آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
فرهنگی
۱۹
گزارش

واکنش هنرمندان به فاجعه هواپیمای اوکراین ادامه دارد

رفیعی: شمعی برای جانباختگان روشن می کنم

آیدا آزاد

 

هنرمندان هم مانند سایر اقشار جامعه، این روزهایشان را با سوال های فراوان پشت سر می گذارند و از همدردی با بازماندگان می نویسند. آنهایی که حضوری فعال در شبکه های اجتماعی دارند، در صفحات شخصی شان به این موقعیت واکنش نشان می دهند و گروهی دیگر نیز همچنان از مسیرهای رسمی فعالیت می کنند و نوشته هایشان را در اختیار خبرگزاری های رسمی کشور می گذارند. آنچه در این میان جالب توجه است، پررنگ شدن نهادهای صنفی در این میان است. نخستین نهاد صنفی که نسبت به این بهت و بغض واکنش نشان داد، کانون فیلمنامه نویسان خانه سینما بود. اما پس از مدتی، نهادهای صنفی دیگر نیز شروع به انتشار بیانیه هایی در این ارتباط کردند. در این گزارش، خلاصه ای از این واکنش ها را می خوانید، باشد که همچنان بتوانیم بنویسیم: «همدلی از همزبانی بهتر است.»

علی رفیعی 81 ساله شد

سهم علی رفیعی، کارگردان نامدار تئاتر و سینمای ایران از تولد 81 سالگی اش، یک شمع بیشتر نیست. شمعی که کارگردان «ماهی ها عاشق می شوند»، برای خانواده های جانباختگان روشن می کند. رفیعی در این متن که برای همدردی با مردم و بازماندگان سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر کرد، نوشته است: «برای خانواده های جانباختگان در هر کجای جهان که هستند، درود می فرستم و ترجیح می دهم به جای فوت کردن شمع تولدم در هشتاد و یک سالگی، شمعی برای جانباختگان روشن کنم.»

خانه سینما از دلداری نوشت

خانه سینما، به عنوان نهاد صنفی سینمایی هرچند دیرتر از کانون فیلمنامه نویسان دست به کار شد، اما در متن همه جانبه ای که نوشته اند، تلاش کرده اند تا همبستگی را در اولویت قرار دهند. در متن این پیام که با خطاب قرار دادن مردم و خانواده های مسافران پرواز اوکراین و تسلیت به آنها آغاز شده است، نوشته اند: «بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به همبستگی و دلداری یکدیگر داریم، در این روزها که مدام ترس از فاجعه ای اسفبار بر زندگی مان سایه می افکند! ما سینماگران ایران، در غم از دست دادن عزیزان پرواز اوکراین، عزادار هستیم و عمیقا آرزوی صبر برای بازماندگان این عزیزان از دست رفته داریم.» به نظر می رسد خانه سینما، پس از مدت ها دوباره به مسیر اصلی خود بازگشته است و در هنگام یک اتفاق ناگوار، مطالبه و پرسشگری اش را ادامه می دهد: «ما سینماگران توقع برخورد با عاملان این خطای انسانی را داریم که از وقوع چنین اشتباهاتی در آینده جلوگیری کند. ما سینماگران از مسئولان پاسخگو و رسانه ملی توقع داریم که دست از پنهانکاری در انتشار بموقع اخبار بردارند و صداقت و شفاف سازی را وظیفه خود و حق ملت بدانند. ما سینماگران موکدا خواهان ایجاد فضایی امن برای همدردی با بازماندگان عزادار این واقعه هستیم.»

خانه تئاتر از سوگ نوشت

خانه تئاتر نیز 24 ساعت پس از انتشار وقایع و خبرهای فاجعه بار، از سوگ و تسلای خاطر بازماندگان نوشت. در متن این پیام، نهاد صنفی تئاتری ها توضیح داد: «ای کاش این اخبار ناگوار، خوابی بود پیش از بیداری که حقیقت نداشت. و چون چشم می گشودیم برای سوگ این همه دردانه دهان به تسلیت نمی گشودیم. ای کاش می توانستیم با واژگان، تسلای خاطر بازماندگان آن پرواز ابدی باشیم.» در پایان متن این پیام که با عنوان «ای کاش و ده ها ای کاش دیگر» منتشر شد، نوشته اند: «باشد که احساس مسئولیت مسئولان، مانع تکرار چنین خطاهای جبران ناپذیر از سوی مجریان امر در آینده گردد...»

