آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
بازار دیجیتال
۱۷

از آن سو

آخرین آمار از وضعیت تلفن و موبایل

مهر : آخرین آمار منتشر شده ازسوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نشان می دهد نصب تلفن ثابت در 6 ماه اول امسال در کشور با تقاضایی همراه نبوده اما 23 میلیون سیم کارت در این بازه زمانی فعال شده است. مطابق با آخرین آمارها از رصد وضعیت استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات در کشور که مربوط به 6 ماه نخست امسال می شود، 29 میلیون و 25 هزار و 400خط تلفن در کشور دایر است و ضریب نفوذ تلفن ثابت به 35درصد رسیده است.

بررسی ها نشان می دهد نصب و راه اندازی تلفن ثابت نسبت به پایان سال 97، با تقاضا روبه رو نیست و از نظر تعداد دایری، تفاوت چندانی با سال گذشته ندارد. به نحوی که آخرین آمار نصب تلفن ثابت تا پایان سال 97 از نصب حدود 38 میلیون و 459 هزار خط حکایت دارد که آمار نصب تلفن در 6 ماه ابتدای امسال به 38 میلیون و 566 هزار خط رسیده است. این درحالی است که از این تعداد، حدود 29 میلیون خط دایر هستند و شمار خطوط دایر شده نسبت به سال گذشته حدود 500 هزار خط کمتر است.  از سوی دیگر، تا پایان 6 ماه اول امسال، 51 هزار و 449 روستا در کشور دارای ارتباط هستند و 47 هزار و 197 روستا نیز به تلفن خانگی دسترسی دارند. آمارها نشان می دهد 35/ 83 درصد روستاهای کشور دارای ارتباط هستند و در 6 ماه اول امسال، حدود هزار روستا به تلفن خانگی متصل شدند. این در حالی است که افزایش روستاهای دارای ارتباط در 6 ماه اول امسال نسبت به سال گذشته، تفاوت چندانی را نشان نمی دهد.  در همین حال، آمار رگولاتوری در حوزه تلفن همراه نیز نشان می دهد که تا پایان شهریورماه سال 98 بیش از 116 میلیون و 65 هزار و 426 نفر در کشور، مشترک موبایل هستند و ضریب نفوذ این فناوری در ایران به نزدیک 140 درصد رسیده است. این آمار در حالی است که تعداد مشترکان موبایل تا پایان سال 97 حدود 93 میلیون و 36 هزار و 584 نفر گزارش و ضریب نفوذ موبایل 113 درصد بود که آمارها نشان می دهد طی 6 ماه اول امسال، 23میلیون سیم کارت در کشور فعال شده است. هم اکنون 42/ 86 درصد از جاده های اصلی، فرعی و ریلی کشور تحت پوشش تلفن همراه هستند.

آسیب پذیری میلیون ها مودم کابلی

دنیای اقتصاد : مودم های کابلی دارای تراشه های Broadcom، تحت تاثیر آسیب پذیری Cable Haunt قرار گرفته اند. به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، در حال حاضر 13 نوع مودم کابلی تحت تاثیر این آسیب پذیری هستند و تعداد آنها فقط در اروپا به 200 میلیون مودم می رسد. مهاجمان سایبری با سوءاستفاده از آسیب پذیری Cable Haunt می توانند سرور DNS پیش فرض، تنظیمات و فایل پیکربندی، شماره سریال، تمامی آدرس های MAC مرتبط و کد را حتی در firmware تغییر دهند.

  همچنین مهاجمان می توانند با این آسیب پذیری، حملات مرد میانی یا MitM را انجام دهند و با دستکاری مخفیانه firmware، ارتقای آن را غیر فعال کنند. دریافت و تعیین مقادیر SNMP OID و بهره برداری در بات نت از دیگر کارهایی است که مهاجمان می توانند با سوء استفاده از آسیب پذیری Cable Haunt مودم های کابلی انجام دهند. استفاده کاربران از اطلاعات احراز هویت پیش فرض و همچنین خطای برنامه نویسی در firmware این نوع مودم های کابلی، کار را برای مهاجمان آسان تر کرده است.  پژوهشگران می گویند مهاجم با فریب کاربر به دسترسی به یک صفحه مخرب از طریق مرورگر خود، می تواند از مرورگر برای انتقال یک اکسپلویت به مولفه آسیب پذیر استفاده و دستور دلخواه را روی دستگاه اجرا کند. این آسیب پذیری روی یک مولفه استاندارد از تراشه های Broadcom موسوم به تحلیلگر طیف (spectrum analyzer) تاثیر می گذارد. این مولفه یک جزء سخت افزاری و نرم افزاری است که از مودم های کابلی در برابر افزایش ناگهانی سیگنال و اختلالات ناشی از کابل هم محور (coax) محافظت می کند. این مولفه اغلب توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) در اشکال زدایی کیفیت اتصال استفاده می شود.

رونق اپلیکیشن های دارای زبان بومی در هند

مهر : بازار محتوای دیجیتال در هند در حال تحولات بسیار مهمی است که یکی از این تحولات اقبال به استفاده از اپلیکیشن هایی است که محتوای خود را به زبان بومی تولید و منتشر می کنند. بر اساس آماری که به تازگی توسط گوگل در مورد بازار محتوای دیجیتال هند منتشر شد، 90 درصد از کاربران جدید اینترنت در این کشور محتوای مورد نیاز خود را به زبان های محلی هندی دریافت و تامین کرده و تمایلی به استفاده از محتوا به دیگر زبان ها ندارند. هند در حال حاضر دارای 530 میلیون کاربر اینترنت است و از نظر مصرف محتوای دیجیتال در صدر کشورهای جهان قرار دارد. از همین رو رویکرد جدید کاربران اینترنت در این کشور در زمینه مصرف محتوا به زبان های محلی اهمیت فوق العاده ای یافته و نشانگر شکل گیری یک روند جدید در این کشور است که می تواند به کشورهای دیگر تسری یابد. بر همین اساس نه تنها محتوای متنی در بازار محتوای دیجیتال هند به زبان های محلی تولید می شود، بلکه این روند در زمینه تولید محتوای صوتی و ویدئویی هم مشاهده می شود. در میان اپلیکیشن های مختلف در حال افزایش محبوبیت در هند، تیک تاک رتبه اول را کسب کرده است. از این اپلیکیشن برای تولید ویدئوهای کوتاه مفرح به طور گسترده استفاده می شود. این اپلیکیشن به 10 زبان متداول در هند در دسترس است و میزان بارگذاری آن از 200 میلیون بار گذشته است.