آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
رسانه
۵

نگاهی به برنامه های صداوسیما پس از روشن شدن علت حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی

پس از شوک

گروه رسانه: پس از سانحه تلخ هوایی که برای مسافران و خدمه پرواز هواپیمایی اوکراین به وقوع پیوست، رسانه ملی به عنوان یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین رسانه ها سعی در پوشش همه جانبه این حادثه کرد و برنامه های گفت وگومحور بسیاری را در کنداکتور خود قرار داد. از طرفی پخش سریال طنز خودش را نیز از یکی از شبکه ها متوقف کرد و تمام تمرکز خود را روی برنامه هایی گذاشت تا بتواند حقایق بسیاری را درباره اتفاق رخ داده برای مخاطبان خود بازگو کند. از این رو گفت وگوهای بسیاری با کارشناسان و برخی مسوولان در دستور کار خود قرار داد تا به طور شفاف و مستقیم مردم را در جریان همه وقایع قرار بدهد. اینجا نگاهی به عملکرد تلویزیون در این روزها داریم.

 پخش «عصر» افق در شبکه یک

پس از شهادت سردار سلیمانی شبکه یک اقدام به پخش سینمایی «پایتخت» با عنوان «نبرد با داعش» کرد که قرار بود در دو قسمت از شبکه یک پخش شود. اما فضای حزن انگیزی که به واسطه شهادت جمعی از هموطنانمان در سانحه هوایی و در کرمان در جامعه به وجود آمد، باعث شد تا قسمت دوم پایتخت به احترام این عزیزان روی آنتن نرود. ضمن این که سریال طنز «زیر همکف» هم به همین دلیل پخش نشد و در این باره توضیحاتی نیز به صورت زیرنویس ارائه شد. اما در کنار آن برنامه «عصر» که از تولیدات شبکه یک و با اجرای نادر طالب زاده است نیز همزمان از شبکه یک هم پخش می شد که در این چند شب به موضوع سانحه هوایی پرداخت. برنامه «نگاه یک» نیز از جمله برنامه های سیاسی شبکه اول است که به بررسی مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی،... کشور می پردازد. اجرای این برنامه را مهدی مهدی قلی برعهده دارد که در روز شنبه با نگاهی ویژه به موضوع اخیر پرداخت.

 گزارش ویژه خبری بیست و سی

شبکه دو نیز از زمان انتشار خبر سانحه هواپیمایی اوکراین تا به امروز سعی کرد تا در بخش های خبری و برنامه های صبحگاهی و عصرگاهی خود نگاه ویژه ای به این موضوع داشته باشد. به خصوص بخش خبری 20:30 که یکی از مهم ترین و پربیننده ترین و متفاوت ترین بخش های خبری از همان آغاز شکل گیری اش بوده پرونده ویژه ای درباره این موضوع رفت. البته از زمانی که رسانه های فارسی زبان بیگانه اقدام به بازنشر شایعات کرده و به قول معروف هیزم در آتش دشمن می ریخت و مدام اذهان افکار عمومی را به مسائل دیگری معطوف می کرد، این بخش خبری در شنبه شب خود گزارش ویژه ای در این خصوص ارائه کرد و نگاهی هم به واکنش رسانه های بیگانه در این زمینه داشت. به خصوص قضیه حمله موشکی سپاه به پایگاه های آمریکایی در عراق که توسط رسانه های بیگانه به موضوع بی اهمیتی تبدیل شده بود. از این رو دوربین خود را بین مردم برد و نظرات آنان را در این باره جویا شد تا مخاطبانش بدون واسطه از نظرات شهروندان دیگر در خصوص حوادث پیش آمده مطلع شوند.

