آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۳
سیاسی
۲

«رسالت» تحریم های آمریکا علیه کشورهای آسیایی را بررسی می کند

بریدن ناف آمریکا با تحریم

مهدیه هاشمی فاطمه فلاح زاده

بنابر اعلام وزارت خزانه داری آمریکا، تاکنون بسیاری از کشورهای جهان در قالب 23 قانون تحریمی از طرف آمریکا تحت تحریم قرارگرفته اند. در حال حاضر تجارت بین الملل به ابزاری برای اعمال محدودیت و قدرت در دستان نظام سلطه قرارگرفته است.

تحریم افراد شاخص در بسیاری از کشورهای جهان، تحریم های تجاری، بانک مرکزی کشورها و بسیاری دیگر از روش های اعمال تحریم توسط آمریکا طی دهه گذشته از طرف دولت این کشور علیه مردم جهان مورداستفاده قرارگرفته است. بسیاری از تحریم های اعمال شده آمریکا علیه کشورهای جهان باهدف تضعیف اقتصاد این کشورها و درنتیجه افزایش فقر و کاهش سطح رفاه عمومی صورت گرفته است.

در حال حاضر حدود 16 کشور در جهان از طرف آمریکا تحریم شده اند. با نگاه به سابقه برخی از این کشورها می توان به این نکته پی برد که بسیاری از آن ها ازجمله کشورهایی هستند که باسیاست های آمریکا در مناطق مختلف جهان مخالفت کرده بودند. تحریم تجاری علیه کشورها نه تنها مغایر با منشور حقوق بشر سازمان ملل بوده بلکه تجارت بین المللی را نیز به مخاطره انداخته است و این سوال به وجود می آید که آمریکا به عنوان استکبار جهانی چگونه این حق را برای خود قائل می شود در کشورهای دیگر اعمال نفوذ کند یا برای آینده آن ها تصمیم گیری کند؟

تحریم های آمریکا علیه روسیه

آمریکا و اروپا، پهناورترین کشور جهان را نیز از تحریم محروم نکرده اند. روسیه ازنظر تعداد بسته های تحریمی آمریکا و اروپا، از مرز 70 بسته تحریمی فراتر رفته و شاید در سطح جهانی رکورددار باشد و اگر مکان نخست را کسب نکند به طور حتم در مقام دوم قرار می گیرد. این وضعیت نشانگر اهمیت فراوان جلوگیری از توسعه طلبی روسیه برای استراتژیست های کاخ سفید است و واشنگتن برای این منظور به هر بهانه و مناسبتی متوسل می شود.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه روسیه به تازگی در بیانیه ای با اشاره به ارائه یک لایحه قانونی دیگر در کنگره آمریکا برای تحریم روسیه اعلام کرده است که برخی نمایندگان کنگره آمریکا از تحریم روسیه برای تبلیغ خود استفاده می کنند و مسکو به ابزار تبلیغاتی سیاسیون در آمریکا تبدیل شده است. تحریم های آمریکا علیه روسیه از چند دهه پیش آغازشده است که شامل تحریم تجارت با روسیه و محدودیت هایی در این مورد در روابط بازرگانی مسکو و واشنگتن بود.

به باور کارشناسان، هرچند این دیدگاه وجود دارد که واشنگتن از چهار یا حداکثر پنج سال پیش تحریم هایی علیه مسکو را شروع کرده است، اما نخستین اقدام ها در این زمینه به حدود 40 سال پیش یعنی زمان اتحاد شوروی سابق بازمی گردد.

آمریکا در سال های دهه 1980 اصلاحیه جکسون- نیک را در واکنش به جلوگیری اتحاد شوروی سابق از مهاجرت یهودیان به سرزمین های اشغالی وضع کرد که مانع توسعه روابط تجاری میان مسکو و واشنگتن در بیش از سه دهه اخیر شده است.

این قانون تحریمی پس از فروپاشی شوروی و مهاجرت گسترده یهودیان جمهوری های سابق شوروی به سرزمین های اشغالی نیز معتبر بود. حتی پس از فروپاشی سال 1991، روسیه نو که یک جانبه از مواضع خود برابر آمریکا در مسائل مختلف عقب نشینی کرد و زیر فشار تسلیحات راهبردی ازجمله سامانه قطار هسته ای، بمب افکن های دورپرواز و شماری از موشک های قاره پیما که میراث و نشانه قدرت شوروی بود را کنار گذاشت و در همین بین اصلاحیه جکسون_نیک اجرا می شد تا اینکه در سال 2011 لغو شد.

