آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
سیاست
۳

سید حسن نصرالله: حمله موشکی ایران گام اول بود و روند پاسخ ادامه دارد

آمریکایی ها دیگر در منطقه امنیت نخواهند داشت

دبیرکل حزب الله اعلام کرد، پاسخ به جنایت آمریکا و به شهادت رساندن فرماندهان مقاومت یک عملیات واحد نیست بلکه روندی طولانی است که باید به پایان حضور نظامی آمریکا از منطقه ختم شود.

به گزارش فارس، «سید حسن نصرا...» دبیرکل حزب الله به مناسبت هفتمین روز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه؛ گفت: هفته پیش فرصت کافی نبود که در خصوص شهید سردار قاسم سلیمانی صحبت کنیم اما امروز می شود درباره صفات و ویژگی های شهیدی که از دست دادیم، سخن گفت. حاج قاسم صرفا نماینده خودش خانواده اش یا حتی جمهوری اسلامی نبود، او بهترین پرچم دار ما در منطقه بود.

بر اساس گزارش شبکه «المنار»، نصرا... ادامه داد: ما در لبنان شناختمان در حزب الله با حاج قاسم از سال 1999 شروع شد که ایشان فرمانده نیروی قدس شد. او منتظر نشد که ما به ایران برویم و به او تبریک بگوییم و مکانیسم کار را هماهنگی کنیم. او با فرماندهان جهادی و بسیاری از عناصر مقاومت ارتباط گرفت و روابط محکمی را تا مرحله شهادتش آغاز کرد. با آن که در ابتدا مانعی به نام زبان وجود داشت، این مشکل را از ابتدا حس نکردیم و وی خیلی سریع با یادگیری زبان عربی این مانع را برداشت. .. او مثل همه مجاهدان عادی دیگر بود. حضور او میان ما همیشه و حتی در خاکریزها و خطوط مقدم پررنگ بود، شاید در عراق این حضور اکنون پررنگ تر و بیشتر دیده شود.

نصرا... تصریح کرد: همه مجاهدان مشتاق وی بودند و او نیز مشتاق آنان بود. همه او را دوست داشتند و او نیز همه مجاهدان را دوست می داشت. او مکرر نزد ما می آمد. وقتی ایشان فرمانده نیروی قدس شد، دیگر نیازی به ارسال پیام و درخواست کمک و این جور مسائل نبود بلکه او همیشه در کنار ما بود و نیازهای ما را دنبال و فراهم می کرد حتی گاهی بیشتر از آنچه نیاز یا توقع داشتیم. همیشه کمک ما بود و کمک هایی که می داد مادی، معنوی و فکری بود، سابقا کسی چنین چیزی را حس نکرده بود و سراغ نداشت.

حاج قاسم هیچ گاه چیزی از ما نخواست

نصرا... در ادامه تصریح کرد: مقاومت اکنون علاوه بر توان دفاع از خود، توافق دفاع از خود و ذخایر لبنان را دارد و می تواند توازن بازدارندگی ایجاد کند و این به برکت امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب و مسوولیت پذیری و جان فشانی و فداکاری حاج قاسم سلیمانی حاصل شده است.

دبیرکل حزب الله گفت: با همه این کمک ها و تواضع و دوستی و برادری که بین ما بود، یک روز هم بر ما منتی نگذاشت و یا هیچ سخن یا عبارتی نگفت که منتی گذاشته باشد. هیچ وقت نگفت که من در جنگ با شما بودم و سلاح به شما دادیم و از این قبیل حرف ها. همیشه می گفت که من وظیفه ام را برای رضای خدا انجام می دهم و امیدوارم که در قیامت خدا را ملاقات می کنم ذخیره ای برای من باشد؛ او حتی بیش از این می گفت و می گفت من خادم شما هستیم. در طول این سال ها، بیش از بیست سال، حاج قاسم هیچ چیز از ما نخواست و دستوری به ما نداد و جمهوری اسلامی ایران هم از ما چیزی نخواست.

شهادت حاج قاسم و ابومهدی در کنار یکدیگر تصادفی نبود

دبیرکل حزب الله درباره «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده «الحشد الشعبی» عراق گفت: صفات شخصی ابومهدی خیلی شبیه حاج قاسم بود. روابطش با حاج قاسم روابط دوستانه بود و او خودش را سرباز حاج قاسم می دانست. او خودش صدها نیرو زیر دست داشت اما در مصاحبه ای گفت که خودش سرباز حاج قاسم بود. به او گفتند که حاج قاسم ایرانی است و تو عراقی هستی اما او گفت که این احساسات صادقانه من است.

