آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
اقتصادی
۴

نتیجه نظرسنجی موسسه آمریکایی نشان داد: اعتقاد اکثر مردم آمریکا به وجود نابرابری اقتصادی

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که بخش بزرگی از مردم آمریکا حتی در بین جمهوری خواهان نیز معتقد به نابرابری در اقتصاد این کشور هستند.

به گزارش ایسنا، مسئله نابرابری در نظام اقتصادی آمریکا مسئله جدیدی نیست و در جریان کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری نمایندگان حزب دموکرات نیز آنها بارها و بارها به این مسئله اشاره کرده اند. با این حال نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه «پیو» نشان می دهد که علاوه بر دموکرات ها، بخش بزرگی از طرفداران حزب جمهوری خواه نیز به این مسئله معترف هستند.

طبق نتایج این نظرسنجی، در حال حاضر 51 درصد مردم آمریکا که به حزب جمهوری خواه گرایش دارند معتقدند نظام اقتصادی آمریکا دارای توزیع (ثروت و درآمد) ناعادلانه است. در بین طرفداران حزب دموکرات، این مسئله بسیار محسوس تر بوده و به 86 درصد رسیده است. تنها 12 درصد از طرفداران دموکرات ها معتقدند وضعیت توزیع در نظام آمریکا عادلانه است.

هم چنین به تفکیک طبقات درآمدی، 66 درصد افراد دارای درآمد بالا، 69 درصد افراد دارای درآمد متوسط و 73 درصد افراد با درآمد پایین معتقد هستند که توزیع درآمد و ثروت در نظام اقتصادی آمریکا ناعادلانه است.

از سوی دیگر نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که بیش از 80 درصد مردم آمریکا (از هر دو گرایش حزبی) معتقدند جناح های پرقدرت در آمریکا از قدرت خود سو استفاده می کنند. این رقم برای سیاستمداران 84 درصد و برای شرکت های بزرگ 82 درصد بوده است. هم چنین 64 درصد مردم آمریکا معتقدند که بانک ها و موسسات مالی در کشورشان قدرت بیش از حد زیادی دارند.

پیش تر ژانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما با اعتراف به این که بخش بزرگی از سهم رشد اقتصادی نصیب ثروتمندان می شود گفته بود: ممکن است کارگران احساس کنند که وضعشان رو به جلو حرکت نکرده است و این تا حدی درست است. این به یک مشکل جدی اقتصادی و اجتماعی تبدیل شده که به طبقات پایین القا می کند سهم از رشد به طور گسترده بین طبقات پایین تر درآمدی توزیع نشده است.