آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
خبر
۸

به دنبال سقوط هواپیمای اوکراینی برگزار شد: جلسه غیرعلنی مجلس با فرمانده سپاه

دنیای اقتصاد : به دنبال سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری اوکراین درخاک ایران وپذیرفتن مسوولیت این سانحه ازسوی سپاه پاسداران، روزگذشته سردار سلامی فرمانده سپاه با حضور درجلسه غیر علنی مجلس توضیحاتی درمورد این ماجرا ارائه کرد.به گفته نمایندگان مجلس ، سردار سلامی درسخنانش درجلسه غیرعلنی مجلس دلیل تاخیر 48 ساعته دراعلام مقصر سانحه سقوط هواپیما را بررسی دقیق ماجرا اعلام کرده است. فرمانده سپاه همچنین درپاسخ به سوالی درمورد دلیل عدم توقف پروازهای مسافربری درصبح چهارشنبه 18 دی تاکید کرده است که مسوولیت پروازهای مسافربری با سپاه نیست و سپاه مسوولیتی برای توقف پروازهای مسافربری ندارد.

علی لاریجانی رئیس مجلس نیز روز گذشته بااشاره به این جلسه گفت که درنشست مذکور دلایل بروز این اتفاق مطرح شد و سردار سلامی توضیحاتی درباره آمادگی مقابله با اقدامات آمریکا و کیفیت عملی که انجام شد و به سقوط هواپیما منجر شد و اشکالاتی که بود، توضیحاتی دادند. رئیس مجلس ابراز امیدواری کرد که با تدابیری که انجام می شود به جد از تکرار این حوادث جلوگیری شود. لاریجانی همچنین از کمیسیون امنیت ملی خواست تا چگونگی سقوط هواپیما و ابعاد آن و نحوه جلوگیری از بروز اینگونه حوادث را مورد بررسی قرار دهد. همچنین قراراست روز یکشنبه هفته آینده (29 دی) کمیسیون ویژه ای برای بررسی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی تشکیل شودو در آن مسوولان تمامی دستگاه های مربوطه حضور پیدا کنند.درهمین حال محمد اسلامی وزیر راه نیز روزگذشته بعد از حضور در جلسه ای در مجلس گفت که کمیسیون ویژه بررسی سوانح هوایی با همکاری مشترک تیم اوکراینی در حال بررسی ابعاد مختلف این سانحه است.

بامداد روز چهارشنبه هواپیمای بوئینگ 800-737 که فرودگاه امام خمینی تهران را به مقصد کی یف، پایتخت اوکراین، ترک کرده بود، دقایقی پس از پرواز دچار آتش سوزی شد و در صباشهر از توابع استان تهران در شهریار سقوط کرد. این حادثه تلخ 176 کشته برجای گذاشت که ازاین تعداد 147 نفر ایرانی، 11 نفر اوکراینی، 10 نفر افغان، 9 نفر کانادایی، 4 نفر سوئدی و یک نفر انگلیسی بودند. همچنین براساس گزارش ها از 147 مسافر ایرانی این پرواز 57 نفر شهروند کانادا بودندو138 نفر از مسافران این پرواز قصد داشتند که با پرواز بعدی به کانادا بروند.

درابتدا علت اصلی این سانحه نقص فنی عنوان شد اما یک روز پس از سقوط هواپیما یک منبع اگاه دروزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که هواپیمای مذکوربه صورت اشتباه از سوی ایران مورد هدف قرارگرفته است.موضوعی که بلافاصله از سوی کانادا نیز تایید شد و نخست وزیر این کشور خواستار بررسی جدی این موضوع از سوی ایران شد.بااین حال تا روز شنبه مقامات ایران این سخنان را دروغ پردازی آمریکا به دلیل حمله موشکی سپاه به دو پایگاه آمریکا درعراق توصیف کردند.اما صبح روز شنبه ستاد کل نیروهای مسلح دراطلاعیه ای تایید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است. پس ازاین اطلاعیه مشخص شد که هواپیمای مسافربری اوکراین درشرایطی بامدادروز چهارشنبه دچار سانحه شدکه ایران چند ساعت پیش از آن دریک عملیات بزرگ به تلافی ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و یارانش ازسوی آمریکا ، اقدام به حمله به دوپایگاه نظامی آمریکا از جمله پایگاه «عین الاسد» کرده بود. پس ازاطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح و پذیرفتن این خطای انسانی، حسن روحانی رئیس جمهوری و دیگر مقامات بلند پایه کشوردربیانیه ها ورشته توییت هایی تاسف عمیق خودرا ازاین سانحه اعلام کردند و برلزوم انجام تحقیقات کامل دراین زمینه و مجازات عاملین این سانحه تاکید کردند.

محور جلسه غیرعلنی با سردار سلامی

درهمین راستا روز گذشته سردارسلامی فرمانده سپاه پاسداران دریک جلسه غیرعلنی درمجلس حضور یافت تا درمورد علت سانحه پرواز 752 شرکت هواپیمایی اوکراین توضیح دهد. علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس درخصوص این جلسه گفت سردار سلامی درباره اینکه چرا قبل از بیانیه ستاد کل سازمان هواپیمایی با قاطعیت علت سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می کرد، گفته است سازمان هواپیمایی کشور دستوری درباره نحوه موضع گیری نداده بودند و تمامی مواضع اعلام شده از سمت خودشان بوده، چون آنها اطلاعی از این اتفاق نداشتند.