 «پرونده ویژه» در شبکه سه

اما در این میان شبکه سه که برنامه ای با عنوان «پرونده ویژه» را مدتی است در کنداکتور خود دارد و به محض وقوع حادثه  یا اتفاق و خبر ویژه ای این برنامه روی آنتن می رود، در ارتباط با این موضوع نیز برنامه ای با اجرای مهدی خانعلی زاده را شنبه شب روی آنتن فرستاد. پرونده ویژه ای برای حادثه هوایی و متعاقبا توضیحات سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه که از شبکه خبر پخش شده بود. ضمن این که به واکنش رسانه های فارسی زبان بیگانه نیز پرداخت. در این برنامه محمد مرندی استاد دانشگاه تهران و حمزه پاریاب خبرنگار و کارشناس امور دفاعی به عنوان کارشناسان مهمان در برنامه حضور داشتند که درباره تاخیر سه روزه اعلام نتیجه این حادثه هوایی و همچنین واکنش رسانه های خارجی سخن گفتند. در کنار این برنامه که همواره مخاطبان خاصی دارد و به دلیل گفت وگوهای شفاف و بی پرده ای که مجری با کارشناسان دارد، توانسته مورد توجه قرار بگیرد، در برنامه «سلام صبح بخیر» نیز به این موضوع پرداخته شد.

 تهران بیست در شبکه 5

برنامه «تهران بیست» یکی از مهم ترین برنامه های شبکه 5 است که درباره اخبار و رویدادهای مهمی که در کشور رخ می دهد، با کارشناسان حوزه های مختلف به گفت وگو می پردازد. در این چند روز اخیر نیز یکی از مهم ترین موضوعاتی که به آن پرداخته شد، سانحه هوایی و اتفاقات پس از آن بود. اهمیت این موضوع در شبکه پنج نیز تا حدی بود که برنامه صبحگاهی «یه روز تازه» و عصرگاهی «به خانه برمی گردیم» هم به این موضوع پرداخت و تحلیل ها و بیانیه ها را به مردم منتقل کرد؛ ضمن این که در برنامه عصرگاهی نیز سوال پیامکی با همین محوریت مطرح شد.

 بازگویی جزئیات سانحه در شبکه خبر

شبکه خبر با توجه به رسالتی که بین سایر شبکه های سیما دارد، همواره در تلاش بوده در پوشش اخبار مهم روز، تمام توان خود را به کار بگیرد. از جمله حادثه اخیر که باعث شد برنامه های ویژه ای را در این خصوص به مخاطبان خود ارائه دهد؛ از جمله برنامه گفت وگوی ویژه 18:30 که شنبه شب به آسیب شناسی عملکرد رسانه ها درباره حادثه هواپیمای اوکراین پرداخت. در این برنامه دکتر مدقق با خبرنگار شبکه خبر در خصوص آسیب شناسی نقش رسانه ها درباره حادثه هواپیمای اوکراین به گفت وگو پرداخت و توضیحات مهمی ارائه داد؛ ضمن این که تاکید کرد در زمان بحران، مخاطب سراغ رسانه های قدیمی و مرجع می رود و نباید اعتبار این رسانه ها مخدوش شود. اخبار غلط با اعتبارزدایی از رسانه های سنتی، مردم را به رسانه های معاند که دنبال منافع خود هستند، سوق می دهد.

در کنار بخش های ویژه ای که این شبکه با چنین رویکردی داشت، میزبان سردار حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز بود که در روز شنبه جزئیات حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی را تشریح کرد؛ اقدامی که رسانه های فارسی زبان ماهواره ای را غافلگیر کرد که تا این حد شفاف و بدون واسطه یکی از سران کشور توضیحاتی را درباره یک اتفاق مهم به مردم داد.  از این رو رسانه ملی از زمان انتشار خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی و متعاقبا اتفاقاتی که در کشور رخ داد و به سرتیتر رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شد، وظیفه سنگینی را برعهده داشت تا بتواند رسالت خود را انجام داده و حقایق اتفاقات رخ داده را به طور شفاف برای مردم بازگو کند، ضمن این که با رسانه های فارسی زبان ماهواره ای نیز در یک رقابت نابرابر قرار گرفته بود. از این رو تمام تلاش خود را کرد که به عنوان یک رسانه ملی و مردمی نقطه ابهامی برای مردم درباره حوادث اخیر برجا نماند و از طرفی به عنوان تریبون و نماینده مردم مقابل مسوولان و کارشناسان متعددی قرار گرفت و پاسخ سوالات آنها را از مسوولان جویا شد.