آرشیو چهار‌شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۵۵
صفحه آخر
۱۲

گزارش «رسالت» از سینمای میزبان رسانه ها در جشنواره سی و هشتم فیلم فجر

دوراهی ملت ، چارسو

زینب السادات حسینی فر

مدت هاست غوغای انتخاب محل مناسب برای اهالی رسانه در جشنواره سی وهشتم فیلم فجر بالا گرفته است و بعد از تجربه دو ساله پردیس سینمایی ملت، زمزمه هایی از نقل مکان دوباره به برج میلاد به گوش می رسد؛ فضایی که اساسا سینمایی نیست.

تجربه سال های گذشته به طور قطع و یقین باید به مدد مدیران اجرایی جشنواره آمده باشد که برای انتخاب محلی مناسب حضور اهالی رسانه گزینه مناسبی داشته باشند و از آزمون و خطاهای گذشته دوری کنند. آنچه در مورد انتخاب احتمالی برج میلاد می تواند ذهن هر مخاطبی را به خود مشغول کند نبود امکانات لازم برای خبرنگارانی است که قرار بر پوشش کامل رویداد مهمی مانند جشنواره فیلم فجر را دارند. نبود اینترنت مناسب، مشکلات ایاب و ذهاب، مکان نامناسب نشست ها و البته پارکینگ مشکلاتی است که باعث صف آرایی مخالفان برای باقی ماندن جشنواره در پردیس ملت شده است. نمونه اش مصاحبه بهروز غریب پور، مدیر کاخ جشنواره فیلم فجر در دوره سی و چهارم و سی و پنجم است که در آن صراحتا گفت : «به نظرم این سینما مطلقا برای چنین اجتماعی طراحی نشده است.» برخی رسانه های مخالف میزبانی پردیس سینمایی ملت هم معتقدند که پردیس ملت شور جشنواره فجر را کشته و از دست های پشت پرده برای کوچک و خنثی سازی مهم ترین رویداد سینمایی کشور نوشته اند. از سوی دیگر منتقدان سالن همایش های برج میلاد هم بر کمبود فنی آن ایراد می گیرند و معتقدند یکی از دلایل کوچ جشنواره از برج میلاد عدم کنترل و حضور افراد متفرقه از کارمندان شهرداری تا خانواده کارکنان ارگان های مختلف بوده و تا زمانی که این مشکل باقی است با بازگشت به برج میلاد گلایه کردن حتی موافقان آن هم دوباره شروع خواهد شد. برای ارزیابی دو تجربه سال های اخیر یعنی برج میلاد (از سال 88 تا 95) و پردیس سینمایی ملت (96 و 97) سراغ منتقدان قدیمی سینما می رویم. می گویند چند سالی است از سینمای اهالی رسانه فاصله گرفته اند و ترجیحشان این است که در سینمایی به دور از شلوغی سال های اخیر سینمای رسانه فیلم ها را ببینند؛ هیاهویی که از سال 88 و به دنبال نگرانی از تحریم جشنواره به مهم ترین رویداد سینمایی کشورمان گره خورده است. در آن سال برگزارکنندگان وقت جشنواره که حتی در قبول داوری جشنواره از سوی اهالی سینما با مشکل روبه رو بودند، به خاطر دلواپسی از بایکوت جشنواره، به منظور پرازدحام نشان دادن این جشن برای ارگان ها و نهادهای مختلف کارت دعوت فرستادند و حالا آنها جزء مهمانان همیشگی جشنواره شده اند. از سوی دیگر با گسترده شدن رسانه های مجازی، آمار اهالی رسانه هم بالا رفته و هر کدام خواهان سهمی برابر در استفاده از امکانات سینمای رسانه هستند. در نهایت این مجمع که در اصطلاح عموم با عنوان «کاخ جشنواره» جا افتاده، به جای اینکه محفلی برای فیلم دیدن باشد به شوی رسانه ای تبدیل شده است.

محمد کلهر کارشناس حوزه سینما و روزنامه نگار در گفت وگو با «رسالت» درمورد محل مناسب برای اهالی رسانه می گوید: طی جلسه ای که هفته گذشته با حضور تعدادی از اهالی رسانه با داروغه زاده دبیر سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر داشتیم تمامی حاضران درجلسه با انتخاب برج میلاد مخالف بودند و تنها یک نفر حامی حضور رسانه ها در برج میلاد بودو  دوستان انتظار داشتند سالن چهارسو برای این منظور در نظر گرفته شود. همانطور که دوستان سال گذشته با مشکلات زیادی در برج میلاد از جمله در زمینه رفت و آمد با آن روبه رو بودند این مجموعه به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای رسانه ها نیست. ضمن اینکه حضور افراد متفرقه در برج میلاد که نه منتقد هستند نه نویسنده و نه از اصحاب رسانه مشکلات زیادی را موجب می شود.وی افزود: البته انتخاب سالن چارسو نیز در حالی است که شرایط و امکانات آن مهیا شود زیرا به دلیل ازدحام جمعیت مشکلات زیادی برای نمایندگان رسانه ها فراهم می شود. ضمن اینکه نبود سالن مناسب نقد وبررسی فیلم ها نیز از دیگر مشکلات موجود در این سالن است که باید رفع شود.

این کارشناس حوزه سینما در پایان گفت: بیشتر نظر اهالی رسانه بر روی سینما چارسو است و اگر این سینما بتواند شرایط لازم را مهیا نماید فضای بهتری را شاهد خواهیم بود؛ درغیر این صورت پردیس سینمایی ملت بهترین گزینه برای حضور اهالی رسانه محسوب می شود.

در ادامه «رسالت» در گفت و گو با یکی از مسئولان جشنواره فیلم فجر از آخرین وضعیت سالن مخصوص رسانه ها جویا شد که این مقام مسئول با تاکید بر اینکه شواهد و قرائن نشان دهنده این مسئله است که احتمال میزبانی اهالی رسانه در پردیس سینمایی ملت بسیار بالا است خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه طی دو سال گذشته هم محل نمایش فیلم های جشنواره برای خبرنگاران در پردیس ملت بوده تلاش می شود تا این مجموعه میزبان خبرنگاران باقی بماند. در این صورت برخی اشکالات و نقاط ضعف این مرکز مانند پارکینگ نیز باید حل شود که در این زمینه قول مساعد داده شده است.

این مقام مسئول در مورد دلایل انتخاب احتمالی پردیس سینمایی ملت نیز گفت: به چند دلیل دوباره پردیس سینمایی ملت انتخاب شد؛ یکی اینکه این مجموعه از ظرفیت بالایی برخوردار است و از سوی دیگر فضای مناسبی برای برپایی نشست های نقد و بررسی و حضور اهالی رسانه به ویژه رسانه ملی دارد.

در این مینه داروغه زاده دبیرجشنواره فیلم فجر در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها خاطرنشان کرده بود «تنها چیزی که فعلا با قطعیت می توانم بگویم این است که جشنواره سی وهشتم فیلم فجر را برای اهالی رسانه حتما در مجموعه ای سینمایی که سالن «سینما» داشته باشد، برگزار خواهیم کرد.»

به این ترتیب به نظر می رسد انتخاب برج میلاد تا اینجای کار منتفی شده و باید منتظر ماند و دید بین پردیس سینمایی ملت و چارسو کدام میزبان اهالی رسانه در جشنواره سی و هستم فیلم فجر خواهند بود.