اما باوجوداین اقدام، زنجیره تحریم های آمریکا از زمان شوروی علیه روسیه نو قطع نشد و واشنگتن بلافاصله پس از لغو اصلاحیه جکسون-نیک، تحریم های جدیدی را در چارچوب قانون ماگنیتسکی وضع کرد.

«سرگئی ماگنیتسکی» وکیل روس بنیاد انگلیسی سرمایه گذاری «هرمیتاژ» در روسیه بود که 16 نوامبر 2009 در زندان «ماتروسکایا تیشینا» در مسکو درگذشت.

آمریکا به این بهانه از 6 سال پیش در چارچوب تصویب و اجرای قانون مشهور به ماگنیتسکی، ده ها مقام و شهروند روس را تحریم کرده است.

مسکو نیز در پاسخ به این تحریم ها، دی ماه سال 91 قانون «دیما یاکوولف» را وضع کرد و سفر اتباع آمریکایی ناقض حقوق شهروندان روس به روسیه و هرگونه فعالیت های تجاری یا داشتن املاک و دارایی توسط آن ها در این کشور ممنوع شد.

آمریکا هرماه یا حداکثر سه ماه یک بار بسته جدید تحریمی در مورد روسیه وضع می کند و افراد و شرکت ها و سازمان های روسی بیشتری را در فهرست های تحریمی خود می گنجاند.

بر اساس قوانین آمریکا افرادی که نامشان در این فهرست ها قرار می گیرد، اولا دارایی هایشان در آمریکا توقیف و دوم اینکه تجارت با این اشخاص منع می شود و اتباع آمریکایی یا کشورهای دیگر که این ممنوعیت را رعایت نکنند از طرف واشنگتن مجازات می شوند.

تحریم های آمریکا علیه کره شمالی

کره شمالی ازجمله کشورهایی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد آن را به نقض گسترده حقوق بشر متهم ساخته است. این کشور از زمان حکومت کیم جونگ ایل پدر رئیس جمهور فعلی به موشک های اتمی قدرتمند قاره پیما و بالستیک دست پیداکرده که این موضوع موجب تنش با کشورهای غربی به ویژه آمریکا شد.

کره شمالی در سال های 2006، 2009، 2013، 2016 و 2017 میلادی، آزمایش های هسته ای خود را در عمق زمین شمال کشور اجرا کرد. بنابراین آمریکا درصدد آن برآمد که کره شمالی را همچون ایران ازلحاظ نظامی خلع سلاح اتمی کند و وزیر دفاع آمریکا لغو تحریم های کره شمالی را به نابودی کامل تسلیحات اتمی این کشور مشروط کرد و وعده داد که واشنگتن آماده است تا راه تعامل باکره شمالی را پیش بگیرد و کره شمالی نباید انتظار داشته باشد قبل از نابودی تسلیحات اتمی، تحریم ها لغو شود.

همچنین پنتاگون، ضمن اعلام آمادگی آمریکا گفت که این کشور به روش دیپلماتیک برای حصول تمام تعهدات ارائه شده در نشست مشترک سنگاپور برای رسیدن به اهداف اتمی زدایی و لغو تحریم ها] باکره شمالی تعامل داشته باشد .

تاکنون سه دیدار «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در سنگاپور، ویتنام و منطقه غیرنظامی دو کره نتوانسته اختلافات پیونگ یانگ و واشنگتن برای پیش بردن مذاکرات خلع سلاح اتمی کره شمالی را رفع کند و در حال حاضر مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ یانگ به دلیل عدم همکاری آمریکا در لغو تحریم ها علیه کره شمالی متوقف شده است.

