آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۳
سیاسی
۳

حسین نوش آبادی در گفت و گو با «رسالت» عنوان کرد: ادامه راه سلطان قابوس در سلطنت هیثم بن طارق

گفتگو: راضیه فراهانی

جمعه 20 دی ماه 98 سلطان قابوس پس از 50 سال پادشاهی بر یکی از بی حاشیه ترین و باثبات ترین کشورهای عربی منطقه یعنی عمان درگذشت. شورای پادشاهی عمان با توجه به این که قابوس نه فرزند و نه برادری داشت با عمل به وصیت سلطان قابوس برای تعیین جانشین وی دست به برگزاری نشستی زده و درنهایت هیثم بن طارق آل سعید را به جانشینی سلطان فقید این کشور انتخاب کرد، بنابراین هیثم در روز بعد یعنی (شنبه 21 دی ماه) رسما در برابر مجلس عمان به عنوان سلطان جدید سوگند یاد کرد. وی متولد 13 اکتبر 1954 در مسقط پایتخت عمان و از اعضای شناخته شده خاندان سلطنتی عمان «آل بو سعیدی» است. طبق گفته صاحب نظران در این حوزه، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون روابط سیاسی و اقتصادی میان ایران و عمان رو به گسترش بوده است. روزنامه «رسالت» در گفت وگویی با سفیر سابق ایران در عمان به بررسی روابط میان ایران و عمان پس از درگذشت سلطان قابوس پرداخته است که در ادامه مشروح آن را می خوانید. حسین نوش آبادی، سفیر سابق ایران در عمان در بررسی روابط ایران و عمان پس از درگذشت سلطان قابوس به «رسالت» گفت: «روابط میان جمهوری اسلامی ایران و عمان در اکثر زمان ها خوب بوده است. پس از انقلاب اسلامی به جز وقفه کوتاهی در ابتدای انقلاب، روابط میان این دو کشور هرروز رو به بهبودی سوق می یافت. می توان گفت از دهه دوم انقلاب تاکنون روابط ما با عمان در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و تجاری گسترش یافته است، حتی طی دهه گذشته این روابط هرروز بیشتر شد.» این دیپلمات ارشد کشور با اشاره به وجود رایزنی های دوجانبه منطقه ای و بین المللی میان ایران و عمان تصریح کرد: «میان این دو کشور رایزنی های خوبی به جهت حل بحران ها و مناقشات منطقه ای صورت گرفته است. عمانی ها همواره روابط حسنه ای با همسایگانشان به ویژه جمهوری اسلامی ایران داشته اند. وجود مشترکات عمیق تاریخی، مرزی، فرهنگی، دینی و مذهبی میان ایران و عمان باعث تداوم روابط خوب میان این دو کشور شد.»

وی با تاکید بر این که نگاه مسئولین عمانی همواره به جمهوری اسلامی به عنوان کشوری مقتدر، برادر و دوست بوده است، گفت: «آن ها بارها در صحبت هایشان اذعان کرده اند که جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشوری دوست و برادر می شناسند و روابط میان ایران و عمان ازنظر سیاسی و اقتصادی رو به رشد است.»

دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به 50 سال حکومت سلطان قابوس در عمان تصریح کرد: «وی طی این سال ها خدمات بسیاری برای عمان به عمل رسانده است و برای خارج کردن عمان از انزوای سیاسی و بین المللی جهت ارتباط گیری با جهان بسیار تلاش کرد. در ادامه شاهد شکستن حصارهای دور این کشور و توسعه بهداشت و آموزش، رفاه اجتماعی و عمومی عمان هستیم.»

وی با تاکید بر این که اقتدار سلطان قابوس باعث محبوبیتش میان مردم عمان شده است، ابراز کرد: «سیاست سلطان قابوس یعنی مسیر همکاری و همفکری با کشورهای همسایه به ویژه جمهوری اسلامی ایران را سلطان هیثم تداوم خواهد داد چراکه وی از نزدیکان سلطان قابوس و وزیر فرهنگ و میراث فرهنگی عمان بوده است.»نوش آبادی ادامه داد: «سلطان جدید عمان در برخی از مشاغل حساس سلطنتی و دولتی حکومت فعالیت کرده و به نظر می آید، نظر سلطان نیز درباره جانشینی اش بر روی هیثم بن طارق بوده است که در ادامه شاهد اتفاق نظر مسئولان عمانی درباره وی بودیم.»وی افزود: «با توجه به این که هیثم بازوی راست سلطان قابوس بوده است بنابراین باید در نظر داشت که بامشی سیاسی و فکری وی کاملا  آشنایی دارد و در همان جهت گام بر خواهد داشت زیرا عمان قصد درگیر شدن در منازعات و مناقشات منطقه ای را ندارد.»