آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

سلبریتی ها همصدا با ترامپ برای تضعیف نیروهای مسلح

با گذشت سه روز از سقوط هواپیمای اوکراینی و در حالی که روز اول حادثه هیچ کدام از سلبریتی ها به تسلیت و سوگواری نپرداخته بودند ناگهان پس از اعلام علت این سانحه توسط مقامات نظامی کشور آنها وارد میدان شدند و به یاد تسلیت گفتن و عزاداری افتادند.

برخلاف خیلی از هنرمندان برجسته جهان که از لحظه ترور سپهبد قاسم سلیمانی به وسیله آمریکا، به این جنایت واکنش نشان دادند و به انتقاد از دولت ایالات متحده و دفاع از ایران پرداختند، بسیاری از سلبریتی ها در ایران سکوت پیشه کردند. این جماعت که تا دیروز در مقابل جان باختن جمعی از فرزندان ایران در سانحه سقوط هواپیما ساکت بودند ناگهان پس از اعلام علت سقوط هواپیما، عصبانی شدند. آنها در فضای مجازی دست به فضاسازی علیه کشور و نیروهای مسلح زدند و گویی که سخنگوی ترامپ در ایران هستند، مانند فتنه سال 88 مردم را به آشوب خیابانی فراخواندند. حتی چند فیلمساز در تجمعات شرکت کردند و یکی از آنها همراه سفیر انگلیس، بازداشت شد. کسی که قبلا نیز به خاطر جعل واقعیات مربوط به فتنه سال 88 مدتی زندانی شده بود.

در این میان، داوران جشنواره تجسمی فجر که اغلب از شبه روشنفکران ضدانقلاب هستند و با اشتباه مدیران فرهنگی و به ناحق، به این سمت ها گمارده شده بودند، طلبکارانه از کارهای خود استعفا و انصراف دادند. مدیر روابط عمومی جشنواره جهانی فیلم فجر و مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان نیز به رغم مسئولیت های خود در حاکمیت اما در فضای مجازی علیه نظام و نیروهای مسلح فضاسازی کردند. هر چند که هنوز خبری از استعفای آنها نیست!

کیهان، پیش از این بارها نسبت به باج دادن به عناصر دلبسته به غرب در نهادهای فرهنگی و جشنواره ها هشدار داده بود اما مدیران ارشد فرهنگی، به این هشدارها توجهی نکرده و امروز پاسخ اعتماد خود به افراد غیرقابل اعتماد را گرفتند!

نکته جالب این است که دو نفر از مجریان گم نام و کم کار صداوسیما هم گفتند که دیگر با رسانه ملی همکاری نمی کنند. مدت زمان حضور این مجریان روی آنتن رسانه ملی در طول هفته روی هم بیشتر از دو ساعت نمی شد!

دکتر محمدحسین نجفی در گفت و گو با کیهان: هجدهمین ماه شعر ویژه شهدای مقاومت برگزار می شود

هجدهمین ماه شعر آفتابگردان های شهرستان ادب، ویژه شهدای مقاومت و همچنین شهدای حادثه هواپیمای اوکراین روز دوشنبه 23 دی در موسسه شهرستان ادب برگزار می شود.

دکتر محمدحسین نجفی شاعر جوان و عضو دفتر شعر شهرستان ادب به کیهان گفت: «ماه شعر» شب شعری برای شاعران دوره های مختلف آفتابگردان ها است که تا کنون 17 دوره برگزار شده و در آن شاعرانی که در دوره های شعر آفتابگردان ها حضور داشته اند به شعرخوانی می پردازند.

وی افزود: هجدهمین دوره این شب شعر به سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای مقاومت و همچنین حادثه هواپیمای اوکراین اختصاص دارد و شاعران جوان آفتابگردانی اشعاری که به این موضوع اختصاص داده اند را خواهند خواند.

گفتنی است این شب شعر در ساعت 17:30 روز دوشنبه 23 دی در محل موسسه شهرستان ادب واقع در خیابان شریعتی، سه راه طالقانی، روبه روی سینما صحرا، پلاک 168، طبقه چهار برگزار خواهد شد.

اهدای 5000 کتاب برای بازسازی کتابخانه ای که توسط اوباش آتش گرفت

با گذشت حدود یک ماه از پویش «آباد بمان ایران»، استقبال گسترده کتاب دوستان، ناشران و اهالی فرهنگ باعث شد 25 ناشر و مجموعه فرهنگی نزدیک به 5000 جلد کتاب اهدا کنند. جمع آوری این کمک ها همچنان ادامه دارد.