در ماه جاری، کیم جونگ اون، از معرفی «سلاح راهبردی جدید» کره شمالی خبر داد و در جریان نشست حزب حاکم این کشور اعلام کرد که تعلیق آزمایش موشک های هسته ای و دوربرد را به پایان می رساند و تاکید کرد که انجام این آزمایش ها به رفتار واشنگتن در برابر کره شمالی بستگی دارد. کره شمالی پیش ازاین، پایان سال 2019 را به عنوان ضرب الاجلی برای تغییر رویکرد خصمانه واشنگتن تعیین کرد.

مهلت تعیین شده کره شمالی در مورد آزمایش های هسته ای و آزمایش موشک های بالستیک بین قاره ای که ممکن است به خاک آمریکا هم برسد یکی از پایه های مذاکرات با واشنگتن بوده است. همچنین کیم جونگ اون هشدار داده تا زمانی که آمریکا به انجام رزمایش های نظامی مشترک باکره جنوبی ادامه دهد و همچنان برافزایش تحریم ها پافشاری کند، این کشور دیگر به مهلت تعیین شده برای واشنگتن پایبند نخواهد ماند.

در آخر رئیس کره شمالی تهدید کرده است که جهان در آینده ای نزدیک شاهد سلاح استراتژیک جدید کره شمالی خواهد بود و جزئیات بیشتری از این سلاح را ارائه نداد و ترامپ همچنان امیدوار است که کره شمالی به تعهداتش در مورد سلاح هسته ای پایبند باشد اما خبرهای کره شمالی با خواسته های آمریکا در تضاد است

تحریم های آمریکا علیه عراق

سازمان ملل متحد، قبل از سال 2010  به منظور مشروعیت بین المللی دولت عراق، تحریم های مربوط به زمان صدام علیه این کشور را لغو کرد. با لغو این تحریم ها عراق می توانست دارای یک برنامه هسته ای غیرنظامی شود و در پیمان های بین المللی مربوط به جنگ افزارهای اتمی و شیمیایی مشارکت کند. همچنین کنترل درآمدهای نفت و گاز عراق به دولت محول شد.

پس از جنایت اخیر آمریکا علیه ایران و عراق با به شهادت رساندن دو تن از مقامات این کشورها، دولت عراق  در جلسه ای رسمی خواهان خروج نظامیان آمریکایی از عراق شد و ترامپ در واکنش به مصوبه پارلمان عراق درباره اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور، بغداد را به اعمال تحریم های بی سابقه تهدید کرد.

 بعد از ابراز خشم دولت آمریکا و شخص رئیس جمهور این کشور از تصمیم دولت و پارلمان عراق برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق و تهدید او به اعمال تحریم ها علیه عراق، سه منبع مطلع آمریکایی از آغاز تدارک واشنگتن برای وضع تحریم ها علیه عراق خبر داد.

در تازه ترین خبرها درباره تهدید ترامپ به اعمال تحریم علیه عراق، روزنامه واشنگتن پست نوشت: «بعد از تهدید ترامپ، دولت آمریکا تهیه پیش نویس برای اعمال تحریم های احتمالی علیه عراق را شروع کرد. هنوز هیچ تصمیمی درباره اعمال مجازات اقتصادی علیه عراق گرفته نشده است.»

تحریم های آمریکا علیه میانمار

میانمار یا نام پیشین آن برمه، کشوری حاوی منابع غنی است، اما اقتصاد آن کم ترین توسعه و پیشرفت را در جهان داراست. چند سال گذشته سازمان ملل متحد نقض حقوق بشر را در این کشور گزارش داده که بررسی های رسانه ای خبر از نقش اصلی و پشت پرده آمریکا در کشتارها و تحریم های چند سال اخیر این کشور می دهد.

دولت میانمار بنابر ادعای غربی ها به علت نقض حقوق بشر آن هم در رابطه با بودائیان، بیش از چند دهه است که مورد تحریم اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا قرارگرفته است. از آن زمان بود که قوانینی بر ضد مسلمانان به تصویب رسید و کشتار مسلمانان توسط بودائیان افراطی آغاز گردید. پس ازاین کشتار بود که بان کی مون اعلام کرد جهان باید پاسخ خواسته ملت میانمار برای دستیابی به دموکراسی و پیشرفت را بدهد و تحریم های اقتصادی علیه این کشور را لغو کند.در حال حاضر میانمار همچنان در شرایط تحریمی و کشتار به سر می برد آمار کشته شدگان مسلمانان این کشور را می توان تاسف بار قلمداد کرد. 

