آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۱
خارج از مرزها
۵
روایت دیگر

محدودیت های تازه فیس بوک برای تبلیغات و آگهی ها اعلام شد

تاثیر در فرآیند انتخابات و جریان دهی های سیاسی

مترجم: فریده وکیلی امیلی گلزر

فیس بوک روز پنجشنبه به رغم اعتراضات عمومی، که خواهان ایجاد محدودیت های تبلیغاتی و سیاسی جدید برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 بود، تصمیم به معرفی تغییرات جزیی کرد که به کاربران امکان کنترل آگهی هایی را که می بیند، می دهد. قوانین جدید همچنان به سیاستمداران این اجازه را می دهد که ادعاهای دروغ خود را در پست های خود بگذارند - به ویژه آنهایی که برای ارتقای فیس بوک کمک مالی کرده اند - و این ابزار قدرتمند و بحث برانگیز را که از گذشته به دموکرات ها و جمهوری خواهان کمک کرده تا پیام خود را در کوچک ترین بخش ها در شبکه های اجتماعی به مخاطبان برسانند، دراختیار داشته باشند. فشار بر فیس بوک برای تغییر رویکرد خود در زمینه تبلیغات سیاسی از میان تعداد وسیعی از نهادهای نظارتی، کارشناسان دیجیتالی و مدافعان حریم خصوصی و بعضی از کارکنان خود کمپانی آغاز شد. نظر آنها این بود که سیاست های کمپانی مناظرات سیاسی امریکا را خشن کرده و کاربران را در معرض خطر جدی قرار می دهد، از جمله وایرال شدن اطلاعات نادرست که بازیگردانان شریر برای ترویج آنها پول پرداخت می کنند. فیس بوک در نهایت جانب کمپین انتخاباتی رییس جمهور ترامپ و استراتژیست های او را گرفت، اما موفق شد جمهوری خواهان و دموکرات ها را که در پشت صحنه هر دو برای در اختیار گرفتن این ابزار دیجیتالی و کسب آرای جدید می جنگیدند، به پرداخت کمک های مالی ترغیب کند. تصمیم جدید فیس بوک سرزنش هایی را هم به دنبال داشت، الن وینتراب که در کمیسیون انتخاباتی فدرال خدمت می کند با انتقادی تند این رویکرد را «ضعیف» و دارای انگیزه های مالی توصیف کرد.

کاندیداهای ریاست جمهوری حزب دموکرات، از جمله سناتور الیزابت وارن (از ماساچوست) با بیان اینکه فیس بوک در اصل با ایجاد مصونیت راه را برای ترامپ صاف کرده تا به کاربرانش دروغ بگوید، این کمپانی را به سخره گرفت. در کنگره سناتور رون ویدن نیز تلاش فیس بوک برای برداشتن گامی واقعی را به تلاش برای «تحمیق مردم» تشبیه کرده است.

فیس بوک می گوید: در مشی جدید خود به کاربران این حق انتخاب را می دهد تا با استفاده از ابزار جدیدی که در حال تکمیل است و قرار است تابستان مورد بهره برداری قرار بگیرد، آگهی های کمتری درباره کاندیداهای سیاسی و مسائل اجتماعی ببینند. کاربران همچنین حق انتخاب دارند برای توقف تبلیغات در سایر کمپین ها و نهادهای تجاری که از طریق دریافت اطلاعاتی مانند آدرس ایمیل، آنها را مورد هدف خود قرار می دهند. کمپانی فیس بوک اعلام کرده است که در آرشیو عمومی خود اطلاعات بیشتری درباره تعداد افرادی که هدف کمپین های تبلیغاتی قرار گرفته اند، ارایه خواهد داد.

راب لدرن، رییس بخش مدیریت آگهی های فیس بوک می نویسد: کمپانی نسبت به انتقادات درباره نحوه انجام آگهی های سیاسی «کر نیست.» ولی او اضافه می کند که این تغییرات «سطح شفافیت را برای مردم ارتقا خواهد داد و به آنها کنترل بیشتری روی آگهی ها می دهد.»

اما کارشناسان کامپیوتر که ابزار تبلیغاتی فیس بوک را مطالعه کرده اند نسبت به این نتیجه گیری تردید دارند. پیوتر ساپیزینسکی، دانشمند محقق دانشگاه نورت ایسترن می گوید: «البته که در اختیار گذاشتن حق انتخاب به کاربر قدمی در جهت درست است، اما احتمالا این گزینه تفاوت چندانی ایجاد نمی کند، زیرا اغلب کاربران به همان پیش فرض های قبلی عادت کرده اند.»

منتقدان می گویند: ابزار تبلیغاتی قدرتمند فیس بوک می تواند دموکراسی را به مخاطره بیندازد، اما سیاستمداران آن را دوست دارند. بیانیه روز پنجشنبه فیس بوک، با توجه به عملکرد گذشته او هنگامی که تحت فشار منتقدان قرار می گیرد، پرهیز از یک جنجال بود که در نهایت به ارایه تغییرات ملایمی منجر شد و نتوانست افراد سخت گیر دولتی را متقاعد کند.

