آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

پیش راه اندازی واحد فرآورش میدان آذر

شانا : مجری طرح توسعه میدان مشترک آذر در شرکت متن، از پیش راه اندازی بخش های مختلف واحد فرآورش مرکزی این میدان نفتی و راه اندازی مشعل های آن خبر داد.

به نقل از شرکت مهندسی و توسعه نفت، کیوان یاراحمدی با اشاره به پیش راه اندازی تاسیسات واحد فرآورش مرکزی میدان نفتی آذر که به موازات تکمیل فعالیت های اجرایی باقی مانده در دست اقدام است، عنوان کرد: مشعل های HP و LP این واحد پس از تکمیل فعالیت های اجرایی در تمامی بخش های مکانیکال، پایپینگ و برق و ابزار دقیق، پس از انجام تست های پیش راه اندازی و با در نظر گرفتن مولفه های ایمنی پایلوت مشعل ها، راه اندازی و روشن شد. وی گفت: مشعل LP ارتفاعی برابر 37 متر دارد و دارای رایزر 16 اینچ گاز و رایزر 28 اینچ هواست و مشعل HP ارتفاعی برابر 72متر دارد و دارای رایزر گاز 28 اینچ و رایزر هوای 42 اینچ است.

یاراحمدی از پیش راه اندازی بخش های مختلف تاسیسات یوتیلیتی و نفتی واحد فرآورش مرکزی آذر خبر داد و گفت: راه اندازی این تاسیسات هم به طور همزمان درحال انجام است و راه اندازی مشعل های HP و LP از جمله فعالیت های انجام شده اخیر در این چارچوب به شمار می رود.مجری طرح توسعه میدان نفتی آذر اظهار کرد: تحقق تولید نهایی از این میدان مشترک به میزان روزانه 65 هزار بشکه نفت خام برای اواخر اسفندماه امسال هدف گذاری و برنامه ریزی شده است.میدان نفتی آذر از میدان های نفتی مشترک با عراق و در جنوب غربی استان ایلام و بین دو شهر مهران و دهلران واقع شده است.

پالایشگاه های نفت آمریکا بدون مشتری ماندند

شانا : فروش پالایشگاه های نفت در آمریکا با مانع روبه رو شده است و حدود 5 درصد از ظرفیت پالایشی آمریکا، در معرض فروش قرار گرفته است.به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، از شرق تا غرب آمریکا، پالایشگاه ها برای فروش عرضه شده اند؛ اما خریداری ندارند. با انتشار اخباری درباره آمادگی شرکت انگلیسی-هلندی شل برای فروش یک پالایشگاه در ایالت واشنگتن آمریکا، اکنون شمار پالایشگاه های عرضه شده برای فروش در این کشور به هفت پالایشگاه رسیده که 5 درصد از ظرفیت پالایش نفت این کشور را به خود اختصاص داده است. تولید انرژی آمریکا اکنون به رقمی بی سابقه رسیده است؛ اما این نگرانی وجود دارد پالایشگاه هایی که نتوانند خریداری پیدا کنند ممکن است با کمبود سرمایه گذاری و عملیات نگهداری روبه رو شوند و سبب حوادثی در آینده شود. این پالایشگاه ها به دلیل موقعیت نامطلوب جغرافیایی، نگرانی درباره کاهش سود پالایشی و آغاز به کار پالایشگاه های دیگر در نزدیک آنها، برای یافتن خریدار با مشکل روبه رو شده اند.

تهدید تحریم فروش نفت برای ترساندن عراق

ایسنا : یک مقام عراقی اظهار کرده اگر دولت آمریکا آن طور که دونالد ترامپ تهدید کرده است، عراق را هدف تحریم قرار دهد، این کشور دسترسی به حساب دلاری خود نزد بانک مرکزی آمریکا را از دست می دهد. ماجد التمیمی، نماینده پارلمان عراق که در کمیته مالی پارلمان حضور دارد روز شنبه با اشاره به دیداری که با رئیس بانک مرکزی و مقامات مالی عراق داشته است، مطالب بالا را عنوان کرد. وی گفت: آمریکا ممکن است روی برخی شرکت ها برای تحریم یا توقف فعالیت های شرکت هایی که نفت عراق را به فروش می رسانند اعمال نفوذ کند.

عراق دومین عضو بزرگ اوپک است. طبق اظهارات پنج شنبه گذشته سخنگوی وزارت نفت عراق، تولید نفت عراق مطابق با سهمیه تعیین شده در اوپک، 46/ 4 میلیون بشکه در روز است و صادراتش 45/ 3 میلیون بشکه در روز بوده است. براساس نظرسنجی اس اند پی گلوبال پلاتس، عراق تولید نفت خود را در دسامبر به 58/ 4 میلیون بشکه در روز رساند که پایین ترین حد در 9 ماه گذشته بود اما همچنان بالاتر از سهمیه تولید 51/ 4 میلیون بشکه در روز این کشور تحت پیمان اوپک پلاس مانده است.

پارلمان عراق پنجم ژانویه در واکنش به نقض حاکمیت این کشور از سوی آمریکا، قطعنامه غیرالزام آوری را تصویب کرد که به دولت این کشور اختیار می دهد از نیروهای خارجی درخواست کند خاک عراق را ترک کنند. چند ساعت بعد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به درخواست عراق برای خروج نیروهای آمریکایی و خارجی از این کشور، تهدید کرد اگر نیروهای آمریکایی مجبور شوند عراق را ترک کنند، این کشور را هدف تحریم های شدیدی قرار خواهد داد. از آن زمان دولت آمریکا به درخواست عراق برای آغاز مذاکرات درخصوص خروج نیروهای آمریکایی اعتنایی نکرده است.

داوجونز به نقل از مقامات عراق در گزارشی نوشت: وزارت خارجه آمریکا به عراق هشدار داده است اگر نیروهای آمریکایی را از این کشور بیرون کند، دسترسی به حساب بانکی دولت نزد فدرال رزرو نیویورک را از دست خواهد داد. براساس گزارش بلومبرگ، مقامات وزارت خارجه آمریکا یا بانک مرکزی این کشور حاضر به اظهارنظر در این باره نشدند. تاثیر فوری قطع دسترسی به این حساب که شامل درآمدهای فروش نفت نیز هست، روی ارزش دینار عراق در برابر دلار آمریکا تاثیر منفی خواهد گذاشت.

نگرانی مشتریان نفت عراق

در این بین خریداران نفت در آسیا به میزان فزاینده ای نگران مختل شدن تامین نفت عراق در پی تهدید رئیس جمهور آمریکا برای وضع تحریم های شدید علیه این کشور هستند. عراق طی پنج سال گذشته تولیدش را حدود 50 درصد افزایش داده و یکی از مطمئن ترین صادرکنندگان نفت خاورمیانه به آسیا بوده است اما پس از اقدام تروریستی هوایی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی در کانون التهاب ژئوپلیتیک قرار گرفته است.