نصرا... ادامه داد: در مرحله مبارزه با داعش، این دو با هم بودند، اصلا دوست داشتند با هم شهید شوند. آیا این تصادفی است که با هم شهید شدند؟ زمانی که حاج قاسم قرار بود به بغداد بیاید تماس گرفت و به استقبال او رفت با آن که می دانست خطر وجود دارد. این شهادت ابعادی دارد چه در ایران چه در عراق. مردم عراق می بینند که فرماندهانشان با فرماندهان ایرانی شهید می شوند...

 بعد از تشییع امام، تشییعی به این بزرگی ندیده بودیم

نصرا... ادامه داد: صحنه های تشییع میلیونی پیکر شهدا در ایران در اهواز، مشهد تهران قم و کرمان را همه دیدند. در تشییع تهران همیشه می گفتیم که تشییع امام نادر است و در تاریخ نظیر ندارد تا سی سال پیش در تاریخ بشریت تشییعی به عظمت و حجم و نوع تشییع امام خمینی ندیده بودیم. در تشییع حاج قاسم، دنیا در تهران چه مشاهده کرد: پنج، هفت میلیون؟ جمعیت بزرگی بود. مثل تشییع امام بزرگ و بی نظیر بود؛ و بعد از تشییع امام تشییعی به این بزرگی ندیده بودیم. بلافاصله بعد از طلوع آفتاب، خیابان های تهران مملو از جمعیت بود و این وضع تا غروب آفتاب همین طور بود؛ ساعات طولانی و در سرمای زیاد و خانواده های که کامل با هم آمده بودند و تمایل نداشتند که مراسم تشییع را ترک کنند.

تشییع در اهواز برای کشورهای حاشیه خلیج فارس پیام داشت

نصرا... گفت: در شهر اهواز هم همین طور بود. برادران در اهواز می گویند که چنین جمعیتی را ندیده اند؛ این صحنه برای برخی کشورهای خلیج (فارس) پیام دارد که تلاش می کنند از موضوعات طایفه ای و مذهبی و قومیتی را سوءاستفاده کنند. کسانی که از شرایط سخت کنونی منطقه و امیدهای برآورده نشده خود و سرانشان بهره برداری می کنند. من تشییع پیکر حاج قاسم در اهواز را دیدم و به عربستان سعودی و اربابانش می گویم که «الیوم یئس الذین کفروا من دینک» این صحنه ها آمریکا را دچار یاس کشنده ای می کند. این پیام بلند خوزستان به شماست. ما به برکت خون پاک شهدا در برابر تولد انقلاب اسلامی در ایران هستیم و این فقط منحصر به خوزستان نیست بلکه مربوط به تمام ایران است.

شهادت حاج قاسم چهره واقعی آمریکا را نشان داد

وی گفت: از مهم ترین معانی شهادت حاج قاسم، این است که چهره واقعی آمریکا را دوباره به مردم و دولت های ما نشان داد. برخلاف همه آنچه که آمریکا در طول سالیان گذشته انجام داده بود که خود را ضمانت ثبات نشان می داد و خود را دوست همه وانمود کند، شهادت وی، حقیقت آمریکا را نشان داد. وقتی که آمریکا بزرگترین فرماندهان و برادران ما را به این شکل جنایت آمیز می کشد، نشان می دهد که شیطان بزرگ، راس طغیان و سلطه جویی و استکبار است. جنایات آمریکا در قرن گذشته و قرن کنونی شامل جنگ های متعدد و میلیون ها کشته می شود.

پاسخ به شهادت سردار سلیمانی روندی طولانی است

دبیرکل حزب الله گفت: در یک جمله مشخص، پاسخ به جنایت آمریکا که منجر به شهادت فرماندهان مقاومت شد یک عملیات واحد نیست. بلکه یک روند طولانی است که باید به اخراج حضور نظامی آمریکا از منطقه بینجامد؛ آنها باید از منطقه خاورمیانه یا همان طور که رهبری گفتند منطقه غرب آسیا بروند. آنچه در عین الاسد رخ داد یک سیلی بود نه پاسخ به ترور حاج قاسم؛ هر کس گمان می کند که حمله به عین الاسد پاسخ ترور بود، اشتباه می کند، آنچه رخ داد سیلی بود آن طور که رهبر گفتند. این ابتدای روندی طولانی است و این گام اول پاسخی زلزله وار خواهد بود که باید به اخراج حضور نظامی آمریکا از منطقه ما منجر شود.

وی در ادامه سخنرانی خود افزود: می خواهم کمی درباره این سیلی صحبت کنم؛ اولا وقتی سپاه وقتی عین الاسد حمله کرد - البته یکی دو موشک به اربیل، پیامی معنوی بود- به اعتراف آمریکا موشک ها به آنجا اصابت کرده است، منطقه در لبه جنگ بود، می خواهم معنای این ضربه و سیلی را بگویم. از ابتدا رسانه ها مثل رسانه های خلیج (فارس) که از رسانه های آمریکا آمریکایی تر هستند، گفتند که کشته و زخمی بر جا نگذشته است.