آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
سیاست
۳

توضیحات سرلشکر سلامی، فرمانده کل سپاه در مجلس درباره علل حادثه سقوط هواپیما

فرمانده سپاه: شرمنده ایم جبران می کنیم

فرمانده کل سپاه روز گذشته در جلسه غیرعلنی مجلس ضمن تشریح عملیات حمله موشکی به پایگاه نظامی آمریکا در عین الاسد عراق، علت وقوع حادثه سقوط هواپیمای مسافربری مسیر تهران-کی یف را نیز بیان و از خانواده های قربانیان عذرخواهی کرد و گفت: دوست داشتم داخل این هواپیما باشم و با این عزیزان سقوط کنم اما شاهد این ماجرای غم انگیز نباشم.

سخنان فرمانده کل سپاه در جلسه غیرعلنی مجلس بیان شد اما با توجه به محتوای آن، قرار شد این سخنان به طور کامل از تلویزیون پخش شود که دیشب شبکه خبر اقدام به پخش این سخنان کرد.

سرلشکر سلامی در این جلسه، با اشاره به سقوط هواپیمای اوکراینی توسط پدافند ایران، با بیان این که دوست داشتم داخل این هواپیما باشم و با این عزیزان سقوط کنم و بسوزم اما شاهد این ماجرای غم انگیز نباشم، گفت: جان فرزندانم را با این حرف معاوضه می کنم که ما هیچ آرزویی جز تکه تکه شدن پای امنیت، رفاه و آرامش مردممان نداریم.

به گزارش فارس، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح یکشنبه در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی اتفاقات اخیر، اظهار داشت: آنچه را می گویم چیزی است که از قلب من جاری می شود؛ من از میدان یک پیروزی شگفت انگیز و بی نظیر که ملت ایران در تاریخ حیات خود کسب کرده است می آیم؛ از جایی که آمریکا این بار مستقیم و آشکارا از ایران بزرگ شکست خورد؛ هرچند غبارهای حادثه غم انگیز سانحه سقوط هواپیما هنوز اجازه نداده است ابعاد این پیروزی شگفت انگیز و خیره کننده شناسایی شود.

وی افزود: بعدها می توان در مورد آن دقیق تر سخن گفت؛ ما بعد از ترور و شهادت سردار عزیز و هم رزمان ایشان، کاملا در فضای روانی یک جنگ ناشناخته با آمریکا قرار گرفتیم. بعد از حادثه این تصور به وجود آمد که آن اقتدار و شکوه و اعتبار ملت بزرگ ایران، تحت تاثیر حادثه شهادت آسیب دیده است. ما برای لحظاتی با احساس جزر در اقتدار ملی مواجه شدیم و نیاز این بود که دوباره به حالت مد برگردیم.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: فشار افکار عمومی برای انتقام بسیار سنگین بود و ما هم مثل همه شما و بیش از شما تحت تاثیر این حادثه قرار داشتیم؛ ما یکی از بهترین برادرانمان را از دست داده بودیم، یک اسطوره، یک تکیه گاه بزرگ؛ اما وقتی مردم را می دیدیم، با احساس متفاوتی مواجه می شدیم.

فرمانده کل سپاه با بیان این که آمریکا فرمانده ما را شهید کرده و اخطار داده بود که اگر عکس العمل نشان بدهید 52 نقطه را خواهیم زد، ادامه داد: ما از یک طرف تحت فشار سرعت عمل برای انتقام بودیم و باید اقدام متقابل را چسبیده به حادثه انجام می دادیم.

وی با تاکید بر این که دشمنان   وقتی در مقابل خود مقاومتی نبینند، فشار خود را افزایش می دهند، خاطرنشان کرد: در عین حالی که باید سریع پاسخ می دادیم، دشمن می گفت عکس العمل نشان خواهد داشت. ما باید چند تفوق به دست می آوردیم، اول تفوق اطلاعاتی که باید تعیین می کردیم کجا را باید بزنیم و با چه شدتی، باید تفوق فناوری پیدا می کردیم که آنچه را پرواز می دهیم سالم به مقصد برسد، اندازه آن بایستی با مقیاس عمل آمریکا هماهنگی داشته باشد و بایستی قبل از تدفین شهیدمان اتفاق می افتاد.

