آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
سیاست
۶

روزنه

جنیدی: دیوان عدالت اداری فکر می کرد تامین محل اعتراض عمومی مغایر قانون است

ایسنا: معاون حقوقی رئیس جمهور در همایش ملی زنان و خانواده خیرین مدرسه ساز کشور گفت: دولت این روزها پیگیر این موضوع است که آیا می تواند قدرت خریدی را که به آن صدمه وارد شده، جبران کند یا خیر؟ بر همین اساس قرار شد یارانه بنزین 20 تا 30 درصد افراد جامعه که نیازی به آن ندارند به اقشار کم درآمد داده شود. شرایط فعلی، مردم را نگران کرده و همه ما در دولت نیز در نگرانی مردم شریک هستیم و با آسیب دیدگان همدلی کرده و تا جایی که بتوانیم تلاش می شود آثار آن را کم کنیم. در همین راستا کارگروهی تشکیل شده تا راهکارهایی برای التیام رنج مردم، به خصوص قشر محروم انجام شود.

لعیا جنیدی افزود: اعتراض در چارچوب قوانین مدنی حق مردم است؛ ولی باید آن را همراه با آموزش به مردم توضیح داد تا بتوانند نگرانی های خود را گفته و به راهکار مشترک به دور از آسیب برسند. دولت باید محل هایی امن را برای اعتراض در نظر بگیرد. البته دیوان عدالت اداری تصور می کرد که این حق مغایر قانون است و آن را ابطال کرد؛  ولی حق اعتراض ایجاد نمی شود مگر با تامین محلی امن برای اعتراض تا نیروی انتظامی نیز بتواند امنیت آن را تامین کرده و دیگر شاهد مسائل خشن نباشیم.

او همچنین به فعالیت بانوان خیر در امر مدرسه سازی اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی از زنان و مردان هستند که به دلیل نداشتن تحصیلات و بعد از مرگ، حقوق ارثی آنها نادیده گرفته می شود. این نادیده گرفته شدن حق به دلیل نبود سواد است، بنابراین حق آموزش مبنا و ضامن برخورداری از حقوق محسوب می شود. تحصیلات سبب افزایش توانایی فکری و معنوی و برخورداری از حقوق بحق خود شده و بدون آموزش نیز جامعه از مشارکت سیاسی فعال برخوردار نیست.

بیانیه ارتش درباره حوادث روزهای گذشته

روابط عمومی ارتش: ارتش جمهوری اسلامی ایران به دنبال حوادث روزهای گذشته، با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت اغتشاشات اخیر، هوشیاری و آمادگی بیشتر در صیانت از مرزهای میهن اسلامی را یادآور شد. در این بیانیه آمده است:

«هم زمان با تمرکز بر استمرار امنیت و آرامش در میهن عزیزمان و ضرورت روشنگری مردم از دسیسه ها و توطئه های از پیش طراحی شده دشمنان نظام، ضرورت دارد هوشیاری و ارتقای آمادگی ها برای مقابله با هرگونه توطئه ای که امنیت مرزهای ایران اسلامی را تهدید کند مورد توجه قرار گیرد. دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی از چهار دهه پیش تاکنون در جهت فروپاشی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی فروگذار نکرده اند و همواره با نقشه های متعدد درصدد تحقق این خیال خام بوده اند. در مقطعی که جبهه مقاومت با غلبه بر تروریسم دست ساخته و مورد حمایت آمریکا فصل  جدیدی از پیروزی ملت های مسلمان منطقه را رقم زده و جمهوری اسلامی ایران مقتدرانه در مقابل فشار حداکثری دشمن مقاومت کرده و دشمن را در موضع ضعف و استیصال قرار داده است، کینه ورزان و دشمنان زخم خورده اسلام و انقلاب به فتنه جدیدی علیه انقلاب روی آورده اند و با بهره گیری از تمامی عده و عده و افراد مزدور و یا فریب خورده و رسانه های شیطانی به مقابله با انقلاب اسلامی ایران برخاسته اند».

در ادامه این بیانیه آمده: «ارتش جمهوری اسلامی ایران با عنایت به تدابیر روشنگرانه فرماندهی معظم کل قوا در پیش بینی فتنه های دشمنان و راهبردها و راهکارهای مقابله با آن، یکی از مهم ترین ضروریات امروز را مراقبت از توطئه هایی می داند که امنیت مرزهای زمینی، هوایی و دریایی را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن تحسین مقاومت و بصیرت بی نظیر ملت شریف ایران اسلامی در مقابل فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه استکبار تاکید می کند، فرزندان ملت در ارتش ضمن محکومیت حرکات مذبوحانه دشمنان در حوادث اخیر و ابراز خشنودی از اهتمام مردم و رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) و تلاش دستگاه های حاکمیتی و نهادهای انتظامی و امنیتی در فرونشاندن این توطئه، آمادگی و هوشیاری کامل دفاع از استقلال، تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی ایران را با حفظ و ارتقای آمادگی های دفاعی، اصلی اجتناب ناپذیر برای همگان دانسته و یادآور می شود در این راه و برای صیانت از مردم شریف و حفظ دستاوردهای نظام در مقابل هرگونه تعدی و تجاوز دشمنان با تمام قدرت ایستاده است».