آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
صفحه اول
۱
یادداشت

هدف سفر امیر قطر به تهران

 سید هادی سید افقهی

 توسعه و ارتقای روابط دو جانبه میان ایران و قطر از جمله اهداف سفر اخیر امیر قطر است چرا که وقتی روابط دیپلماتیک قطر با چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر قطع شد شاهد بودیم عربستان برای تحمیل خواسته هایش به قطر علاوه بر فشار دیپلماتیک، این کشور را نیز محاصره دریایی، زمینی، هوایی و سیاسی کرد تا تسلیم شود.

در همان مقطع شاهد درخواست کمک قطری ها از جمهوری اسلامی بودیم. از این رو مقامات عالی رتبه کشورمان دستور دادند بر اساس مسائل انسانی به قطر کمک کنیم، در چنین شرایطی قطر به ایران نزدیک و روابط میان دو کشور گسترده تر شد. البته بر اساس برخی اخبار، همین قطر که به ایران نیاز بسیار دارد یکی از سه کشوری بود که تیم همراه سردار سلیمانی را رصد می کرد و بزرگ ترین پایگاه آمریکا در قطر تاسیس شده است.

با بالا گرفتن تنش اخیر بین ایران و آمریکا و ترور سردار سلیمانی؛ قطری ها احساس خطر کردند که به دلیل وجود چنین پایگاه آمریکا به قطری ها فشار آوریم.

از سوی دیگر طی روزهای گذشته شاهد شکل گیری تنش های بی سابقه ای میان ایران و آمریکا بودیم و در صورت استفاده آمریکا از پایگاهش در قطر، این کشور از این که مورد آسیب جدی قرار بگیرد در هراس و نگرانی قرار دارد.به همین دلیل شاید یکی از گمانه زنی ها در مورد سفر امیر قطر به ایران این باشد که حامل پیامی از سوی آمریکا به ایران باشد، به این معنی که آمریکا خواهان کاهش تنش باشد تا ایران دیگر اصراری برای اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه نداشته باشد تا شاید در قبال این رویکرد، آمریکا نیز تخفیف هایی در مورد تحریم های ایران قائل شود.

نکته دیگر همزمانی سفر امیر قطر با حضور هیات بلندپایه سوریه در ایران است؛ سوریه اندک اندک از تنگنای بحران خارج شده و در مرحله بازسازی کشورش به سر می برد، بنابراین شاید بتوان  حضور همزمان این هیات ها را در کشورمان، تلاش ایران برای میانجیگری در جهت کاهش تنش و کمک به بازسازی سوریه دانست.