آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
اقتصادی
۴

پیش بینی کارشناس انرژی: قیمت نفت در کوتاه مدت افزایش می یابد

یک کارشناس انرژی گفت: نوسانات کنونی بازار بیشتر ناشی از فعالیت سفته بازان است که می خواهند از شرایط فروش نفت سود ببرند.

علی حسینی در گفت و گو با خبرگزاری مهر درباره کاهش قیمت نفت در پی تحولات اخیر در غرب آسیا اظهار داشت: نرخ طلای سیاه هنوز از کانال قیمتی خارج نشده است و اگر قیمت به زیر 58 دلار برسد باید دلایل را بیشتر بررسی کرد.

وی افزود: در حال حاضر، مهم ترین فاکتور منفی برای قیمت نفت، گزارش روز چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا EIA بود که حجم زیادی افزایش در سطح مخازن نگهداری نفت به میزان یک هزار و 164 میلیون بشکه را نشان می داد.

به گفته این کارشناس انرژی این افزایش حجم ذخیره نفت در مخازن آمریکا نشان می دهد که تقاضا برای نفت در بازار آمریکا نسبت به هفته گذشته کمتر شده که منجر به واکنش منفی برای قیمت نفت است. هرچند که در تب و تاب حمله موشکی ایران، توجه چندانی به این موضوع نشده بود.

حسینی با اشاره به اینکه نوسانات کنونی بازار بیشتر ناشی از فعالیت سفته بازان و کسانی است که می خواهند از شرایط فروش نفت سود ببرند، اظهار داشت: تحلیل تکنیکال نمودار نفت وست تگزاس اینترمدییت نشان می دهد که اگر پشتیبانی های قیمتی 58 تا 58/5 دلار برای هر بشکه شکسته شود از کانال افزایشی در نمودار روزانه خارج شده و باید منتظر افت بیشتر قیمت باشیم.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود در کوتاه مدت شاهد افزایش یک تا 1/5 دلاری در هر بشکه باشیم. در این بین اگر تنش بین ایران و آمریکا افزایش یابد رشد بیشتری در قیمت نفت داریم.

این کارشناس انرژی تصریح کرد: روند افزایشی قیمت نفت در حال حاضر برآمده از فاکتورهای متعدد اقتصادی، سیاسی و مالی است. با تغییر هر کدام از این مولفه ها این روند تغییر می کند. به طور کلی بهتر است بازار روند افزایشی خود را حفظ کند چرا که این روند افزایشی برای صنایع حوزه نفت مفید است. البته این افزایش قیمت برای اقتصاد آمریکا و همچنین حفظ روند تولید نفت شیل (سرمایه گذاری کافی در این صنعت) نیز لازم است.

حسینی گفت: افزایش قیمت بیشتر از 70 دلار برای نفت وست تگزاس خیلی غیرواقعی است چون در بازار فیزیکی کمبود عرضه وجود ندارد.