آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
جهان
۷

عادل عبدالمهدی به پارلمان عراق می رود

خیابان ها نظاره گر اعتراض دانش آموزان

دانشجویان و دانش آموزان عراقی در بغداد و تعدادی از استان های جنوبی دست به اعتراض علیه دولت عراق زدند. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، شاهدان اعلام کردند هزاران شهروند عراقی از جمله دانشجویان و دانش آموزان همچنان در بغداد و تعدادی از استان های جنوبی به تظاهرات خود برای بیست وششمین روز متوالی ادامه دادند. طبق گزارش های منتشرشده، در ساعات اولیه صبح روز گذشته آرامش بر میدان های بغداد، بصره، ناصریه در استان ذی قار، المثنی، الدیوانیه، نجف، کربلا، واسط و الحله حاکم بود و هیچ گونه اقدام خشونت آمیزی علیه تظاهرکنندگان صورت نگرفته است.

همچنین تظاهرکنندگان نیز در دیوانیه اکثر مراکز دولتی را بستند و مانع از ورود کارمندان به محل های کار خود در اکثر مناطق استان دیوانیه شدند. به گفته این منبع، تظاهرکنندگان مقر شرکت نفت ذی قار در ناصریه و همچنین تعدادی دیگر شهرداری دیوانیه را بستند و مانع از ورود کارمندان شدند. منابع به آرتی نیز گفتند معترضان مجددا بندر ام قصر در استان بصره را که دروازه آبی عراق با جهان است، مسدود کردند. آنها شعارهایی با درخواست برای خدمات و ایجاد فرصت های شغلی سر دادند.

از سوی دیگر، قرار است پارلمان عراق جلسه ای را برای بررسی مسائلی از جمله قانون شفافیت، بازنشستگی و تسهیلات و امتیازات مسئولان ارشد برگزار کند. خبرگزاری رسمی عراق گزارش داد عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق لیستی از تعدادی از وزیران برای وزارتخانه های خدمات و اقتصاد ارائه خواهد کرد و دست به اصلاحات خواهد زد تا خواسته های تظاهرکنندگان را محقق کند. گروه های سیاسی عراق دوشنبه شب 45 روز به عادل عبدالمهدی برای اصلاح روند سیاسی و تغییر وزارتی و حل مشکلات بی کاری مهلت دادند. الجزیره در گزارشی نوشت گروه های سیاسی عراق در نشستی به دعوت عمار حکیم رهبر جریان حکمت در منزلش که بدون حضور اعضای لیست سائرون به رهبر مقتدی صدر برگزار شد، تاکید کردند در صورت ناتوانی عادل عبدالمهدی ، نخست وزیر و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان در اجرای اصلاحات، اقدام به سلب رای اعتماد به دولت و برکناری نخست وزیر و رئیس پارلمان کرده و سراغ انتخابات زودهنگام پارلمانی خواهند رفت. اما ائتلاف النصر در پارلمان عراق به ریاست حیدر العبادی شب گذشته در بیانیه ای اعلام کرد امضای سند فراکسیون های سیاسی از سوی این ائتلاف مشروط به تشکیل دولت جدید بوده است.