آرشیو دو‌شنبه ۲ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۴۳
جامعه
۱۲
شورا

تحقیق و تفحص از واگذاری املاک شهرداری در دوره قبل کلید خورد

ابعاد جدید پرونده املاک نجومی

حمیدرضا خالدی

با وجود گذشت سه سال از مطرح شدن پرونده جنجالی موسوم به «املاک نجومی» در شهرداری تهران هنوز گزارشی جامع و نهایی در این خصوص و برخورد با مسببین آن منتشر نشده است. شاید برای همین بود که شورای شهر و شهرداری در دوره مدیریت جدید آن و از همان ابتدای راه، پرونده ویژه ای را برای املاک واگذار شده شهرداری باز کرد و به گفته میرلوحی تاکنون بالغ بر یکصد ملک به شهرداری برگردانده شده است که نشان از بذل و بخشش های بی حساب و کتاب، به افرادی خاص، در مدیریت شهرداری دوره قبل دارد. اما باز هم ماجرا به همین جا ختم نمی شود. به گفته مدیران شهرداری و شورای شهر، ابعاد تخلفات صورت گرفته در بخش املاک و مستغلات بسیار فراتر از این حرف هاست به طوری که گفته می شود بیش از ده ها ملک در شهر «کشف» شده اند که متعلق به شهرداری هستند ولی بدون ضابطه یا سندی به افراد حقیقی یا حقوقی واگذار شده اند یا املاکی که از اسناد آنها تنها یک کپی در دست است و لاغیر! کشف بیشتر این تخلفات به زمان بررسی بودجه تلفیقی سال 93 شهرداری برمی گردد که در آن زوایای تازه ای از فساد در شهرداری دوره گذشته عیان شد. در این دوره و براساس گزارش تلفیقی ارایه شده؛ در تلفیق بودجه سال 93 شهرداری هزار و 100 فقره سند کپی وجود داشت که اصل آن موجود نبود؛ ضمن آنکه این گزارش حکایت از آن داشت که بیش از سه هزار و 800 واحد ملکی توسط شهرداری واگذار شده که نحوه واگذاری شفاف نیست.

به همین دلیل دیروز دوباره طرح «تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مورد واگذاری املاک و مستغلات طی سال های گذشته» در صحن شورای شهر مطرح شد تا در مورد این املاک و سرنوشت نامعلوم آنها، تعیین تکلیف شود.بهاره آروین در این جلسه و در تشریح دلایل لزوم تصویب و اجرای این طرح، با اشاره به روند پیگیری موضوع واگذاری املاک، تا امروز گفت: موضوع فروش، اجاره و واگذاری املاک و مستغلات شهرداری 8 اسفند سال گذشته در شورای شهر مطرح شد که آن را به کمیسیون مربوطه ارجاع دادیم، پس از آن سه نامه پس از این ارجاع با موضوع املاک شهرداری به دفتر شهردار ارسال شد ولی پاسخ مناسبی دریافت نکردیم. او به آخرین نامه نگاری صورت گرفته در این زمینه اشاره کرد و افزود: در آخرین نامه ای که به شهرداری در این زمینه ارسال شد 2 ماه فرصت تعیین کردیم تا پاسخی به دست مان برسد ولی متاسفانه پاسخی که دریافت کردیم، تنها یک لیست از املاک واگذارشده بود که چندان مسوولیت پذیری شهرداری را نشان نمی داد!

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: پاسخ شهرداری در مورد املاک و مستغلات واگذار شده ابهامات زیادی داشت چراکه به موارد بزرگ و با ارقام بالا توجه و اشاره ای نشده بود؛ ضمن آنکه همچنین موضوع تهاترها هیچ بحثی در آن انجام نشده بود و گزارشی به ما واصل نشد.

