آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۱
سیاست
۳

خبر

در بیانیه ای درخصوص وقایع اخیر مطرح شد؛ ابراز تاسف دولت نسبت به تاخیر در اطلاع رسانی درباره غائله هواپیما

در جلسه عصر یکشنبه هیات وزیران به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری، تشکیل کارگروهی به منظور رسیدگی به موضوع جان باختن تعدادی از هموطنان در مراسم بدرقه سردار شهید قاسم سلیمانی و نیز کارگروهی برای پیگیری حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین به تصویب رسید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در این جلسه، هیات وزیران کارگروه پیگیری برای رسیدگی به حادثه جان باختن تعدادی از هموطنان شریف مان در مراسم بدرقه شهید سرافراز سپهبد حاج قاسم سلیمانی در کرمان را با مسوولیت وزیر اطلاعات تشکیل داد. این کارگروه موظف است عوامل و زمینه های وقوع حادثه را بررسی و مسوولان حادثه و هرگونه تقصیر و قصور در این زمینه را به رییس جمهور گزارش دهد.

رسیدگی به خانواده های داغدار و نحوه جبران خسارت از دیگر وظایف این کارگروه است. مطابق تصمیم دولت، گزارش بررسی های این کارگروه به اطلاع مردم شریف ایران خواهد رسید.در ادامه هیات دولت در بیانیه ای با ابراز تاسف عمیق نسبت به فاجعه شهادت جمعی از هموطنان عزیزمان در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، خود را در غم خانواده های داغدار شریک دانسته و به ملت بزرگ ایران به مناسبت از دست دادن فرزندان خود که برخی از آنان از دانشجویان و چهره های علمی ملت بوده اند، تسلیت گفت.

در متن این بیانیه آمده است: وقوع حادثه اسفناک سقوط هواپیمای اوکراینی، در شرایطی رخ داد که تهدیدهای غیرقانونی و ظالمانه رییس جمهوری امریکا، نیروهای مسلح کشور را در حالت آماده باش کامل دفاعی قرار داده بود و زمینه را برای وقوع حوادث نظامی فراهم ساخته بود. دولت از مسوولیت پذیری نیروهای مسلح و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قبول مسوولیت حادثه نسبت به وقوع خطای انسانی هولناک و آغاز پیگیری های جدی و اقدام درخصوص اجرای دستور مقام معظم رهبری برای تدابیر لازم جهت جلوگیری از تکرار وقایع مشابه استقبال می نماید.تاخیر در اطلاع رسانی نسبت به این حادثه مهم که موجبات پریشانی و آشفتگی در ارایه اطلاعات به مردم را فراهم آورد، موجب تاسف بوده و ضرورت داشت که از نخستین لحظات اطلاع مسوولان، مردم در جریان واقعه قرار می گرفتند.دولت شفافیت کامل و صداقت با مردم را وظیفه خود می داند و به محض دریافت اطلاعات لازم در بیانیه ریاست جمهوری به اطلاع مردم رسانده شده است.کارگروه «رسیدگی و پیگیری حادثه سقوط هواپیما» به مسوولیت وزیر راه و شهرسازی و با عضویت وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، دادگستری، امور خارجه، معاون حقوقی رییس جمهور، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و سخنگوی دولت تشکیل می شود.بررسی علل و عوامل واقعه و تشخیص قصور و تقصیر در مسوولیت های مربوطه و رسیدگی به خانواده های جان باختگان و هرگونه پیگیری لازم، برعهده این کارگروه خواهد بود.کارگروه یاد شده همچنین موظف است به طور منظم، پیشرفت کار را به اطلاع ملت شریف ایران برساند.

بیانیه نماینده ولی فقیه در سپاه قدس: دست یکایک خانواده های داغدار را می بوسم

دفتر نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیانیه ای در مورد حادثه هواپیمای اوکراینی صادر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: «من دست یکایک خانواده های داغدار را می بوسم. سپاه پاسداران و نیروی قدس سپاه خود را خادم همه خانواده های داغدار می داند.» به گزارش فارس، علی شیرازی در این بیانیه تاکید کرد: «ما اجازه نمی دهیم دشمنان ملت ما، امریکا جهان خوار و رژیم غاصب صهیونیستی و ایادی حلقه به گوش آنان به بهانه شلیک به هواپیما از مردم ایران انتقام بگیرند. ما با تمام قدرت در برابر توطئه های دشمنان می ایستیم و از مردم و تمامی داغداران مظلوم حادثه 18 دی ماه دفاع می کنیم و همچنان امنیت را به ایران و ایرانی هدیه می نماییم.» در پایان این بیانیه آمده که «هدف از پاسدار شدن ما، حفظ جان ملت ایران و حفظ آرمان ها و ارزش های شما مردم است. دیروز سردار سرتیپ پاسدار حاجی زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه به علت این خطای نظامی، آرزوی مرگ کرد. همه ما پاسداران آرزو می کنیم برای ملت ایران بمیریم. ملتی که برای رفتن یک پاسدار و برای شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی سنگ تمام گذاشت. پیوند مردم و سپاه و سپاه و مردم ناگسستنی است. دشمنان تصور نکنند که می توانند از این روزنه استفاده کنند و به امیال شوم خود برسند.»

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: از دولت عراق توقع شکایت نداشتیم

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: «از دولت عراق انتظار نداشتیم به دلیل حمله به حق ایران نزد سازمان ملل از ما شکایت کند.» به گزارش ایسنا، مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی در جلسه علنی دیروز مجلس گفت: «غم حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی بسیار بود، اما غم کتمان اطلاع رسانی هم به آن اضافه شد. رییس مجلس حرف ما را گوش نمی دهد چرا که ما خواستار برگزاری علنی جلسه در این خصوص بودیم تا صحبت های آقای سلامی التیامی برای مردم باشد.»

او گفت: «آقای سلامی مطرح کردند که عذرخواه این ماجرا بوده و جبران خواهد کرد و از جان باختگان این حادثه تجلیل مناسبی به عمل آمده و این موضوع را پیگیری می کنیم که کوچک ترین سوءنیتی در آن نباشد.» این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: «معتقدم شرایط بسیار پیچیده بوده و اقتضا دارد که وحدت و هماهنگی را حفظ کنیم.» کواکبیان اضافه کرد: «از دولت عراق انتظار نداشتیم که به دلیل حمله بحق ایران نزد سازمان ملل شکایت کند. لازم است وزارت خارجه ماجرای سفیر انگلیس را از طریق دیپلماتیک پیگیری کند.»