلیاردی سایپا به بیمه

رئیس کل بانک مرکزی درباره جریان بدهی سایپا نیز توضیحاتی ارائه داد و گفت که این شرکت حدود هزار میلیارد تومان بدهی معوق به شرکت های بیمه ای داشت که بیمه مرکزی به طور جدی به موضوع ورود کرد و بعد از بررسی های صورت گرفته توافقاتی در این زمینه انجام شد.سلیمانی گفت: در حال حاضر بخشی از بدهی سایپا پرداخت شده و مابقی در قالب دریافت چک بوده است که در حال پرداخت است. بر اساس این اکنون سایپا بدهی معوق توافق نشده ای با شرکت های بیمه نداشته و در حال تسویه است و خودروهای جدید نیز بیمه می شوند.

او این را هم گفت که ایران خودرو به عنوان دیگر شرکت خودروسازی مشکلی در بحث بیمه و بدهی ندارد.

230 نفر از زائران اربعین جان باختند

موضوع دریافت هزینه 22 هزار تومانی از زائران اربعین بابت هزینه های بیمه و آمار متوفی ها و بیماران نیز در این نشست مطرح شد که رئیس کل بانک مرکزی درباره آن توضیحاتی ارائه داد.سلیمانی ادامه داد: 22 هزار تومانی که دریافت شد، به طور کامل برای بیمه نبوده است. هفت هزار تومان به سازمان اورژانس تعلق داشت و 10 هزار تومان آن به بیمه. این در حالی است که هزینه های انجام شده نشان می دهد که حتی رقمی بیش از این هزینه شده است. این در حالی است که حدود سه میلیون نفر از زائران بیمه شدند که نزدیک به 45 میلیارد تومان دریافتی داشتیم.او اضافه کرد: در این بین تعدادی فوت شدند که در مجموع به 230 نفر رسیدند. از سوی دیگر تصادف هایی داشتیم که دیه آنها پرداخت شد. همچنین تعدادی بر اثر مریضی و کهولت سن درگذشتند که به آنها هم بیمه عمر تعلق می گرفت. از سوی دیگر دو هزار نفر هم بیمار شدند که مجبور شدیم آنها را به ایران بازگردانیم و به هرحال هزینه های مربوطه پرداخت شد.رئیس کل بیمه مرکزی گفت: در این بین مبلغی بیش از آنچه دریافت شده بود، پرداخت شد. بیمه های مسافری حتما قبل از ورود انجام می شود.

در دوران اختلال اینترنت مردم به کارگزاری ها رجوع کنند

مدیرعامل بورس تهران از دیگر سخنرانان این همایش بود که توضیحاتی درباره وضعیت بورس و تاثیر قطعی اینترنت در چند روز اخیر بر بازار سرمایه داد و گفت: اخذ پنج درصدی مالیات از عایدی سرمایه سهام داران و سپرده های بانکی در سال جاری عملیاتی نخواهد بود و تصویب نهایی آن به تصمیم مجلس بستگی دارد.علی صحرایی ادامه داد: معافیت مالیاتی معاملات سهم در بازار سهام در مقررات اقتصادی کشور وجود دارد و مالیات فروش سهام به میزان نیم درصد اعمال می شود؛ اما در لایحه جدیدی که به مجلس ارائه شده، مقرر شد تا مالیات بر عایدی سرمایه گذاری به میزان پنج درصد از معاملات سهام اخذ شود.مدیرعامل بورس تهران افزود: البته باید توجه داشت که هیچ مالیاتی از سود معاملات سهام و سپرده های بانکی تا پایان سال جاری از سهام داران اخذ نخواهد شد.مدیرعامل بورس تهران گفت در روزهای کنونی که کشور با اختلالاتی در اینترنت روبه رو است، مردم می توانند برای انجام معاملات خود به کارگزاری ها مراجعه کنند و بر اساس این راه های جایگزینی پیش روی سهام داران قرار داده شده تا بتوانند از آن طریق به معاملات ادامه دهند.