آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
فرهنگی
۱۹

تلگراف خبر

اکران فیلم های «امیر» ساخته نیما اقلیما و «اولین امضا برای رعنا» به کارگردانی علی ژکان از چهارشنبه آغاز می شود.«اولین امضا برای رعنا» در گروه سینمایی فرهنگ و «امیر» در گروه سینمایی آستارا روی پرده سینما می رود.

شورای عالی خانه هنرمندان ایران، درگذشت سرنشینان هواپیمای مسافربری اوکراین را تسلیت گفت. سخنگوی انجمن سینماداران ضمن تشریح فرآیند آماده سازی سینماهای مردمی میزبان جشنواره سی وهشتم فیلم فجر از تجهیز 95 درصد این سالن ها به سیستم تصویری دیجیتال لیزری خبر داد.

فیلم مسعود کیمیایی در جشنواره فیلم فجر حضور دارد اما در بخش کارگردانی داوری نمی شود. جواد نوروزبیگی تهیه کننده فیلم «خون شد» گفت: «فیلم «خون شد» در جشنواره فیلم فجر حضور دارد و نمایش داده می شود اما با احترام به نگاه و نظر آقای کیمیایی تقاضای ما این است که فیلم در بخش کارگردانی داوری نشود و در مابقی بخش ها مورد قضاوت قرار بگیرد.» میترا ابراهیمی (کارگردان مستند کامی) هم با انتشار متنی انصرافش را از حضور در جشنواره فیلم فجر اعلام کرد

شورای صدور پروانه ساخت آثار غیر سینمایی با ساخت فیلم داستانی بلند «پوران» به کارگردانی شهره سلطانی موافقت کرد. در جلسه اخیر این شورا با ساخت سریال «ماجراهای لالا» به تهیه کنندگی و کارگردانی داوود شرافتیان و فیلم داستانی «جایی برای ماندن» به کارگردانی محمود روزبهانی موافقت شد.

فیلمنامه های «رگ های آبی» به کارگردانی جهانگیر کوثری و «تنفس مصنوعی» به کارگردانی مهدی اصغری ازغدی پروانه ساخت گرفتند.

برندگان جشنواره فیلم پالم اسپرینگز 2020 معرفی شدند. فیلم «قد بلند» به کارگردانی کانتمیر بالاگوف از روسیه به عنوان برنده جایزه فیپرشی انتخاب شد. جوایز بازیگری هم به بارتوس بیلنیا برای «بدن مسیح» از لهستان به عنوان بهترین بازیگر مرد و هلنا زنگل برای «تخریب کننده سیستم» به عنوان بهترین بازیگر زن اهدا شد. فیلم «نگل» هم جایزه فیلمنامه را از هیات داوران فیپرشی منتقدان بین المللی فیلم دریافت کرد.

علی زند وکیلی خواننده موسیقی ایرانی جدیدترین کارش را با نام «برباد رفته» منتشر کرد. حسین غیاثی ترانه سرا، علیرضا افکاری آهنگساز و اشکان آریا و وحید طاهرخانی تنظیم کنندگان این اثر هستند.

شانزدهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره شمس تبریزی با عنوان بررسی «زن از دیدگاه شمس تبریزی» برگزار می شود و در این نشست اعظم نادری - نویسنده کتاب «بی من مرو» - سخنرانی می کند. این نشست چهارشنبه 25  دی ماه از  ساعت 16:30در  مرکز فرهنگی شهر کتاب در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می شود.

کامبیز دارابی مجری طرح سریال «وارش» درباره حاشیه هایی که همزمان با پخش نخستین بخش های این مجموعه شکل گرفت گفت: «ما تلاش کردیم سریالی سرگرم کننده و بامحتوا بسازیم که توهینی را هم متوجه هیچکس نکند و صرفا قصه ای را روایت کردیم که جغرافیای آن در شمال بود. حاشیه های منفی که همزمان با آغاز «وارش» به وجود آمد، اگرچه خیلی متنوع بودند، اما به مرور و پس از آشنایی بهتر مخاطبان با فضا و چارچوب مجموعه به صفر رسیدند. واقعیت این است که برخی دوستان اندکی شتاب زده قضاوت کردند و قطعا اگر چند قسمت با سریال همراه می شدند، درک می کردند که سوءنیتی در کار نبوده است.»