 در پی اغتشاشات آبان و آتش گرفتن کتابخانه تفکر شهریار، مردم آن منطقه از یک منبع بزرگ با 13هزار جلد کتاب محروم شدند. با فراخوان مجمع ناشران انقلاب اسلامی از اهالی فرهنگ و کتاب دوستان، ناشران، کتاب فروشان و نویسندگان در قالب یک پویش، برای راه اندازی دوباره کتابخانه اقدامات مختلفی صورت گرفته است.

در این پویش که با هشتگ #آباد_بمان_ایران در شبکه های اجتماعی برای تامین نیازهای کتابخانه منتشر شده است، تاکنون 25 ناشر و مجموعه فرهنگی نزدیک به 5000 جلد کتاب اهدا کرده اند. این کمک ها تا بازسازی کامل این پایگاه فرهنگی ادامه خواهد داشت.

همچنین در روزهای گذشته، گروهی از اهالی نشر، فرهنگ، رسانه و نمایندگان تشکل های حوزه نشر با حضور در کتابخانه تفکر، از وضعیت کتابخانه و حوادث رخ داده مطلع شدند و برای بازسازی دوباره این پایگاه فرهنگی، همراهی خود را اعلام نمودند.

کدام فیلم ها از سینمای ایران در غزه اکران شدند؟

با آغاز پنجمین دوره از اکران های مردمی جشنواره عمار در غزه، 18 فیلم در طول سه روز برگزاری این جشنواره در این منطقه اکران می شود.

در نخستین روز این جشنواره و پس از مراسم افتتاحیه، برای نخستین بار فیلم «منطقه پرواز ممنوع» به کارگردانی امیر داسارگر برای مخاطب عرب زبان اکران شد.

در روز دوم این دوره از جشنواره که به صورت ویژه با اتوبوس های تلویزیون دار در چند شهر نوار غزه دیروز اکران شد، شامل فیلم هایی درباره فلسطین و به ویژه یمن بود.

فیلم های داستانی مستند «سنگ آخر» به کارگردانی مهدی حسینی، «سمیر» به کارگردانی سعید فرجی؛ «زوروی قرن 21» به کارگردانی مجتبی لطفی کرامت؛ «بازی انگلیسی» به کارگردانی امیرحسین نوروزی با موضوع فلسطین اکران شدند.

همچنین فیلم های «بیتنا» و «اتوبوس مدرسه» به کارگردانی مصطفی اشراق، «بر بال فرشتگان» به کارگردانی حامد پاشایی، نماهنگ «صبح پیروزی» به خوانندگی میلاد هارونی و دو انیمیشن «کودک یمنی» به کارگردانی رسول آذرگون و «رقص شمشیر» به کارگردانی وحید مباشری درباره مسئله یمن و تجاوز رژیم سعودی به این کشور اکران شدند.

در روز سوم نیز که در یکی از مدارس و مراکز کودکان در غزه برگزار می شود، انیمیشن های «حنظله» به کارگردانی حیدر ویسی، «سیصد» به کارگردانی مجید کریمیان؛ «تولد اسرائیل» به کارگردانی نوروز عباسی؛ «سازمان خواب جهانی» و «نافرمانی» به کارگردانی محسن صالحی فرد و «کودک یمنی» به کارگردانی رسول آذرگون، «روبان» کاری از رسول زرین و هادی طبسی و «خانه من کجاست» کاری از مرکز پویانمایی صبا اکران خواهد شد.

کنایه بازیگر آمریکایی به اظهارات ترامپ در همراهی با مردم ایران!

در ادامه انتقادات هنرمندان آمریکایی از رفتارهای غیرانسانی رئیس جمهور آمریکا، این بار بازیگر «جنگ ستارگان» به سخنان ترامپ کنایه زد.

پس از انتشار مطالب مضحک دونالد ترامپ به زبان فارسی مبنی بر اینکه همراه و حامی مردم ایران است! مارک همیل بازیگر هالیوود نیز به زبان فارسی و در کنایه به ترامپ، مطلبی نوشت. او به طنز و از زبان رئیس جمهور آمریکا، نوشت:

«لطفا از این واقعیت غافل شوید که من یک ممنوعیت مسافرت برای شما ایجاد کردم و تهدید کرده ام که سایت های فرهنگی شما را بمباران می کنم.»