وی با تاکید بر این که ما احتیاج به برتری اطلاعاتی داشتیم و ما باید تعیین می کردیم که چگونه و با چه شدتی برخورد می کردیم، گفت: کار ما باید به هدف می رسید و برابر با عمل آمریکایی ها می شد. آنها حاج قاسم ما را گرفته بودند. همچنین این کار باید قبل از تشییع سردار صورت می گرفت. ملت ما احترام دارد و سرافکنده نیست.

سردار سلامی ادامه داد: ما بزرگ هستیم. تا آن روز ما خود را منطقه ای می دانستیم. طراحی های ما باید دقیق می بود. غلبه بر آمریکا باید از لحاظ فنی و تکنولوژیک انجام می شد. این نبرد هم تاکتیکی و استراتژیک بود. ما در این نبرد باید در تکنولوژی پیروز می شدیم. او نباید موشک های ما را می زد. اگر موشک های ما به هدف نمی رسید، اگر دقیق نبود، اگر ویران نمی کرد، می دانید چه اتفاقی می افتاد؟ ما باید از نقاط هدف و نه مساحت آنها اطلاعات به دست می آوردیم. جنگ ما با آمریکا در حوزه تکنولوژی جنگ نقطه ها است و نه مساحات.

فرمانده کل سپاه افزود: من قسم می خورم فرماندهان و عزیزانی که در طراحی این مساله نقش داشتند، شاید چند شبانه روز حتی برای یک ساعت نخوابیدند. شاید حتی اگر برای یک ساعت خوابیدند، خوابی توام با دغدغه فراوان بود.

وی افزود: این تنها راه ما است. ما باید دشمن را غافلگیر می کردیم، فریبش می دادیم و برای واکنش متقابل آماده می شدیم. ما بازی جنگ را تا آخر پیش بردیم.

سلامی گفت: شب عملیات و انتقام ما، پروازهای آمریکایی ها، جنگ الکترونیک ها، پروازهای شناسایی و سیستم های پدافندی شان روی آسمان بود و به همین دلیل می گویم آمریکایی ها تمام قد آماده بودند.

وی افزود: شب حادثه تمام سیستم های آفندی و پدافندی آمریکایی ها تمام قد آماده بودند. در این شرایط انتخاب هدف بسیار مهم بود. ما ابتدا پایگاه تاجی را انتخاب کرده بودیم ولی به دلیل نزدیکی این پایگاه به بغداد و حضور نظامیان عراقی در بخشی از این پایگاه از این کار صرف نظر کردیم. اتفاقا دشمن نیز خیلی از مناطق را خالی کرد و تصادفا این امکانات را به پایگاه عین الاسد فرستاده بود و ما این بار بر مبنای گرفتن تلفات انسانی هدف گذاری نکردیم و هدف ما کشتن سربازان دشمن نبود و اهمیتی نیز نداشت؛ اما آنجا تجهیزات راهبردی دشمن از جمله پهپادهای پیشرفته و بالگردهای آپاچی آنها و همچنین یک مرکز فرماندهی و کنترل و آشیانه ها و سوله های نگهداری تجهیزات بود که باید نقطه به نقطه زده می شدند.

