آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
جهان
۷

خبر

9 مقام آمریکایی علیه ترامپ شهادت می دهند

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان که روند تحقیقات استیضاح از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بر سر ماجرای «اوکراین گیت» را دنبال می کند، با حضور 9 شاهد که از مقام های کنونی و پیشین آمریکایی هستند، وارد دومین هفته خود شد. حضور 9 شاهد از روز گذشته آغاز شده و قرار است امروز و فردا نیز در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ادامه یابد.به گزارش یو اس ای تودی، تمامی جلسات استماع روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه که به طور علنی خواهد بود از ساعت 9 صبح به وقت محلی برگزار خواهد شد. درجلسه استماع علنی شهود در روز سه شنبه، چهار مقام آمریکایی درباره ماجرای اوکراین گیت علیه ترامپ شهادت دادند. این نفرات عبارت اند از الکساندر ویندمن، سرهنگ ارتش که به عنوان مدیر امور اروپایی شورای امنیت ملی آمریکا خدمت می کرده است. نفر بعد جنیفر ویلیامز، مشاور امنیت ملی مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا بود که به مکالمه 25 جولای دونالد ترامپ و رئیس جمهوری اوکراین گوش داده بود. امروز نیز سه شاهد در جلسه استماع کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان حاضر خواهند شد که عبارت اند از گوردون سوندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، لورا کوپر، دستیار معاون وزیر دفاع  در امور روسیه، اوکراین و آسیا- اروپا و شاهد آخر در این روز نیز دیوید هیل، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی خواهد بود. شهود روز پنجشنبه که در روند تحقیقات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کمیته مجلس نمایندگان حضور خواهند یافت عبارت اند از: فیونا هیل، مدیر ارشد سابق امور اروپا و روسیه در شورای امنیت ملی آمریکا و نفر بعد دیوید هولمز، مقام ارشد وزارت خارجه که به عنوان رایزن امور سیاسی سفارت آمریکا در اوکراین خدمت می کند.نخستین جلسه استماع علنی شهود ماجرای اوکراین گیت، چهارشنبه گذشته و با حضور بیل تیلور، دیپلمات ارشد آمریکا در اوکراین و جرج کنت، معاون دستیار وزارت خارجه آمریکا در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان برگزار شد. متن گفت وگوها  پنج صفحه و مربوط به مکالمه 25 جولای بود. پیامدهای این افشاگری سبب شد تا 219 نماینده مجلس نمایندگان از مجموع 435 نفر خواستار آغاز فرایند استیضاح ترامپ شوند.براساس متن این گفت وگوی تلفنی، ترامپ از زلنسکی خواسته تحقیقاتی درباره هانتر بایدن، پسر جو بایدن رقیب انتخاباتی دموکراتش که زمانی عضو هیئت مدیره شرکت گاز بوریسما در اوکراین بود، انجام دهد.در حالی قرار است این 9 نفر به عنوان شاهد در جلسه استماع کنگره در ارتباط با ماجرای اوکراین گیت حضور یابند که شبکه خبری سی ان ان از تهدید ترامپ به اخراج شهود از دستگاه های دولتی و کاخ سفید خبر داد. براساس این گزارش، از نگاه ناظران سیاسی، احتمال اخراج چنین افرادی از کاخ سفید می تواند به عنوان مجازات آنها به دلیل دادن شهادت علیه دونالد ترامپ، انگاشته شود. ترامپ که از دست کارکنانش دراین باره به تنگ آمده آنها را در توییت های خود مورد حمله قرار می دهد؛ در این زمینه می توان به جلسه استماع ماری یوانوویچ، سفیر سابق آمریکا در اوکراین اشاره کرد.

توقف مذاکرات کره جنوبی و آمریکا

وزارت خارجه کره جنوبی روز گذشته خبر داد مذاکرات برای تقبل هزینه های دفاعی حضور نیروهای آمریکایی در این کشور متوقف شده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این مذاکرات در پی انتقادها و اعتراضات مردمی به درخواست پنج میلیارددلاری آمریکا برای تامین این هزینه ها متوقف شد. این توقف در مذاکرات یک شکست بی سابقه و شدید در ائتلاف 66ساله ایالات متحده و کره جنوبی است. وزارت خارجه کره جنوبی از اظهارنظر درباره دسته بندی جدید هزینه های مذکور اجتناب کرد اما خبرگزاری یونهاپ گزارش داد درخواست آمریکا شامل هزینه های کاری برای نیروهای آمریکایی در کره جنوبی، هزینه های پرسنل نظامی و حمایتی خانواده های آنها، هزینه های مرتبط با استقرار نیروهای آمریکایی در شبه جزیره کره و هزینه های آموزشی آنهاست.

در توافق های قبلی، کره جنوبی تنها هزینه های سه دسته بندی را شامل هزینه های پرسنل کره جنوبی در استخدام نیروهای آمریکایی، ساخت و سازهای نظامی نظیر تاسیسات در داخل پایگاه های آمریکایی و هزینه های کمکی نظامی نظیر متریال و خدمات را می پرداخت.

رسانه های کره جنوبی گزارش دادند مذاکره کنندگان پس از یک ساعت مذاکره که قرار بود تمام روز به طول بینجامد، میز مذاکره را ترک کردند. بر اساس قانون اساسی کره جنوبی، توافق درباره اشتراک در هزینه های دفاعی باید به تصویب پارلمان این کشور برسد. قانون گذاران حزب حاکم کره جنوبی گفته اند آنها از تایید افزایش هزینه ها در مذاکرات کنونی امتناع می کنند چون برخلاف اولویت ها و ساختار توافق های قبلی است.