آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
سیاست: داخلی/خارجی
۲
تحلیل

امیر قطر برای اولین بار به تهران سفر کرد؛ این حضور حامل چه پیام هایی است؟

سرزده در تهران

در بحبوحه تحولات منطقه و اتفاقاتی که در یکی دو هفته اخیر رخ داده، سفر دیروز شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر به تهران بازتاب فراوانی یافت و تحلیل های فراوانی به همراه داشت.

این اولین بار است که شیخ تمیم پس از انتخاب شدن به عنوان امیر قطر در سال 2013 به تهران سفر می کند. بر همین اساس بسیاری از محافل سیاسی، سفر او به تهران در چنین شرایطی را بی ارتباط با تحولات اخیر ندانستند.

به ویژه این که درست در فردای روزی که سردار سلیمانی در جنایت نیروهای آمریکایی در عراق به شهادت رسید، وزیر خارجه قطر در سفری به تهران با رئیس جمهور کشورمان دیدار کرد و دو دور گفت وگوی فشرده با محمدجواد ظریف داشت.

آیا پایگاه العدید در ترور سردار سلیمانی نقش داشت؟

در همان روزی که وزیر خارجه قطر به تهران آمد برخی گمانه زنی ها حکایت از این داشت که پایگاه آمریکا در قطر یکی از پایگاه هایی بوده که از سوی نیروهای آمریکایی در عملیات ترور سردار سلیمانی به کار گرفته شده و وزیر خارجه قطر با توجه به روابط خوب کشورش با ایران، برای توضیح در این زمینه به تهران آمده است.

یکی از منابع این گمانه زنی ها گزارشی بود که شبکه ان بی سی آمریکا درباره ترور سردار سلیمانی منتشر کرد.

در این گزارش با بیان این که مدیریت این عملیات از پایگاه العدید در قطر انجام شد و ناظران اتاق عملیات در مقر فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا(سنتکام) در دوحه پایتخت قطر در حال رصد این عملیات بودند آمده است: نظامیان آمریکایی در پایگاه العدید، چهار موشک شلیک شده به سمت خودروی حامل المهندس و سلیمانی و خودرویی را که جلوتر از آنها در مسیر فرودگاه بین المللی بغداد در حرکت بود مشاهده می کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، امیر موسوی دیپلمات سابق ایران هم در صفحه شخصی خود در توییتر در این باره نوشت: نخستین سفر شیخ تمیم آل ثانی امیر قطر به تهران برای روشن شدن موضوع استفاده از پایگاه العدید در ترور شهیدان قاسم سلیمانی و ابو مهدی مهندس و همراهانش و قول او برای بستن مخزن تروریست آمریکایی در آنجاست.

موسوی در زمان سفر چندی قبل وزیر خارجه قطر به ایران هم نوشته بود: وزیر خارجه قطر در سفر به تهران حامل پیامی از سوی دونالد ترامپ به ایران است. رئیس جمهور آمریکا قطر را میانجی قرار داده است تا مانع واکنش ایران به ترور شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همراهانش شود.

پیگیری طرح های ناکام

با این حال در اظهارات رسمی مقامات نظامی کشورمان در روزهای گذشته اشاره ای به استفاده آمریکا از پایگاهش در قطر برای به شهادت رساندن سردار سلیمانی نشده است.

 بر همین اساس برخی گمانه زنی ها سفر امیر قطر را در ادامه تلاش هایی می دانند که پیش از این از سوی چهره هایی چون امانوئل مکرون و شینزو آبه، رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر ژاپن برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا و مذاکره مقامات دو کشور صورت گرفته است؛ موضوعی که با توجه به تحولات اخیر، کاملا بلاوجه به نظر می رسد اما با توجه به این که این سفر از قبل برنامه ریزی شده بود، لغو نشده است.