فضاسازی سنگین کشورهایی همچون آمریکا و کشورهای کوچک تری همچون ترکیه در ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر و کشتار انسان ها در کنار زمینه سازی و چراغ سبز به کشتارهایی چند 10هزارنفری مسلمانان در کشوری چون میانمار و سکوت رسانه ای دراین باره بازهم ماجرای تکراری عدم صداقت در دفاع از حقوق بشر را به صدر تحلیل ها آورده است و این در حالی است که جان انسان ها در هر جای دنیا محترم است خواه سوریه ، خواه میانمار.

آمریکا علیه بحرین

خبرها از تشدید احساسات ضدآمریکایی در بحرین در پی همراهی های فزاینده آمریکا با خشونت های رژیم آل خلیفه علیه مردم و رهبران قیام مردمی این کشور به ویژه موضوع حصر خانگی شیخ عیسی قاسم که با چراغ سبز آمریکا صورت گرفت حکایت دارد.

در این چارچوب به موازات تشدید اعتراضات ضدآمریکایی، مردم بحرین در ماه های اخیر رهبران جنبش 14 فوریه بحرین اعلام کردند: مردم بحرین در پی حمله به منزل شیخ عیسی قاسم، روحانی برجسته شیعیان این کشور که با چراغ سبز آمریکا انجام شد، خواستار اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور هستند.

 در این چارچوب، «عصام المنامی» از رهبران جنبش 14 فوریه بحرین تاکید کرد: ائتلاف جوانان 14 فوریه در اقدامی راهبردی نخستین جمعه ماه مبارک رمضان را روز ملی اخراج نیروهای آمریکایی و تخلیه پایگاه آمریکا در بحرین اعلام کرده اند. آمریکا با حضور نظامی در بحرین حاکمیت این کشور را نقض کرده که این موضوع اعتراضات مردم بحرین را درپی داشته است .

ناظران سیاسی حمله به منزل شیخ عیسی قاسم و حصر خانگی وی را اولین پیامد نشست اخیر توطئه آمیز آمریکایی - عربی با مشارکت دونالد ترامپ دانستند. بحرین از سال 1389  صحنه انقلاب مردمی ضد رژیم آل خلیفه است. مردم بحرین خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند. اما رژیم آل خلیفه به کمک نظامیان سعودی و امارات که در قالب نیروهای سپر جزیره در بحرین مستقرشده اند، اعتراضات مردم این کشور را سرکوب می کند. این در شرایطی است که رژیم دیکتاتوری آل خلیفه همچنان از حمایت های فزاینده  دولت های غربی به ویژه آمریکا نیز برخوردار است و این حمایت ها رژیم آل خلیفه را در سرکوب مردم بحرین گستاخ تر کرده است.

نزدیک شدن به غرب به ویژه آمریکا که به سلطه سیاسی، نظامی و اقتصادی آنان به بحرین انجامیده به شدت مردم بحرین را از این رژیم وابسته منزجر ساخته است. این در حالی است که گسترش پایگاه نظامی آمریکا در بحرین طی سال های اخیر در شرایطی است که نظامیان بحرینی از کمک های آموزشی نیروهای آمریکایی برای سرکوب مردم بحرین برخوردارند. این موضوع از مشارکت آمریکا در کنار نیروهای سپر جزیره در کمک به نیروهای آل خلیفه در سرکوب مردم بحرین حکایت دارد.

افزون بر این قیام مردمی در بحرین نیز با پشتیبانی نظامی و سیاسی عربستان و آمریکا از رژیم آل خلیفه، به خون کشیده شده است. در چنین شرایطی مردم بحرین خواستار خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان هستند و بر این باورند که آل خلیفه، رژیمی با ماهیت استبدادی است و نقض حقوق بشر و تبعیض فرقه ای و نژادی را در بحرین با حمایت آمریکا و عربستان ادامه می دهد.