قربانی کنسرت دی ماهش را کنسل کرد

کنسرت «با من بخوان»، یکی از پرمخاطب ترین کنسرت های سال های اخیر بود. کنسرتی که بیش از 13 مرتبه در سالن های مختلف اجرا شد و همچنان مخاطبان فعال خود را داشت. تا جایی که طبق برنامه ریزی ها و خبرهای پیشین، قرار بود در روزهای پایانی دی ماه، این کنسرت رکوردشکن در تالار وزارت کشور روی صحنه برود. اما روز گذشته، علیرضا قربانی نوشت: «پس از وقایع هولناک و غیرقابل باور روزهای اخیر احساس کردیم اجرای این مجموعه حق مطلب این روزها را ادا نمی کند و قطعات، باید کامل تر شده تا هم حزن خانواده های این عزیزان را التیام باشد، هم در حافظه جمعی تاریخی کشور این فاجعه غیر قابل باور به زبان موسیقی ثبت شود.

پس با وجود اشتیاق، تمهیدات جدی و اقدامات حرفه ای برای برگزاری کنسرت های تهران در روزهای 26 و 27 دی ماه، با آلام روحی بسیار، مصمم به تعهد حرفه ای و اجتماعی خود برای لغو کنسرت ها اقدام کردیم.» در همین یادداشت آمده است: «برای تسکین این اندوه جانکاه رفتار خردمندانه تر، صادقانه تر و مهربان تری در قبال هم وطنانمان خصوصا آنها که در این مدت جگر گوشه های خود را در آغوش ندارند شاهد باشیم.» کیوان ساکت، علی قمصری نوازنده و آهنگساز، هانا کامکار خواننده و نوازنده، مقداد شاه حسینی خواننده، نوازنده، آهنگساز و ارکستر آرکو به رهبری ابراهیم لطفی به دلیل همدردی با مردم پس از سقوط هواپیما از حضور در جشنواره موسیقی فجر انصراف دادند.

 گالری های تهران کرکره را پایین کشیدند

گالری های تهران نیز همراهی شان با این فاجعه را از راه تعطیل کردن نمایشگاه هایشان نشان دادند. اغلب این گالری ها، افتتاحیه خود را در روز جمعه برگزار کرده بودند و نمایشگاه هایی در جریان داشتند اما ترجیح دادند که به احترام جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی روز گذشته را تعطیل اعلام کنند. در این خبر مشخص شده است که گالری های فرمانفرما، سایه، آریا، نگاه، محسن، ا، نبشی، اعتماد، سیحون، طراحان آزاد، ویستا، گلستان، شیرین، نگر، مژده، اینجا و... از جمله گالری هایی هستند که با هموطنان داغدار اظهار همدردی کرده اند.

همدردی جایزه مهرگان با نویسندگان داغدار

مدیریت جایزه مهرگان نیز خبر از همدردی با نویسندگانی داد که عزیزانشان را در این حادثه از دست داده اند. در صحبت های علیرضا زرگر با خبرگزاری ایسنا آمده است: «مراسم نهایی اهدای جایزه مهرگان ادب دوره بیستم به همراه مهرگان علم دوره پانزدهم که قرار بود در آخر دی ماه برگزار شود، به خاطر حوادث ناگوار و مکرری که اتفاق افتاده، برگزار نمی شود.» دبیرخانه جایزه مهرگان همچنین در بیانیه ای با اعلام این خبر نوشته بود، وظیفه خود می دانیم با حامد اسماعیلیون و منیرالدین بیروتی، دو نویسنده خوب کشور که عزیزانشان را در حادثه سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراین از دست داده اند و نیز خانواده نخبگان علمی مهاجر و دیگر جانباختگان ایرانی و غیرایرانی این حادثه غمبار همدردی کنیم و در سوگ بزرگ آنان شریک باشیم.

مریلا زارعی و آرزوی بزرگش

حالا که این گزارش و واکنش های فردی و صنفی را به صورتی خلاصه نوشتیم تا گوشه ای از فضای امروز جامعه هنرمندان و دغدغه ها و مطالباتشان برای شما مشخص شود، بگذارید با متن مریلا زارعی به پایان برسانیم: «در این چند روز بارها و بارها خود را به جای مسافران پر پر شده گذاشتم و اشک ریختم. و حالا... از امروز به جای تمام مادران، پدران، خواهران و برادران داغدیده، به سختی دم را به بازدم خواهم رساند. دستانمان به سوی آسمان است، شاید پروردگار صبری عظیم بر ما ببارد.»