آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
حوادث
۱۲

اخبار

عذرخواهی سازمان هواپیمایی کشوری

گروه حوادث/ سازمان هواپیمایی کشوری روز یکشنبه درباره علت سانحه سقوط بوئینگ 737 شرکت هواپیمایی اوکراینی بیانیه ای صادر کرد که مشروح آن در پی می آید:

دیگران را هم، غم هست به دل/ غم من لیک غمی غمناک است

هر سانحه هوایی برای سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران، رویدادی تلخ است و کارکنان این سازمان، در اوج اندوه باید به انجام وظایفی در بررسی سوانح و نظارت های تخصصی بپردازند تا امانتداری شایسته برای ایمنی و آسایش هموطنان در بخش هوایی باشند.

پس از چند روز تلاش بی وقفه و شبانه روزی، اطلاع یافتن از اصابت موشک پدافندی به پرواز 752 اوکراینی، تاسف و ناراحتی ما را نیز مضاعف کرد.

شجاعت و صداقت مثال زدنی نیروهای مسلح پرافتخار جمهوری اسلامی ایران در بیان واقعیت و پذیرفتن مسئولیت فاجعه ای که در یک بافت پر تنش، از خطایی انسانی ناشی شده است، دلیل سانحه رخ داده را روشن نمود.

بیان توضیحاتی تخصصی از قبیل فرآیندهای محدود یا بسته اعلام کردن فضای کشور، مشاهدات و نتایج به دست آمده در بررسی های اولیه سازمان و اقدامات و هماهنگی های بین المللی انجام شده، به دلیل پرهیز از ایجاد تلقی و سوء تفاهم مبنی بر توجیه این شرایط، در فرصت های آتی ارائه خواهند شد.

آنچه توسط مردم عزیز مشاهده شد این بود که سازمان با قدرت و قطعیت فرضیه اصابت موشک به هواپیما را رد می نمود و برای موضع خود دلیل و تحلیل نیز ارائه می کرد و اکنون مشخص شده است که واقعیت همان بوده که سازمان آن را نفی می کرد.سازمان خود را امانتدار مردم و نظام می داند، اعتماد صاحب امانت، بزرگترین سرمایه امانتدار و از دست دادن آن، بزرگترین خسران برای او است.سازمان هواپیمایی کشوری، بابت تناقض در اطلاعات ارائه شده، ابتدا از بازماندگان محترم شهدای این واقعه پوزش می طلبد و سپس از تمامی هموطنانی که با نگرانی اخبار منتشر شده را دنبال می نمودند و این تناقض را مشاهده نمودند و همچنین تمامی علاقه مندان و تحلیلگرانی که بر این مبنا، به دفاع از صنعت هوانوردی کشور پرداختند صمیمانه عذرخواهی می کند.

ما تحت هیچ فشار و توصیه ای برای کتمان واقعیت نبوده ایم و هیچ نیتی برای پنهان کردن واقعیت نداشته ایم. ما اطلاعاتی که در اختیار و به آن باور داشتیم را منتشر کردیم و از بابت اشتباه بودن آن متاسفیم.  صنعت هواپیمایی ایران، از دسترسی به آنچه سایر رقبا از آن برخوردارند بی بهره بوده و این صنعت تنها به اتکای نیروی انسانی متخصص ایرانی و پشتیبانی مسافران و مردم عزیز به رشد خود ادامه داده است. سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران، ضمن تسلیت مجدد این سانحه به محضر مقام معظم رهبری، بازماندگان این سانحه در ایران و سایر کشورها و عموم ملت شریف، اطمینان می دهد که استوارتر و هوشمندانه تر از قبل، به نمایندگی از حاکمیت و مردم به انجام وظیفه در این صنعت خواهد پرداخت و با دقت و صداقت نسبت به شناسایی مداوم نقاط ضعف و رفع آنها و تقویت فرصت های موجود همت خواهد گمارد.

دستگیری  مدیر رستوران به جرم سرقت

گروه حوادث / مرد میانسال پس از سپردن مدیریت رستورانش به یکی از دوستان خود متوجه سرقت 300 میلیون تومانی اموالش از سوی او شد.