تحرکات نظامی اخیر آمریکا نیز بیانگر این است که آمریکایی دیگر قصد ترک بحرین را ندارند. آمریکایی ها علاوه بر سوریه در یمن نیز نیروی نظامی پیاده کرده اند. شرایط خاص یمن و همچنین سوریه سبب شده که آمریکایی ها فعلا کاهش پایگاه های نظامی خود را در دستور کار قرار ندهند. استقرار یک ناوگان در بحرین، نه تنها در تامین منافع ایالات متحده در تنگه هرمز نقش دارد بلکه کارکرد حمایتی از دولت بحرین در برابر ایران را هم دارد. آمریکایی ها که در دوره پسابرجام تمرکز خود را بر حوزه نظامی ایران معطوف کرده اند فعلا خواهان حفظ پایگاه های نظامی که ایران را محصور کرده به عنوان تداوم اهرم فشار هستند.

تحریم های آمریکا علیه کوبا

آمریکا تحریم تجاری، اقتصادی و مالی را به کوبا هم تحمیل کرده است. نخستین تحریم آمریکا علیه این کشور در مورد فروش اسلحه به کوبا در تاریخ 14 مارس 1957، در زمان رژیم باتیستا تحمیل شد. در 19 اکتبر سال 1960 دوباره (حدود دو سال پس از سرنگونی رژیم باتیستا توسط انقلاب کوبا، آمریکا تحریم خود را علیه صادرات به کوبا اعمال کرد؛ به جز مواد غذایی و دارویی) پس ازآنکه کوبا، بدون پرداخت غرامت، پالایشگاه های نفتی خود را ملی کرد. در تاریخ 7 فوریه 1962، این تحریم گسترش یافت تا تقریبا تمام واردات را شامل شود. در حال حاضر تحریم ها علیه کوبا عمدتا بر پایه 6 قانون مبتنی است: قانون دادوستد با دشمن 1917 قانون کمک های خارجی 1961 مقررات کنترل دارایی های کوبا 1963، قانون دموکراسی کوبا 1992، قانون هلمز-برتون 1996، و قانون اصلاح اصلاحات تجاری و صادرات سال 2000 هدف اعلام شده از قانون دموکراسی کوبا در 1992 حفظ تحریم ها علیه کوباست؛ تا زمانی که دولت کوبا از حرکت به سوی دموکراتیزه شدن و احترام بیشتر به حقوق بشر خودداری می کند.

 تحریم ها علیه لبنان

بعد از ادامه تظاهرات در لبنان نخست وزیر این کشور از سمت خود استعفا داد و میشل عون نیز با این خواست او موافقت کرد، مشروط بر اینکه نخست وزیری را در دوره پیشبرد امور بر عهده بگیرد تا دولت آینده تشکیل شود.رئیس جمهوری لبنان گفت که دولت آتی این کشور باید جرئت مقابله با فساد را داشته باشد و طرح اقتصادی ارائه دهد. 

میشل عون در مورد تحریم های مالی آمریکا علیه حزب الله گفت که حزب الله لبنان به قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل متحده که خواهان آتش بس بین لبنان و رژیم صهیونیستی است، پایبند بوده است و در هیچ یک از موضوعات میدانی مربوط به لبنان دخالت نمی کند.رئیس جمهور لبنان ادامه داد که تحریم های آمریکا علیه لبنان بر اساس ادعای واشنگتن علاوه بر حزب الله، مردم لبنان را نیز شامل می شود. او قول داد که حداقل در دوره او لبنان شاهد درگیری یا جنگ داخلی نخواهد بود.

 ناظم سعید احمد و صالح عاص، افراد جدیدی هستند که وزارت خزانه داری آمریکا آن ها را در لیست تحریم های خود قرار داده و مدعی است که این دو به شبکه مالی حزب الله لبنان کمک می کرده اند. وزارت خزانه داری آمریکا مدعی شده که صالح عاص و سعید احمد متهم به پولشویی و کمک به طرح های حزب الله لبنان هستند. بر اساس ادعای وزارت خزانه داری آمریکا، ناظم سعید احمد که تاجر الماس بوده شخصا به حزب الله کمک مالی کرده و از بزرگ ترین تامین کنندگان مالی مقاومت لبنان است.

تونی صعب، یکی دیگر از افرادی است که وزارت خزانه داری آمریکا وی را تحت تحریم قرار داده و مدعی شده که در تامین شبکه مالی حزب الله نقش داشته است. چندی پیش «جاستین موزینیچ»، معاون وزیر خزانه داری آمریکا تهدید کرده بود که واشنگتن حامیان حزب الله لبنان را تنبیه خواهد کرد.

دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی بعد از موفقیت های حزب الله لبنان در مقابله با گروه های تروریستی در سوریه تلاش ها برای تشدید فشار به حزب الله لبنان را افزایش داده اند. واشنگتن در راستای تلاش برای پایین آوردن محبوبیت حزب الله در لبنان بانک ها و شخصیت های لبنانی را به اتهام ارتباط با این گروه در فهرست تحریم قرار داده است. 

تحریم شیطان بزرگ و سوریه

وزارت خزانه داری آمریکا 4 فرد و 5 شرکت که ادعا می کنند با دولت سوریه مرتبط هستند و از آن حمایت کرده اند را به فهرست تحریم های خود علیه این کشور اضافه کرد. دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد نام این 9 فرد و شرکت طبق مفاد فرمان اجرایی شماره 13582 در فهرست تحریم ها قرارگرفته است.

این فرمان اجرایی، اموال و سود حاصل از دارایی های متعلق به دولت سوریه را مسدود کرده و برخی مبادلات خاص با دولت این کشور را ممنوع اعلام می کند.خزانه داری آمریکا، افراد و شرکت هایی که به تازگی به فهرست تحریم ها اضافه شده اند را به تسهیل مبادلات مالی و انتقال محموله های سوخت و سلاح برای دولت سوریه متهم کرده است.

همچنین در بیانیه جدید درباره معرفی تحریم های جدید نوشته شده: «ایالات متحده، کماکان کسانی که اقدام به تسهیل مبادلات با رژیم سفاک اسد بکند را هدف قرار خواهد داد. بر اساس این گزارش در بین افرادی که در فهرست سیاه خزانه داری آمریکا افزوده شده اند، نام محمد عباس قرار دارد، برادرزاده رامی مخلوف، یک تاجر بزرگ در سوریه و خودش و همین طور برادرزاده بشار اسد رئیس جمهور سوریه.»

خزانه داری آمریکا در سال 2008 میلادی نیز مخلوف را تحریم کرده بود. خزانه داری آمریکا مدعی شده است که محمد عباس فعالیت های مالی مخلوف را در این مدت انجام می داده است. آمریکا همچنین خیریه البستان و مدیرش را تحریم کرده است، واشنگتن اعلام کرده  که این خیریه هم در کنترل و اداره مخلوف بوده است.

سیاست خاورمیانه ای آمریکا در دوره یک ساله ترامپ باعث انتقاد زیادی شده است. سیاست های نژادپرستانه، خارج کردن امریکا از پیمان پاریس، حمله موشکی به پایگاه هوایی سوریه،  تهدید  به خارج شدن از برجام، انتقال سفارت آمریکا به  بیت المقدس و غیره همگی نشان از سیاست خارجی متفاوت ترامپ با سلفش (اوباما) دارد. بخشی از سیاست خارجی ترامپ، ناشی از رفتار غیرمعمول شخصیتی وی است. بحران سوریه و نقش قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای (به ویژه امریکا) در آن باعث گردیده تا این بحران به یکی از طولانی ترین و پیچیده ترین بحران های ناحیه خاورمیانه تبدیل و پایان یافتن آن  با مشکل مواجه گردد.  باگذشت 6 سال از شروع ناآرامی ها در سوریه  و عدم دستیابی به یک پیروزی قاطع از جانب هر یک از طرفین، نگاه ها به تدریج به سمت مذاکرات سوق داده شد. هرچند گفت و گوها به موفقیت نمی انجامید ولی برای طرفین درگیر، امید مذاکرات بیشتر برای حل بحران از دست نرفته بود.

آمریکای مدعی و تحریم چین، قدرت نوظهور جدید

 تحریم های جدید آمریکا شرکت های چینی ازجمله  Kunlun Holding Company و COSCO Shipping Tanker (Dalian) را دربرمی گیرد. علاوه بر این علیه پنج نفر از کارکنان این شرکت ها نیز تحریم هایی اعمال شده است.در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین موردحمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثیان یمنی بر عهده گرفتند. اما "ائتلاف عربی" در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی، ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان اعلام کرد. وزیر دفاع و دیگر مقامات ایران این اتهام را اکیدا رد کرده اند.