آروین با ذکر اینکه به نظر می رسد در سازمان املاک شهرداری تهران مشکلات و نواقصی وجود دارد، گفت: به نظرم از آنجایی که به سامانه فاینانس شهرداری متصل نبوده احصای این گزارش به درستی صورت نگرفته بنابراین پاسخ ها در این زمینه قانع کننده نبوده است. او در این باره تصریح کرد: بعد از 10 ماه پیگیری در شورا گزارش دقیقی به دست ما نرسید و حوزه املاک در شهرداری دچار عدم شفافیت بوده است، هیچ کدام از گزارشات تاکنون یکپارچه و مستند ارایه نشده که جامعیت داشته باشد و بتوان روی آنها اقدام کرد.آروین همچنین گفت: باید تحقیق و تفحص از املاک و مستغلات شهرداری انجام شود تا دو نتیجه از آن به دست آید؛ یکی بازپس گیری املاک و دیگری پیگیری تخلفات و جلوگیری از وقوع موارد مشابه در آینده که ما همه این موضوعات را مدنظر داریم.

در ادامه محمود میرلوحی نیز به عنوان نماینده تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در این جلسه گفت: از 16 اسفند 97 بحث تحقیق و تفحص از شهرداری در مورد املاک و مستغلات شهرداری مطرح شده و طی سه مرحله گزارشی به دست ما رسید؛ یکی اینکه در مرحله نخست 674 فقره ملک را به ما گزارش کردند که به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار شده است.

او سپس به مرحله دوم این گزارش اشاره ای داشت و گفت: در مرحله دوم از گزارش آمار تعداد املاک به هزار و 350 مورد رسید و زمانی که گزارش را تقدیم اعضا کردیم این رقم به هزار و 900 مورد هم افزایش یافته بود! البته جالب اینجا بود که معلوم نبود این زمین ها کجا بوده اما بعدا مشخص شد که کل آنها شامل سه هزار و 800 واحد ملکی بوده است که هر کدام نیاز به تحقیق و تفحص دارد.

این عضو شورای شهر تهران با ذکر اینکه به نظر می رسد باز هم باید منتظر افزایش آمار املاک واگذارشده باشیم، گفت: از همین الان صحبت از کشف موارد جدید است. اخیرا هم هزار فقره مورد جدید از معاونت فرهنگی احصا شده که گزارش آن به صحن می آید. با این وجود هنوز کارشناسان زمانی که برای بررسی می روند با موارد جدید کشف مواجه می شوند.میرلوحی با بیان اینکه کلمه «کشف» در این برهه برای ما نگران کننده است، گفت: بعد از دو سال و نیم از حضور دوستان ما سیاست های شفاف سازی و مبارزه با فساد مدیریت شهری موفقیت آمیز بوده ولی باید توجه داشت با توجه به ماده 13 آیین نامه شهرداری، اسناد شهرداری باید همه شفاف باشد که هنوز تا رسیدن به این راه فاصله زیادی وجود دارد.او تصریح کرد: با وجود تکلیف به حوزه های ذیربط مشخص شد که در تلفیق بودجه سال 93، هزار و 100 فقره سند کپی وجود دارد که اصل آن موجود نیست بنابراین تحقیق و تفحص اهداف بلندی خواهد داشت.

این عضو شورای شهر تهران بیان داشت: دلیلی ندارد که املاک بدون عقد قرارداد در اختیار افراد دیگر باشد از طرفی انضباط دادن به اموال و املاک شهرداری ضروری است بنابراین تحقیق و تفحص از شهرداری برکات زیادی خواهد داشت.او با بیان اینکه طی 10 سال اخیر خرید و فروش املاک و مستغلات مقررات، ضوابط و حتی آیین نامه های مالی خاصی نداشته است، گفت: گلایه من از این است که چرا در زمان خودش با تخلفات برخورد نشده است. متخلفان باید معرفی شوند تا معلوم شود مشکل از کجاست. املاک شهرداری گوشت قربانی شده و ما باید تحقیق و تفحص را انجام دهیم.و بالاخره این طرح در صحن شورا به رای گذاشته شد و با 18 رای موافق از 18 حاضر جلسه تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مورد املاک و مستغلات واگذار شده به تصویب رسید.