به گزارش «ایسنا» وی با اشاره به صحبت های سردار سلامی اظهار کرد: ایشان از مردم عذرخواهی کرد. غالب صحبت هایش در محور حساسیت آسمان ایران در زمان حمله موشکی به پایگاه های آمریکا در عراق و بعد از آن سقوط هواپیمای اوکراینی بود. حساسیتی که نمایندگان درک می کنند ولی باز هم ایشان جزئیات بیشتری از تهدیدهای آمریکا و ترامپ و آمادگی نیروهای مسلح ارائه کرد. وی افزود: عمده صحبت نمایندگان هم پیرامون تشکر از زحمات سپاه و تامین امنیت بود و کمتر فضای چالشی برای طرح سوالات ایجاد شد.

احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریزهم با اشاره به جلسه مذکور گفت: فرمانده کل سپاه عنوان کرد آنچه که اتفاق افتاد این بود که ما با یک ابرقدرت پنجه در پنجه هم انداخته بودیم و طبیعتا شرایط عادی بر کشور حاکم نبود. وی درگفت وگو با فارس افزود: سردار سلامی تاکید کرد من آرزو می کردم که مسافر بوئینگ 737 بودم و با مسافران آن هواپیما می مردم و امروز در مقابل ملت ایران شرمنده نمی شدم. نماینده مردم تبریز در مجلس اظهار کرد: سردار سلامی گفت که ما در ارتباط با این حادثه بیش از همه ناراحتیم و هیچ وقت فکر نمی کردیم کاری را انجام دهیم که توسط ما به مردم آسیب برسد.

همزمان روزگذشته بیانیه 186 نفر از نمایندگان در اعلام همدردی با خانواده های داغدار حادثه هواپیمای 737 و اعلام حمایت از نیروهای نظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درمجلس قرائت شد. در واکنشی دیگر حسن کامران، نماینده مردم اصفهان در مجلس از بنیاد شهیدخواست تا همه جان باختگان حادثه هواپیمای اوکراینی را شهید به حساب آورد. درهمین حال محمد حسین قربانی و علی بختیار دو نماینده مجلس روز گذشته در تذکرات جداگانه ای از مردم به دلیل قصور رخ داده در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی و به دنبالش سقوط این هواپیما عذرخواهی کردند.

عذرخواهی سازمان هواپیمایی کشوری

درکناراین نشست غیرعلنی درمجلس، سازمان هواپیمایی کشوری روز گذشته دربیانیه ای بابت انتشار اخبار غیر واقعی سقوط هواپیمای اوکراینی از همه مردم عذرخواهی واعلام کرد: ما تحت هیچ فشار و توصیه ای برای کتمان واقعیت نبوده ایم و هیچ نیتی برای پنهان کردن واقعیت نداشته ایم. ما اطلاعاتی را که در اختیار و به آن باور داشتیم، منتشر کردیم و از بابت اشتباه بودن آن متاسفیم. درخبری دیگر دراین راستا آژانس امنیت هوایی اتحادیه اروپا به ایرلاین های اروپایی هشدار داده که از پرواز بر فراز آسمان ایران بپرهیزند. به گزارش «ایسنا» این آژانس پیش تر نیز در اطلاعیه ای به این ایرلاین ها اعلام کرده بود که در ارتفاع زیر 25 هزار پایی در آسمان ایران پرواز نکنند.

ایجاد خط تماس شبانه روزی

درواکنشی دیگر محمد جوادظریف، وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: به منظور مساعدت به بازماندگان فاجعه دردناک هواپیمای 752 PS، وزارت خارجه خط تماس پاسخگوی شبانه روزی برقرار کرد. درهمین حال جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپااز نامه محمد جواد ظریف دراین خصوص خبرداد و گفت مهم است که ایران این اتفاق تاسف بار را روشن کرده و متعهد شده است که تحقیقاتی کامل و درست انجام شود.

پرداخت غرامت

 همزمان ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از پرداخت غرامت به خانواده قربانیان این حادثه خبر داد. اولکسی هونچاروک، نخست وزیر اوکراین نیز روز گذشته اعلام کرد که دولت اوکراین مبلغ 200 هزار گریونا (معادل 8350 دلار) به هر یک از خانواده های قربانیان این حادثه پرداخت خواهد کرد. به گفته هونچاروک، پرداخت غرامت به خانواده های کادر پرواز این هواپیما نیز بر عهده شرکت هواپیمایی بین المللی اوکراین است. نخست وزیر اوکراین افزود که دیپلمات های اوکراینی همزمان در حال بررسی چگونگی دریافت غرامت از مقامات ایرانی هستند.

ازسوی دیگر نخست وزیر کانادا با بیان اینکه بیانیه ایران درخصوص حادثه پیش آمده برای هواپیمای خطوط هوایی اوکراین گام مهمی است، گفت: کشورش خواهان تحقیقات کامل در مورد این حادثه است.

به گزارش خبرگزاری فارس، «جاستین ترودو» در یک نشست خبری، با بیان اینکه خواهان تسهیل ارائه دسترسی های کنسولی به خانواده های قربانیان است، گفت: ایران تاکنون برای سه نفر از اعضای تیم تحقیق کانادا روادید صادر کرده و به زودی اعضای بیشتری هم به این تیم ملحق می شوند. نخست وزیر کانادا درباره احتمال پرداخت غرامت از جانب ایران به خانواده های قربانیان این حادثه گفت: این موضوعی است که باید حتما مدنظر قرار گیرد و در روزها و هفته های آینده به آن پرداخته خواهد شد. او همچنین به منظور دلجویی از خانواده قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراین به خانه تک تک شان رفت و از آنها دلجویی کرد.