وی گفت: هیچ یک از موشک ها از سوی آمریکا هدف قرار نگرفت. تمام موشک های ما به جز دو موشک که به شکل طبیعی در سرزمین ایران سقوط کرد، به اهداف از پیش تعیین شده اصابت کرد؛ و این که مقامات آمریکایی گفتند که هیچ خسارت مالی و جانی به آنها وارد نشده به این دلیل بود که هرکسی برای عقب نشینی نیازمند مفر است.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: بعد از آن ما درگیر جنگ الکترونیک که مدرن ترین جنگ امروز است، شدیم. وقتی شروع به این جنگ کردیم همه پرنده ها و جنگنده های آمریکایی به پایگاه ها رفته و در آنجا نشستند. این نیز نشان از برتری ایران داشت. وقتی به این موفقیت رسیدیم به آمریکایی ها اعلام کردیم که اگر عکس العمل نشان دهید واکنش ایران سخت تر خواهد بود.

فرمانده کل سپاه در تشریح موضوع هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری، خاطرنشان کرد: ماجرای سقوط هواپیما به این شکل بود که ما در بالاترین حد آماده باش بودیم، چون تهدید متقابل ما هوایی و موشکی بود و در این شرایط پدافندها قلب مقابله بودند و سامانه های جدیدی را برای این مقابله گسترش داده بودیم تا آتش بر روی مردممان نبارد و همه آماده بودند.

به سامانه پدافندی خبر پرواز موشک کروز  را داده بودند

وی ادامه داد: به سامانه های ما خبر پرواز تعدادی موشک های کروز را داده بودند و همه خود را برای انهدام موشک ها و هواپیماهای دشمن آماده کرده بودند چون موشک کروز به لحاظ سرعت، یک هواپیمای بدون سرنشین بزرگ است و فقط خلبان ندارد و در موقعی که هواپیما در ارتفاع پایین حرکت می کنند، کروزها هم معمولا در ارتفاع پایین حرکت می کنند.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: خبر پرواز کروزها به اپراتور داده شده بود و برای لحظاتی ارتباط او قطع شده بود که خبر منتفی شدن کروزها را بشنود، با همان تصور وقتی این هواپیما پرواز می کرد، روی صفحه رادار او به این یقین رسیده بود که این یک تهدید جدی است.

فرمانده کل سپاه با بیان این که موقعیت پرواز هواپیما نسبت به این سامانه به گونه ای بود که این پرواز نزدیک شونده محسوب می شد، اظهار داشت: معمولا وقتی هواپیماها هم راستا با سامانه ها قرار می گیرند، سطوح مقطع آنها کوچک می شود، اپراتور در فضای جنگی با تصور این که هدف کروز است، شلیک می کند و تصور می کند که یک کروز را منهدم کرده است.

فرضیه برخورد موشک به هواپیما را خود ما مطرح کردیم

وی گفت: برادران ما از هم زمانی شلیک و سقوط هواپیما مشکوک شده بودند و من این را می گویم که خدا گواه است ما خودمان منشا ایجاد این فرضیه شدیم که ممکن است موشک ما اصابت کرده باشد، آن هم به دلیل هم زمانی و اگر ما خود مبدا شکل گیری این فرضیه نبودیم، هیچ کس نمی توانست متوجه شود.

سرلشکر سلامی ادامه داد: هیچ چیزی را دست نزدیم، نه جابجایی قطعات هواپیما، نه جابجایی سامانه و نه گراف های راداری، وقتی که هنوز سردار حاجی زاده در منطقه برای عکس العمل بود، ما هم کل صحنه را اداره می کردیم که اگر اتفاقی افتاد، زمین و هوا و دریا فعال شود.

روایت سرلشکر سلامی از لحظات اولیه حادثه

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: به ما خبری رسید که ما به این پدیده مشکوک هستیم و به برادران گفتیم بیشتر بررسی کنند چون یک تردید جدی وجود داشت که چون هواپیما پر از سوخت است، اگر یک موشک پدافندی به آن بخورد، مشتعل و منفجر می شود، اما تصاویر نشان می داد که این هواپیما در حال سقوط به سمت زمین است.

