آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
اقتصاد
۵

گذر

بنزین بر قیمت گوشت  تاثیرگذار نیست

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: حمل و نقل دام معمولا با خودروهای دیزلی انجام می شود که سوخت آنها به وسیله گازوئیل تامین شده و افزایش قیمت نداشته است؛ بنابراین اصلاح قیمت بنزین نباید تاثیری بر قیمت دام زنده و گوشت گوسفندی داشته باشد.

علی اصغر ملکی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به افزایش بارندگی ها، حمل و نقل دام مقداری با مشکل مواجه یا با وقفه انجام می شود؛ اما اصلاح نرخ بنزین نباید تاثیری بر افزایش کرایه از سوی رانندگان و قیمت تمام شده گوشت داشته باشد؛ چون سوخت اکثر ماشین های حمل دام و گوشت گازوئیل است.

او ادامه داد: البته با توجه به افزایش مصرف محصولات پروتئینی در فصول سرد سال، برای تامین نهاده های دامی، باید از دامداران حمایت بیشتری شود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه وضعیت کشور از نظر دام مناسب و کافی است و خلا در این حوزه را ستاد تنظیم بازار به وسیله گوشت وارداتی تامین می کند، اظهار کرد: با توجه به اینکه دلار خیلی نوسان ندارد و موقعیتی برای قاچاق دام وجود ندارد و کنترل در این زمینه هم در مقایسه با سال گذشته به خوبی دارد عملیاتی می شود، اکنون وضعیت دام و تولید گوشت در کشور مناسب است.

او تاکید کرد: با تدابیری که برای واردنشدن غیرمجاز دام به کشور اندیشیده شده، اکنون در زمینه ورود دام به صورت غیرمجاز محدودیت زیادی ایجاد شده است.

نظارت بر بازار و واحدهای صنفی 2 برابر شد

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران از دو برابر شدن نظارت ها بر بازار و کاهش قیمت محصولات پروتئینی خبر داد.

عزیزالله افضلی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در پی اصلاح قیمت بنزین، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران مکلف شده گشت های بازرسی را تشدید کند، اظهار کرد: مقرر شده سازمان صمت با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس امنیت اقتصادی، بازرسی اتاق اصناف تهران و دستگاه های مرتبط دیگر از واحدهای صنفی بازرسی کند.

او از بازرسی سه هزارو 278 واحد از روز شنبه تا روز دوشنبه خبر داد و گفت: در این بازرسی ها 412 پرونده برای اصناف متخلف تشکیل شده که مهم ترین تخلفات شامل گران فروشی، درج نکردن قیمت و صادر نکردن فاکتور بوده است. همچنین براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار استان تهران، مقرر شده که این گونه پرونده ها خارج از نوبت رسیدگی شود.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت استان تهران برآورد ارزش ریالی پرونده تخلفات استان تهران در سه روز گذشته را هشت میلیاردو 37 هزار و 408 ریال اعلام کرد.

به گفته افضلی در مقایسه با آمار ماه های گذشته، تغییرات محسوسی در قیمت کالاها دیده نشده است.

او افزود: با وجود دو برابر شدن بازرسی ها و استفاده از پتانسیل های بخش بازرسی برای رصد تغییرات بازار و برخورد با سودجویان، هیچ روند افزایش قیمتی در بازار مشاهده نشده است. بازار سیر معمولی خود را طی می کند و موارد تخلفات گزارش شده مانند روزهای گذشته بوده است.

او افزود: در گشت مشترک دو روز اخیر نیز شاهد روند کاهشی در قیمت مواد پروتئینی بودیم؛ به طوری که قیمت هر کیلو گوشت قرمز در مقایسه با هفته گذشته حدود هزارو 500 تومان کاهش داشته و گوشت مرغ نیز در میدان بهمن به قیمت 10 هزار و 500 تومان که زیر قیمت مصوب است، عرضه می شد.

به گزارش ایسنا، از 24 آبان قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای هزارو 500 تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان تعیین شد.