آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
خبر
۸
گزارش

بحران سیل درسیستان و بلوچستان

دنیای اقتصاد : بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان که ازروز جمعه آغاز شده است بخش وسیعی از این استان را به زیر آب فرو برده است. براساس گزارش ها 24 مسیر در جنوب این استان بر اثر طغیان رودخانه های محلی از عصر روز جمعه همچنان بسته است و امدادرسانی به سیل زدگان با قوت ادامه دارد. مدارس 12 شهر نیز به دلیل سیل تعطیل شده اند.درهمین حال شدت بارندگی در این استان آنقدر زیاد است که بنا بر اعلام هواشناسی استان، میزان آن در 24 ساعت گذشته، تنها در نیکشهر به 186 میلی متر رسیده است.

براساس خبرها طی 72 ساعت گذشته 13 شهرستان ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زاهدان، سرباز، سراوان، سیب و سوارن، فنوج، کنارک، میرجاوه، نیکشهر و هیرمنددر استان سیستان و بلوچستان درمحاصره سیل بوده اند.

به گزارش «ایسنا» به دنبال وقوع بارش های سنگین و مداوم طی دو شبانه روز اخیر شهر خاش و نقاط روستایی و عشایری در این شهرستان وضعیت بحرانی به خود گرفتند که با توجه به حجم بالای بارش ها شهر خاش دچار آبگرفتگی شدید شده و به زیر آب رفته و مناطق روستایی هم همین وضعیت را دارند. بسیاری از رودخانه ها مانند پنج انگشت، گوهرکوه، تفتان، ایرندگان، شوگه، خان بی بی، کارواندر، گزو، ترشاب، تمندان و... به صورت چندباره سیلابی شده اند و هم اینک نیز خروشان هستند. دلگان نیز به شدت نیازمند توجه ویژه در اعزام اکیپ های امدادی و ارسال اقلام امدادی است. درهمین ارتباط روز گذشته اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در گفت وگو با «ایرنا» اظهار کرد: در این مدت ساکنان 13 شهرستان ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زاهدان، سرباز، سراوان، سیب و سوران، فنوج، کنارک، میرجاوه، نیکشهر و هیرمند متاثر از سیل و آبگرفتگی بوده اند که نیروهای امدادرسان هلال احمر به هزار و 248 نفر امدادرسانی کرده اند و امدادرسانی به سیل زدگان با قوت و جدیت از سوی نیروهای یادشده ادامه دارد. نجار با بیان اینکه طبق ارزیابی های انجام شده از سوی همکاران مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان بیشترین بارندگی در نیکشهر، سرباز و قصرقند این استان گزارش شده است گفت: براثر بارش های شدید شبانه روز گذشته شاهد سرریز شدن 2 سد پیشین و زیردان در جنوب این استان بوده ایم که ساکنان پایین دست این سدها برای جلوگیری از خطرات احتمالی تخلیه و به محل های امن و کم خطر منتقل شده اند. ازسوی دیگر مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: 6 روستای شهرستان کنارک به دلیل طغیان رودخانه های محلی در شبانه روز گذشته تخلیه شدند. رسول راشکی روز یکشنبه در گفت وگو با «ایرنا» اظهار کرد: این روستاها دارای 245 نفر جمعیت هستند که به مکان های امن برای اسکان منتقل شدند.درهمین حال مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور درگفت وگو با «ایسنا» اعلام کرد که در مجموع سه نفر در این حوادث جان خود را از دست داده اند که یکی از این افراد در استان سیستان و بلوچستان غرق شده است. وی افزود: در استان هرمزگان نیز یک تن به علت غرق شدن در رودخانه و یک نفر به علت ریزش آوار در روستای حاجی آباد جان خود را از دست داده است. حسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیزروز گذشته اعلام کرد که بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه های باران سنجی از 145 نقطه استان بارندگی گزارش شده که میزان بارش های 94 ایستگاه بیش از 50 میلی متر بوده است.