آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
خبر
۸

خبر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار امیر قطر و هیات همراه: علت وضع نامناسب منطقه فسادانگیزی آمریکا و رفقای آن است

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری : حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی شب گذشته در دیدار شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و هیات همراه تاکید کردند: شرایط کنونی منطقه بیش از پیش نیازمند تقویت ارتباطات کشورهای منطقه و تاثیر نپذیرفتن از القائات بیگانگان است.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده و آقای رئیس جمهور هم صراحتا گفته است، ایران آماده همکاری های نزدیک تر با کشورهای منطقه است. حضرت آیت الله خامنه ای شرایط کنونی منطقه را نامناسب دانستند و افزودند: علت این وضعیت فسادانگیزی آمریکا و رفقای او است و تنها راه مقابله با آن هم تکیه بر همکاری های درون منطقه ای است.

ایشان با اشاره به روابط سیاسی خوب ایران و قطر خاطرنشان کردند: روابط اقتصادی دو کشور در سطح روابط سیاسی نیست و باید همکاری های ایران و قطر در زمینه های مشترک بیش از پیش گسترش یابد. رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: البته برخی ها به خصوص آنهایی که از آن سر دنیا به این منطقه آمده اند، تمایل به گسترش همکاری های کشورهای منطقه ندارند ولی این موضوع ربطی به آنها ندارد و کشورها و ملت های منطقه، دیگر چنین تحکم ها و دخالت هایی را قبول نمی کنند. در این دیدار که آقای روحانی رئیس جمهور نیز حضور داشت شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در سخنانی با ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی شرایط منطقه را دشوار خواند و گفت: ما با صحبت های جنابعالی درخصوص لزوم افزایش همکاری های منطقه ای کاملا موافقیم و معتقدیم باید گفت وگوهای جامع میان کشورهای منطقه برگزار شود. امیرقطر همچنین با اشاره به مذاکرات خود در تهران افزود: قرار بر این شد که کمیسیون مشترک دو کشور، حدود سه ماه دیگر در ایران برگزار شود و امیدواریم روابط اقتصادی ایران و قطر به سطح روابط سیاسی برسد. وی همچنین از کمک ها و حمایت ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم قطر، تشکر و قدردانی کرد.

روحانی در تماس تلفنی با رئیس جمهور اوکراین: به همه تعهدات حقوقی مان پایبندیم

دنیای اقتصاد : حسن روحانی در دومین تماس تلفنی رئیس جمهور اوکراین با وی طی دو روز گذشته، با بیان اینکه همکاری ها برای تکمیل تحقیقات با مشارکت متخصصان اعزامی از اوکراین ادامه خواهد یافت، تاکید کرد: همزمان به زودی اقدامات قوه قضائیه ایران برای رسیدگی به این موضوع آغاز خواهد شد.

رئیس جمهور افزود: همان طوری که به دلیل از دست رفتن تعدادی از ایرانیان در این سانحه بسیار متاسف و اندوهگین هستیم، به همان شدت به خاطر اینکه از سایر ملیت ها نیز در این حادثه جان باخته اند اندوهگین هستیم. روحانی با تاکید بر اینکه ما در ایران و شما در اوکراین باید به گونه ای تلاش کنیم که این فاجعه و غم را برای دو ملت قابل تحمل کنیم و غم و اندوه خانواده ها را کاهش دهیم، گفت: در آینده نزدیک یک نماینده ویژه را به کشور شما اعزام می کنم تا از نزدیک تاسف و تاثر ملت و دولت ایران را رسما به شما اعلام کند. رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما به تمامی تعهدات حقوقی مان در این مساله پایبند هستیم، گفت: به وزیر خارجه دستور می دهم با وزیر خارجه شما در تماس باشد و همکاری ها در این زمینه ادامه یابد. ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین نیز در این گفت وگوی تلفنی با تسلیت دوباره این حادثه به دولت و ملت ایران گفت: بیانیه شما برای ما بسیار حائز اهمیت بود و رفتار قانونمند و همکاری های موثر ایران در این شرایط خاصی که برای کشورتان ایجاد شده برای ما قابل تقدیر است.

نظر شمخانی درمورد طولانی شدن اعلام دلیل سقوط هواپیما

ایرنا : دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: از همان ابتدای سقوط هواپیمای اوکراینی، هیچ قصدی برای کتمان دلایل این حادثه وجود نداشت؛ به ویژه آنکه با توجه به ماهیت و شاخص های فنی آشکارساز، اساسا کتمان غیرممکن است.

به گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، دریابان «علی شمخانی» بعداز ظهر دیروز با حضور در مجلس بزرگداشت دو تن از جان باختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی طی سخنانی با خانواده های داغدار در این مصیبت اعلام همدردی کرد.وی که در مراسم بزرگداشت «محمدحسین و زینب اسدی لاری» در مسجد جامع شهرک غرب شرکت کرده بود، گفت: ابعاد تاسف از این حادثه جانگداز را سردار سرافراز حاجی زاده از زبان مجموعه حاکمیت و با بیان این عبارت که «ای کاش ما مرده بودیم و شاهد این رخداد غم بار نبودیم» عنوان کرد. شمخانی در ادامه گفت: طولانی شدن اعلام دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی به دلیل ضرورت بررسی همه فرضیه ها از جمله «اقدامات احتمالی دشمن در جمینگ»، «هک سیستم ها»، «موضوع نفوذ» و عوامل مرتبط دیگر بوده است.وی یادآورشد از اولین ساعات سقوط هواپیما، جمهوری اسلامی ایران با دعوت و پذیرش مجموعه کشورهای ذی ربط خارجی شرایط بررسی کارشناسی سانحه بدون هیچ محدودیتی را فراهم کرد که این خود نشانه ای از حسن نیت ما در پیگیری دقیق و اعلام صادقانه نتیجه بررسی ها بود.دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: از همان ابتدا هیچ قصدی برای کتمان دلایل این حادثه وجود نداشت؛ به ویژه آنکه با توجه به ماهیت و شاخص های فنی آشکارساز، اساسا امکان کتمان غیرممکن است. شمخانی افزود: توجه به این نکته ضروری است که اثبات هر یک از عوامل تاثیرگذار بر شلیک موشک، می توانست نحوه اطلاع رسانی و واکنش کشور به این رخداد را در شرایط کاملا متفاوتی قرار دهد.

روایت وزیر کشور از کاهش تجمعات اعتراضی

ایرنا : وزیر کشور دیروز در جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور با اشاره به گزارشی درخصوص وضعیت اعتراض ها نسبت به شرایط اقتصادی و معیشتی گفت: تعداد کل تجمعات اعتراضی در آذرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 46 درصدی داشته است و همچنین تعداد کل تجمع کنندگان نیز با کاهش 53 درصدی مواجه بوده است. عبدالرضا رحمانی فضلی رئیس شورای امنیت کشور در همین زمینه به جزئیات تفکیک شده ای از روند کاهش تجمعات در یک ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و گفت: تجمعات کارگری 44 درصد، تجمعات صنفی 44 درصد و تجمعات اقتصادی 62 درصد، نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.