تحریم ها علیه پاکستان

 وزارت تجارت آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که هفت شرکت به فهرست تحریمی تنظیم مقررات صادرات آمریکا افزوده و از سوی واشنگتن به خاطر ارتباط با برنامه های موشکی پاکستان تحریم شده اند.

این شرکت ها  شامل "احد اینترنشنال"،"مجتمع تسلیحات هوایی"،"پی وی تی"،"مجتمع تکنولوژی نیروی دریایی"، کمیسیون علوم و مهندسی ملی"و "مهندسی نیو اوتو"  هستند که تحت کنترل دولت پاکستان قراردادند .پاکستان، این ادعای آمریکا را رد کرده است. قرار دادن هفت شرکت پاکستانی در فهرست تحریم های آمریکا باعث می شود تا مجوزهای لازم برای این شرکت ها صادر نشود. این مجوزها برای هرگونه نقل وانتقال در این شرکت ها لازم است.وزارت تجارت آمریکا مدعی است شرکت های پاکستانی منافع ملی آمریکا را تهدید می کنند.

«رسالت» در بررسی بیشتر تحریم های آمریکا علیه کشورهای منطقه به گفت وگو با سید جلال ساداتیان، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، کارشناس مسائل خاورمیانه و سفیر سابق ایران در انگلستان و حمیدرضا ترقی، کارشناس مسائل بین الملل پرداخت.

کشورهای همجوار باید برای همگرایی به یکدیگر کمک کنند

سید جلال ساداتیان، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، کارشناس مسائل خاورمیانه و سفیر سابق ایران در انگلستان  در گفت وگو با «رسالت» بیان کرد: «روحیه خودبرتربینی آمریکا و دولت ترامپ فراتر از خوی استکباری تمام دولت های پیش از اوست. اکنون ازنظر اقتصادی و نظامی قدرت اول دنیا هستند و این موضوع را دوست و دشمن قبول دارد اما این قدرت با حمایت مردم  مواجه نیست .»

وی افزود: «دموکراسی حاکم بر آمریکا بسیار شکننده است باوجوداینکه بر اکثریت جامعه حکم روایی می کنند.ترامپ با عملکرد خود و تحریم های اقتصادی که تنها به ظاهر اسم اقتصادی دارند و در بطن موضوع سیاسی را به همراه خود می کشاند افکار عمومی تمام دنیا را درگیر کرده ازجمله افکار درگیر هنگ کنگ تبت و تایوان است.»

کارشناس مسائل خاورمیانه درباره تحریم های آمریکا علیه کشور چین ادامه داد: «چین این روزها به دلیل اینکه به قدرت بسیاری دست پیداکرده و پیش بینی می شود به قدرت اول دنیا هم برسد بنابراین رقابت بسیاری بین آن ها حاکم است  آمریکا درصدد این است که با اعمال این تحریم ها، از این قدرت جلوگیری کند.» 

وی تصریح کرد: «در این میان اروپا نیز برای دستیابی به قدرت جهانی در حال تلاش است.ترس از این موضوع آمریکا را نگران کرده و سعی دارد با استفاده از عناصر اطلاعاتی در کشورهای مختلف و تشویق بریتانیا برای جدا شدن از اتحادیه اروپا ، از یکی شدن آنان جلوگیری کند.»

روحیه تهاجمی روسیه آمریکا را نگران کرده است

او در مورد وضعیت فعلی روسیه نیز اظهار کرد: «آمریکا به نوعی روسیه را نیز در لیست تحریم های خود قرار  داده البته روسیه دارای رویه تهاجمی جدید است .ابتدا به گرجستان حمله  و سپس جزیره کریمه اوکراین را اشغال کرد و پس ازآن شرق اروپا را گرفت.به بیان دیگر می توان گفت از یک قدرت منطقه خودش را به قدرت جهانی رسانده.بنابراین آمریکا برای آنکه بتواند روسیه را مهار کند سعی در اعمال تحریم بر روسیه دارد تا از قدرت بیشتر و نفوذ او جلوگیری کند.» 

