آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
جهان
۷

رویداد

توقیف یک کشتی توسط حوثی ها

حوثی ها در یمن، شناوری را که تجهیزات حفاری یک شرکت کره جنوبی را بکسل کرده بود، در آب های دریای سرخ توقیف کرده اند. به گزارش رویترز، سرهنگ ترکی المالک، سخنگوی ائتلاف عربی گفت این شناور غروب روز یکشنبه به وسیله حوثی های مسلح ضبط شده اما تعداد خدمه های این کشتی را مشخص نکرد.

پیام تسلیت امیر قطر به حاکم امارات

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر با ارسال پیامی برای خلیفه بن زاید آل نهیان، حاکم امارات فوت برادرش سلطان بن زاید آل نهیان را تسلیت گفت.

واکنش کره شمالی به تعویق مانور نظامی

کره شمالی تاکید کرد که تصمیم اخیر آمریکا برای به تعویق انداختن مانور نظامی مشترکش با کره جنوبی را به عنوان امتیازی که بتواند پیونگ یانگ را به مذاکرات اتمی برگرداند، تلقی نمی کند.

مشکل جهان عرب از نظر اسد

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، تاکید کرد آنچه در جامعه سوریه و به طور کلی در کشورهای عربی وجود ندارد، احیای گفت وگوها میان گروه های مختلف و از همه اقشار جامعه است.

تهدید جدید ترکیه

ترکیه با اعلام اینکه ایالات متحده و روسیه تدابیر لازم را درخصوص شمال شرق سوریه اتخاذ نکرده اند، تهدید کرد که آنکارا دست به عملیات نظامی جدیدی در این منطقه در صورت عدم تخلیه آن از تروریست ها می زند. همچنین رئیس جمهوری ترکیه گفت، آنکارا آگاه است که حمایت آمریکا از نیروهای «ی پ گ» کرد سوریه فورا متوقف نخواهد شد.

وزیر خارجه مامور تشکیل کابینه کویت

روزنامه «الانباء» چاپ کویت فاش کرد صباح الخالد الحمد الصباح، وزیر خارجه کویت و معاون نخست وزیر این کشور مامور تشکیل کابینه جدید شد. این روزنامه در سایت خود اعلام کرد پیش بینی ها حاکی از بازگشت بیشتر اعضای کابینه مستعفی است.

بازگشت اعتراض ها به گرجستان

ده ها نفر از معترضان ضددولتی گرجستان روز گذشته با وجود عملیات ویژه نیروهای پلیس، مقابل پارلمان این کشور چادر زدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یکی از معترضان گفت: ما به کمپین خود تا زمانی که حزب حاکم «رویای گرجستان» استعفا دهد، ادامه خواهیم داد. خیابان «روستاولی» که محل استقرار پارلمان است، به شهری از چادرها بدل می شود.

مفقودشدن شاهدخت  منتقد سعودی

بسمه، دختر سعود بن عبد العزیز آل سعود، شاهدخت برجسته و منتقد سعودی که مدافع حقوق بشر بود، پس از آنکه نتوانست مجوز خروج اضطراری از عربستان را برای درمان پزشکی دریافت کند، در انظار عمومی دیده نشده است و حالا نزدیکان او به دنبال پاسخ هایی بر سر دستگیری احتمالی اش هستند.

حامیان داعش در لیست سیاه

ایالات متحده آمریکا، تحریم هایی را بابت تامین حمایت مالی و لجستیکی از داعش، علیه چهار شرکت و دو شخص فعال در سوریه، ترکیه، حوزه خلیج فارس و اروپا اعمال کرد. وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد اهداف مذکور تحت یک دستور اجرائی در لیست سیاه قرار گرفته اند و طبق آن تحریم هایی علیه تروریست ها و کسانی در نظر گرفته می شود که کمک یا پشتیبانی از تروریست ها به عمل آورده باشند.

قدردانی مورالس از سندرز

اوو مورالس از موضع گیری اخیر برنی سندرز، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا در مورد تحولات اخیر بولیوی قدردانی کرد. مورالس در توییتی نوشت: از برادر برنی سندرز که اخیرا به فعالیت ما در کاهش فقر در بولیوی اشاره و همچنین کودتا در کشور ما را محکوم کرد، تشکر می کنم.

نواز شریف در راه لندن

نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان پس از کسب مجوز با یک هواپیمای ویژه از لاهور، کشور را به منظور سفر درمانی به بریتانیا ترک کرده است. حکم محکومیت او برای هشت هفته به منظور سفر درمانی اش به لندن به حالت تعلیق درآمده است.