غروب چهارشنبه از هدف قرار گرفتن هواپیما اطمینان یافتیم

وی گفت: با بررسی های بیشتر، احتمال اصابت این فرضیه بیشتر می شد، اما ما هرگز تا غروب چهارشنبه اطمینان پیدا نکردیم، به همین دلیل هم ستاد کل نیروهای مسلح یک تیم از متخصصین را تعیین کرد و آنها هم شروع به بررسی ماجرا کردند.

سرلشکر سلامی ادامه داد: حتی جعبه سیاه هم بازخوانی نشد، اگر می خواستیم همه چیز را بررسی کنیم، شاید مدت ها طول می کشید، اما در چند روز به این مساله رسیدیم و خود ما کمک کردیم به اثبات این مساله تا این که تیم کارشناسی به این نتیجه رسید که در اثر خطاهایی که صورت گرفته این هواپیما سقوط کرده و شروع به تنظیم بیانیه و اطلاع رسانی کردیم. در حالی که فرمانده ما که در جنگ بود و ما که در میدان قرار داشتیم، هنوز و همین الآن هم معرکه را پایان یافته اعلام نکرده ایم.

آرزویی جز تکه تکه شدن به پای ملت نداریم

فرمانده کل سپاه با بیان این که ما در جنگ با آمریکا بوده و هستیم و خود را سرباز و فدایی ملت، می دانیم، اظهار داشت: خدای بزرگ را به شهادت می گیرم که دوست داشتم داخل این هواپیما بودم و با آن بمیرم ولی شاهد این ماجرای غم انگیز نباشیم. همه میدانیم که سپاه یک بار کامل شهید شده، من جان فرزندانم را گواه می گیرم که هیچ آرزویی جز این که با برادرانم به پای این ملت تکه تکه و قربانی شویم نداریم. می دانید که آدم تا کسی را به اندازه خانواده خود دوست نداشته باشد، حاضر نیست برای آن فدا شود و به خدا سوگند اینها همه خانواده و فرزندان ما بودند، مادران و پدران و برادران ما بودند، هیچ وقت در طول عمرم این قدر شرمنده نبودم.

وی با بیان این که ما خطا کردیم و تعدادی از هموطنان در اثر خطای ما به شهادت رسیدند، اما غیرعمد بوده و شرمنده هستیم و جبران می کنیم، گفت: اجازه نمی دهیم یک نفر از مردم ما کوچک ترین آسیبی ببیند، ما محکم و استوار هستیم، زانو نمی زنیم و مطمئن باشید تا ما هستیم اجازه نخواهیم داد تار مویی از سر مردم ما کم شود.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: باور کنید شاید در این یک هفته شاید ده دقیقه تلویزیون ندیده باشیم که اصلا بفهمیم چه اتفاقاتی در حال افتادن است و فقط در عین حالی که این حادثه را مدیریت می کردیم، به این فکر می کردیم که اگر اتفاقی افتاد چگونه عمل کنیم.

فرمانده کل سپاه با بیان این که ما برای این حادثه مصمم تر شدیم به هر شکل جبران کنیم، عنوان کرد: داستان رجزخوانی آمریکا برای ایران تمام شده است، ایران بلند شده و سر بر افراشته و همه جهان قدرت ایران را می بینند.

وی با اشاره به ایرادات وارده در موضوع اطلاع رسانی این حادثه، اظهار داشت: عزیزان هواپیمایی کشوری با معیارهای خود در حال بررسی بودند، آنها افراد صادقی بودند. ما وقتی یقین پیدا کردیم اطلاع رسانی کردیم با این حال حاضریم هر تصمیمی هرچه که باشد را بپذیریم و تسلیم به اراده ملت عزیز و بزرگ ملت ایران هستیم.

سرلشکر سلامی عنوان کرد: خانواده جان باختگان را خانواده خودمان می دانیم و همه سپاه ها را در تهران و استان ها بسیج کردیم تا فرماندهان ما با افراد محلی به این عزیزان سرکشی کنند و تلاش می کنیم مراسم این عزیزان درشان شهدا برگزار شود.