آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

ورود وزیرخارجه پاکستان به مشهد

ایسنا : شاه محمود قریشی، وزیر امورخارجه پاکستان روز یکشنبه با هدف رایزنی درخصوص روابط دوجانبه و بررسی تحولات اخیر منطقه وارد ایران شد و در اولین بخش سفر خود برای زیارت بارگاه علی ابن موسی الرضا راهی مشهد شد.

قرار بود دیدار مقامات ایران و پاکستان در تهران روز یک شنبه انجام شود اما با توجه به سفر امیر قطر به تهران در ساعات این دیدارها تغییراتی انجام و احتمالا وزیران خارجه ایران و پاکستان روز دوشنبه دیدار خواهند کرد. سفر قریشی بنا به دستور عمران خان نخست وزیر پاکستان انجام می شود. اسلام آباد در ماه های گذشته با تشدید فضا در منطقه بارها برای میانجی گری میان ایران و آمریکا با هدف کاهش تنش اقدام کرده است. این درحالی است که مقامات آمریکا و ایران در آخرین مواضع خود گفته اند کاهش تنش میان دو کشور به میانجی نیاز ندارد. در عین حال بسیاری از کشورهای بین المللی و منطقه ای در این راستا اقدام کرده اند. وزیر امورخارجه پاکستان قرار است با همتای ایرانی و برخی از مقامات دیدار و درخصوص گسترش همکاری ها به ویژه مشارکت جهت کمک به صلح و ثبات در منطقه رایزنی کند. هیات پاکستانی نیز قرار است براساس گزارش برخی رسانه ها پس از ایران به ریاض برود. وزارت امورخارجه پاکستان در این خصوص گفته است که قریشی با مقامات سعودی درباره تنش های اخیر میان ایران و آمریکا تبادل نظر خواهد کرد.

حضور ظریف در مراسم بزرگداشت سلطان عمان

دنیای اقتصاد : محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز گذشته برای شرکت در مراسم بزرگداشت سلطان فقید عمان و دیدار با سلطان جدید - عالیجناب هیثم بن طارق - به مسقط سفر کرد. سلطان قابوس پادشاه عمان بامداد روز شنبه در سن 79 سالگی درگذشت. مراسم تشییع سلطان قابوس روز یکشنبه در مسجد سلطان قابوس در مسقط برگزار شد و پس از آن در قبرستان خاندان دفن شد.

دیوان پادشاهی عمان در پی درگذشت سلطان قابوس سه روز را عزای عمومی و تعطیلی رسمی اعلام کرد. دیوان پادشاهی عمان همچنین هیثم بن طارق آل سعید را به جانشینی قابوس بن سعید سلطان عمان انتخاب کرد. وزیر امورخارجه روز شنبه هم در پیامی توییتری به زبان عربی درگذشت سلطان قابوس پادشاه عمان را تسلیت گفت و آن را خسارتی برای منطقه خواند. ظریف در این پیام به جانشین ایشان اعلیحضرت هیثم بن طارق نیز تبریک گفت.  وزیر امورخارجه که به نمایندگی از دولت و ملت ایران برای شرکت در مراسم گرامیداشت سلطان فقید عمان به مسقط سفر کرده روز گذشته با سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان دیدار کرد. به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امورخارجه، ظریف ضمن تسلیت درگذشت سلطان قابوس، آغاز مسوولیت وی را تبریک گفت و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای توسعه و تعمیق روابط دوستانه و دیرینه دو کشور اعلام داشت.

پیام تسلیت لاریجانی

همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی به روسای مجالس عمان، درگذشت سلطان قابوس پادشاه این کشور را تسلیت گفت و اظهار کرد: «اطمینان دارم مناسبات ممتاز دوستانه و برادرانه دو کشور در عرصه های گوناگون گسترش خواهد یافت.» به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی روز یکشنبه در پیامی به خالد بن هلال المعولی رئیس مجلس شورای سلطنت عمان و یحیی بن المحفوظ المنذری رئیس مجلس الدوله سلطنت عمان درگذشت سلطان قابوس پادشاه کشور عمان را تسلیت گفت. وی در پیام به خالد بن هلال المعولی رئیس مجلس شورای سلطنت عمان اظهار کرد: «با کمال تاسف و تاثر خبر درگذشت عالیجناب سلطان قابوس پادشاه عمان را دریافت کردم. صمیمانه ترین مراتب تسلیت و همدردی خود را به جنابعالی و نمایندگان مجلس شورا، دولت و ملت کشور دوست سلطنت عمان ابراز می کنم.» لاریجانی همچنین گفت: «با اغتنام از فرصت، مایلم انتصاب عالیجناب هیثم بن طارق آل سعید را به عنوان سلطان جدید عمان تبریک و تهنیت بگویم.» رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: «اطمینان دارم مناسبات ممتاز دوستانه و برادرانه فی مابین، کماکان در عرصه های گوناگون توسعه و گسترش خواهد یافت.»

تاکید پوتین و مرکل بر ضرورت حفظ توافق هسته ای

ایسنا : رئیس جمهور روسیه و صدراعظم آلمان در دیدار با یکدیگر بر ضرورت اجرایی شدن کامل توافق هسته ای و پایبندی تمام اعضای آن به تعهداتشان تاکید کردند.

به گزارش شبکه راشاتودی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در دیداری که روز گذشته در مسکو انجام شد، بر سر اینکه حفظ توافق هسته ای «اهمیت زیادی» دارد توافق و تاکید کردند که این توافق باید به هر طریقی ضرورتش حفظ شود. هر دو سران این کشورها برخلاف تنش های ایجاد شده توسط آمریکا در پی اقدام این کشور در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی، باور دارند که حفظ توافق هسته ای هنوز هم ممکن است و باید انجام شود. مرکل در جمع خبرنگاران در مسکو گفت که «باید برای حفظ برجام[توافق هسته ای] هر کاری انجام شود» و وعده  داد که از«تمام ابزارهای دیپلماتیک برای کمک به این توافق» استفاده کند.

او افزود: این[توافق] کامل نیست اما هنوز هم یک توافق بوده و در بر گیرنده مسوولیت هایی برای تمام طرف های حاضر در آن است. ما می خواهیم آن را حفظ کنیم. پوتین نیز توافق را دارای «اهمیتی بسیار زیاد» توصیف کرد و گفت که مسکو و برلین درباره ضرورت بازگشت تمامی طرف ها به توافق، اتفاق نظر دارند.

رئیس جمهور روسیه همچنین گفت: پس از آنکه آمریکا از پایبندی به توافق سر باز زد، ایران هم تعلیق تعهدات خودش[در توافق] را اعلام کرد. مایلم تاکید کنم که این تعهدات، به صورت داوطلبانه از جانب ایران پذیرفته شده بودند. ایران آماده بازگشت به پایبندی کامل به توافق است. او در ادامه ابراز امیدواری کرد که سازوکار مالی ویژه که از آن به عنوان اینستکس یاد می شود و برای تسهیل تجارت با ایران و دورزدن تحریم های آمریکا ایجاد شده بود، به زودی «آماده و اجرایی» شده و کشورهای اروپایی «وعده شان برای ایجاد سازوکار مستقل از تاثیر دلار را» عملی کنند. دیدار روز گذشته مرکل و پوتین در پی آغاز گام پنجم کاهش تعهدات برجامی ایران انجام شد.

دولت جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد که طبق آن، جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.