به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، رسیدگی به این پرونده از دهم اردیبهشت سال جاری با شکایت مالک یک رستوران مبنی بر سرقت اموال رستورانش به پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران آغاز شد. شاکی با حضور در اداره آگاهی عنوان کرد: اسفند سال 97 مدیریت رستوران را به یکی از دوستانم به نام مسعود سپردم اما دو ماه بعد متوجه سرقت برخی از اموال داخل رستوران مثل سماور ذغالی مسی، آمپلی فایر، دستگاه قهوه ساز و...شدم. پس از آن هم او رستوران را ترک کرد و دیگر از او نشانی ندارم.پس از اظهارات شاکی، ماموران به منظور بررسی صحنه به محل سرقت رفتند و طی بازدید مشخص شد هیچ آثار تخریبی روی در و پنجره های رستوران نیست و امکان ورود سارق از بیرون نیز وجود نداشته است. سرهنگ کارآگاه مرتضی نثاری رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی پایتخت درباره جزئیات این پرونده گفت: بلافاصله کارگران رستوران تحت بازجویی قرار گرفتند و یکی از کارگران که توسط مسعود برای کار در رستوران معرفی شده بود به کارآگاهان گفت: چند شب قبل از سرقت مسعود به من گفته بود که آخر شب دوربین ها را قطع کنم و همان شب دوربین های رستوران را قطع کردم و راهی منزلم شدم.با این اظهارات دستگیری مسعود در دستور کار قرار گرفت. چون مکان او مشخص نبود بر اساس پلاک خودروی متهم و هماهنگی قضایی دستور توقیف خودروی وی صادر شد و در نهایت متهم 13 آبان ماه توسط ماموران کلانتری 147 گلبرگ دستگیر شد. مسعود در اعترافاتش گفت: زمانی که کارگران خواب بودند و دوربین ها خاموش بود، اموال را سرقت می کردم و به شهرستان پردیس که خانه مجردی ام بود می بردم. در ادامه بررسی ها مشخص شد وی از متهمان سابقه دار بوده و پیش تر به جرم جعل عناوین نظامی و دولتی و کلاهبرداری دستگیر شده است. متهم با صدور قرار قانونی از سوی شعبه یکم دادیاری دادسرای ناحیه 15 تهران برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار کارآگاهان پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

نقشه عجیب پسرعموها برای معروف شدن در اینستاگرام

گروه حوادث / پسر جوان که برای معروف شدن در اینستاگرام در اقدامی عجیب با همدستی پسرعموهایش کیسه های شن را از بالای پل عابرپیاده در بزرگراه کردستان روی خودروها می انداخت از سوی پلیس دستگیر شد.

به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، روز پنجشنبه گذشته مالکان 15 خودرو آسیب دیده در تماس با پلیس اظهار داشتند که چند پسر جوان در اقدامی عجیب با انداختن کیسه های شن از بالای پل عابر پیاده در بزرگراه کردستان روی خودروهای عبوری باعث خسارت و آسیب به خودروها شده اند. پس از دریافت این گزارش تیمی از ماموران پایگاه سوم پلیس امنیت عمومی به محل اعزام شدند که ماموران پس از بررسی متوجه شدند که متهمان پس از تخریب از صحنه گریخته اند. با انجام تحقیقات میدانی مشخص شد که 2 جوان حدودا 30 ساله کیسه های شنی را که برای استفاده در روزهای برفی مورد استفاده قرار می گیرد از روی پل روی خودروها انداخته و پس از آن هم محل را به سرعت ترک کرده اند. سرهنگ «علی شاملو»، رئیس پایگاه سوم پلیس امنیت عمومی پایتخت گفت: در ادامه تحقیقات ماموران موفق شدند هویت یکی از متهمان را که در محدوده شهرک غرب زندگی می کرد شناسایی و او را دستگیر کنند که این متهم پس از حضور در پلیس آگاهی به جرم خود با همکاری 2 پسرعمویش اعتراف کرد و گفت: قصد نداشتم به کسی آسیبی برسانم فقط می خواستم برای معروف شدن در فضای مجازی (اینستاگرام) جلب توجه کنم. پس از اعتراف صریح متهم، او به دادسرا معرفی شد و دستگیری سایر همدستانش در دستور کار قرار گرفت. رئیس پایگاه سوم پلیس امنیت عمومی پایتخت، تصریح کرد: شهروندانی که خودرو آنها در این حادثه دچار خسارت شده است برای پیگیری شکایت خود می توانند به پایگاه سوم پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ مراجعه کنند.

ناپدید شدن مرموز پسر بیمار

گروه حوادث / کارآگاهان پلیس آگاهی تحقیقات خود را برای یافتن پسر کند ذهنی که از 20 روز قبل به طرز مرموزی ناپدید شده آغاز کردند.پدر این پسر در تشریح ماجرا به خبرنگار «ایران» گفت: من معلم بازنشسته هستم و پسرم به نام سید حسن - 44 ساله- که قدری کندذهنی دارد و از بیماری صرع نیز رنج می برد روز سوم دی از منزلمان واقع در خیابان ابوسعید، خارج شد و دیگر خبری از او نداریم. آن روز همسرم برای عیادت دخترم به سعادت آباد رفته بود. حوالی ظهر بود که متوجه شدم پسرم بدون پول و تلفن همراه از خانه خارج شده است. در این مدت به همه بیمارستان ها، گرمخانه ها، بهزیستی و... مراجعه کرده ام اما ردی از فرزندم پیدا نکرده ام.» این مرد سالخورده در حالی که برگه های پرونده و شکایت خود در کلانتری 112 ابوسعید را در دست داشت گفت: به کلانتری و بعد به پایگاه هشتم اداره پلیس آگاهی رفتم اما هنوز خبری از پسرم نشده است خیلی نگرانم امیدوارم هر چه زودتر او را پیدا کنیم.