ساداتیان گفت: «در منطقه خاورمیانه بیشترین تحریم ها به ایران اعمال شد و به صورت غیراخلاقی از مسئله برجام خارج شد. اکنون غیر از ایران با موانع جدیدی نیز در عراق روبه رو است .آمریکا بیش از 8 سال است که از نفت عراق بهره می برد و حالا این زورگویی و بهره برداری نقض شده است.به عبارت دیگر می توان گفت آنان هرکجا دچار مشکل می شوند از ابزار زورگویی خود استفاده می کنند.»

موثرترین اقدام علیه تحریم ها، سرپیچی از آن است

کارشناس مسائل خاورمیانه ضمن تاکید بر اینکه باید از اعمال تحریم ها جلوگیری کرد افزود : «اقتصاد هر کشور دست خودش است و باید با توجه به شرایط قدم بردارد موثرترین اقدام علیه تحریم ها ،دور زدن تحریم ها و جلوگیری از اعمال آن هاست تا اثربخشی آن کم شود.» 

سفیر سابق ایران در انگلستان در پایان بابیان اینکه کشورهای منطقه باید در یک سو باشند و با وحدت خود مقابل این تحریم ها بایستند به سخنان خود پایان داد: «کشورهای همجوار باید به هم کمک کنند تا همگرایی افزایش یابد. در مورد سایر کشورهای پراکنده ، با توجه به اینکه از امکانات ضعیف تری برخوردار هستند نیز این مسئله صدق می کند.»

اتحاد کشورهای منطقه، راه غلبه بر آمریکای مزدور

همچنین حمیدرضا ترقی، کارشناس مسائل بین الملل و سیاسی در مورد چگونگی غلبه بر آمریکا در حوزه تحریم کشورها به «رسالت» گفت: «بی شک اگر تمام کشورهایی که مورد تحریم آمریکا قرار گرفتند با یکدیگر متحد شوند می توانند به سادگی در مقابل آمریکا بایستند. متحدان باید اول دلار را از معاملات بین المللی  حذف و سپس خریدوفروش کالاهای آمریکایی را در کشورهای خود ممنوع کنند.»

وی ادامه داد: «کشورهای تحت تحریم آمریکا باید معاملات خود و کشورهای دیگر را با غیر از دلار انجام دهند. اگر این کار متحدانه از سوی کشورها عملی شود، ضربه سنگینی به اقتصاد آمریکا وارد خواهد شد. این اتحاد منسجم، موجب می شود که بالغ بر60 درصد منابع و تبادلات مالی دنیا از قالب دلار خارج شود و نقش دلار در سرنوشت اقتصاد دنیا، به حداقل برسد.» 

ترقی با تاکید بر متحدشدن کشورهای تحت تحریم، تصریح کرد: «حذف دلار، تحریم خرید کالاهای آمریکایی و درنهایت پیوستن به بازارهای جهانی که آمریکا بر آن سلطه ندارد مانند بازارهای بین المللی و پیمان های اقتصادی که در آفریقا و قاره های دیگر تشکیل می شود و کاملا مستقل از آمریکا هستند می تواند نقش بسیار موثری در جلوگیری اثرگذاری تحریم های آمریکا بر کشورها داشته باشد.»

این کارشناس مسائل بین الملل در آخر بابیان اینکه طبق قوانین بین الملل آمریکا حقی برای تحریم کشورهای دیگر ندارد، خاطرنشان کرد: «کانال سیستم بانک جهانی و چرخش دلار در معاملات بین المللی، تحت کنترل آمریکا است و آمریکا فیلتری را در مسیر تبادلات مالی سیستم جهانی بانکی قرار داده و بر این اساس بر نظام بانکی بین المللی سلطه دارد. در حال حاضر آمریکا تمام بانک ها را در حوزه قدرت خود دارد و به این دلیل است که  این حق را برای خود قائل می شود تا با زور و قلدری تمام مبادلات مالی را که در سیستم بانک جهانی تبادل می شود را کنترل و برای آن تصمیم گیری کند. اگر کشورها تحت تحریم آمریکا، مبادلات مالی خود را خارج از این سیستم بانکی پیش ببرند می توانند این سیستم را ناکارآمد کنند.»