آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
فناوری
۱۷

اخبار

سخنگوی شرکت مخابرات ایران : بجز «فنوج»؛ ارتباطات در سیستان و بلوچستان برقرار است

محمدرضا بیدخام سخنگوی شرکت مخابرات ایران از برقراری ارتباط در مناطق سیلزده استان سیستان و بلوچستان بجز در شهرستان فنوج خبر داد.

به گزارش «ایران»، بیدخام درباره آخرین وضعیت ارتباطات تلفن ثابت و همراه استان سیستان و بلوچستان در پی حادثه سیل، گفت: از روز وقوع سیل (روز شنبه 21 دی ماه) در استان سیستان و بلوچستان، ارتباطات سه شهر نیک شهر و قصرقند و فنوج به دلیل قطع شبکه فیبر، به طور کامل قطع شد اما مشکل دو شهر نیک شهر و قصرقند بموقع و سریع رفع شده و هم اکنون وضعیت برقراری ارتباطات در این دو شهر عادی و و پایدار است. بیدخام افزود: ولی هنوز ارتباطات تلفن ثابت و تلفن همراه در شهرستان فنوج و روستاهای آن به دلیل قطع فیبر همچنان به طور کامل قطع است و به دلیل نبود دسترسی و بسته شدن راه های ارتباطی به این شهرستان، امکان رفع خرابی فیبر وجود ندارد. سخنگوی شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه به محض باز شدن راه های دسترسی فیبر شهرستان فنوج نیز متصل خواهد شد، گفت: پیش بینی می کنیم به محض باز شدن راه های ارتباطی و دسترسی به این شهرستان در مدت 12 ساعت فیبر را تعمیر کرده و ارتباطات ثابت این شهرستان را به حالت پایدار برسانیم. وی تاکید کرد: ارتباطات شبکه مخابراتی کشور در سایر شهرها و شهرستان های استان سیستان و بلوچستان پایدار و برقرار است و مشکلی از خرابی در این مناطق گزارش نشده است. اپراتورهای اول و دوم نیز در گفت و گو با ایران اعلام کردند: تاکنون (تا لحظه نوشتن خبر) قطعی تلفن همراه در مناطق سیلزده گزارش نشده است و ارتباطات تلفن همراه در این استان برقرار است.

رتبه بندی وب سایت ها با الکسای وطنی

 گروهی از محققان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات سامانه ای برای رتبه بندی سایت ها ارائه کردند.

به گزارش ایسنا، عمار بزرگوار از محققان این طرح گفت: در پروژه اجرا شده اقدام به راه اندازی سامانه ای برای رتبه بندی وب سایت ها بر اساس لاگ شبکه و سیستم شده است. وی با بیان اینکه این رتبه بندی بر اساس میزان محبوبیت سایت ها است، اظهار کرد: در سایت راه اندازی شده علاوه بر معرفی 5 سایت برتر، 500 سایت برتر شبکه ایران نیز قابل دسترسی است. بزرگوار ادامه داد: در این سامانه علاوه بر رتبه بندی، تحلیل های دقیق تری از هر وب سایت ارائه می شود تا صاحبان هر وب سایت بتوانند وضعیت خود را با سایت های رقیب مقایسه کنند و با اتخاذ استراتژی هایی بتوانند وب سایت خود را برای بازار هدف ارتقا دهند. محقق این طرح با بیان اینکه در این رتبه بندی درصد رشد و ارتقای هر سایت نیز قابل مشاهده است، خاطرنشان کرد: در این رتبه بندی داده هایی ارائه می شود که بر اساس آن می توان تشخیص داد سایت هایی که دارای رتبه های بالایی هستند، چه تصمیماتی اتخاذ کرده اند. بزرگوار اعلام تعداد کاربران را از دیگر خدمات این سامانه نام برد و یادآور شد: این رتبه بندی بر اساس الگوریتم های بیگ دیتا به دست می آید؛ به این معنا که کلاسترهای بیگ دیتا پردازش می شوند و بر اساس معیارهای روزانه، ماهیانه و میانگین آنها، به وب سایت ها امتیاز داده می شود و مشخص می شود که وب سایت چه رتبه ای دریافت کرده است.