فیس بوک با تاکید بر اینکه استراتژی خود را محدود نمی کند، صف خود را از گوگل و توییتر جدا کرد. در حالی که آنها در پاسخ به اعتراضی طولانی مدت در رابطه با تهیه و تنظیم پیام ها متناسب با وضعیت کاربر در شبکه های اجتماعی، تغییرات عمده ای ایجاد کردند. کمپین انتخابات مجدد ترامپ و تیم او، پس از انجام تبلیغات دروغین علیه جو بایدن، نامزد دموکرات ها برای سال 2020، به این تغییرات سرعت بخشیدند. فیس بوک و گوگل از حذف تبلیغات علیه معاون سابق امتناع کردند که خود موجب اعتراض گسترده ای شد. رویکرد توییتر بی پرده تر از سایرین بود. او هر تبلیغی درباره کاندیداها، انتخابات و موضوعات سیاسی از جمله مهاجرت را ممنوع اعلام کرد. جک دورسی، رییس اجرایی شرکت در بیان تغییرات جدید گفت: نزدیک شدن به رای دهندگان «قابلیت کسب کردن دارد و نه قابلیت خرید کردن» که همین امر خشم طرفداران ترامپ را برانگیخت.

گوگل تصمیم گرفت تبلیغات سیاسی و نیز بخشی از هدف گذاری های مشخص خود را حفظ کند. اما این شرکت بعضی از ابزارهای دقیق دسترسی به کاربران را محدود کرده و همین امر موجب واکنش شدید از جانب بعضی سازوکارهای سیاسی شده است که به چنین تکنولوژی قدرتمندی عادت کرده بودند. در همین راستا، گوگل خط مشی خود را به منظور راستی آزمایی آگهی های سیاسی در حوزه خدماتی خود، از جمله یوتیوب حفظ خواهد کرد. فیس بوک اعلام کرده است که رویکرد دیگری را دنبال خواهد کرد. لدرن می نویسد: «وقتی توییتر تصمیم گرفته است آگهی های سیاسی را مسدود کند و گوگل مصمم است جهت گیری آگهی های سیاسی را محدود کند، ما بر آن شدیم که شفافیت را بسط دهیم و کنترل بیشتر بر آگهی های سیاسی را در اختیار افراد قرار دهیم.»

معمولا ابزار تبلیغاتی فیس بوک این امکان را می دهد که پیغام ها بر حسب مشخصات رای دهندگان به دسته های کوچک تری بر مبنای سن، تحصیلات، کدپستی، درآمد، نوع ارتباط، علایق و گرایشات سیاسی دسته بندی شوند. حاصل آن سرازیر شدن سیلی از پیغام های متفاوت برای رای دهندگان متفاوت است؛ برای مثال، کمپین 2016 ترامپ روزانه از ده ها هزار آگهی متفاوت بهره برداری می کرد.

کارزار تبلیغاتی ترامپ برای مقابله با درخواست استیضاح، فیس بوک را برای تغییرات بالقوه در مشی تبلیغاتی خود مورد حمله قرار داد.

اما حالا سخنگوی کمپین ترامپ، تیم مورتاگ روز پنجشنبه تغییرات انجام شده در فیس بوک را بسیار بهتر از تغییرات گوگل و توییتر دانست، با این بیان که کمبود محدودیت ها در فیس بوک «امریکایی های بیشتری را تشویق به شرکت در روند انتخابات می کند.» او تاکید داشت که «تبلیغات ما همیشه صحت دارد»، به رغم مستنداتی که خلاف آن را ثابت می کند. کمپین ریاست جمهوری در سال 2019 تبلیغات نادرستی را درباره بایدن و ارتباط او با اوکراین به صورت آنلاین منتشر کرد، حرکتی که بحث بر کذب بودن اخبار فیس بوک را دامن زد. اخبار نادرست دیگری که از طرف کمپین انتشار یافت موضوعاتی مانند تحقیقات روسیه و مهاجرت بود. بسیاری از دموکرات ها نگرانند که مخالفان آنها با پرداخت پول اخبار نادرستی را در شبکه های اجتماعی منتشر کنند و از فیس بوک می خواهند که صحت شخصیت های سیاسی را ارزیابی کند. روز پنجشنبه سازمان «اولویت های امریکا» به رهبری دموکرات ها گفت که این تغییرات کافی نیستند. مادلین کرگر، رییس رسانه ای گروه و ناظر آگهی های دیجیتالی کنگره می گوید: «این تغییرات مانند پوششی است برای تغییرات اصلی که مدنظر ماست؛ اینکه اطمینان حاصل کنیم سیاستمداران اجازه ندارند از فیس بوک به عنوان ابزاری برای اشاعه دروغ و فریب رای دهندگان سوءاستفاده کنند.»

مدعیان ریاست جمهوری سال 2020 از حزب دموکرات هم نظر دیگری دارند؛ وارن که یک بار عامدانه آگهی کذبی را برای جلب توجه در فیس بوک انتشار داد، می گوید: این کمپانی باید پاسخگو باشد، زیرا «دموکراسی گروگان آنها نیست تا به میل خود از آن بهره مالی ببرند.» بیل راسو، سخنگوی بایدن می گوید: «فیس بوک مانند روزنه ای است که با پرداخت پول اجازه نشر اکاذیب را می دهد.»

کارکنان فیس بوک طی فراخوانی از کمپانی خواسته اند تا تغییراتی در مقررات نشر آگهی های خود بدهند. همزمان محققان نیز نسبت به خطر تمرکز تبلیغاتی بر جوامع کوچک تر کاربران هشدار داده اند.

الکساندر کورولووا، دانشمند علوم کامپیوتر در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گوید: «مایکروتارگتینگ (Microtargeting) یا همان استراتژی هدفمند تبلیغاتی با میل به جمع آوری اطلاعات هر چه بیشتر از افراد به سوءاستفاده از حریم خصوصی آنها منتهی می شود. این روش در خدمت منافع فردی نیست.»