آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
رسانه: رادیو و تلویزیون
۶
یادداشت

خشم و امید

دکتر دارابی، معاون امور استان های صدا و سیما در یادداشتی ضمن بررسی وقایع اخیر کشور به تشریح وظایف و رسالت رسانه ها در قبال این وقایع پرداخته است.

در یک هفته اخیر ایران و حوادث مرتبط با آن در صدر اخبار رسانه های جهان بوده است؛ به شهادت رساندن سردار صلح و امنیت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، کشته، مجروح و مصدوم شدن جمعی از هموطنان عزیز در کرمان در روز تشییع پیکر پاک شهید جهان اسلام، سقوط هواپیمای اوکراین با 176 سرنشین در حومه تهران بر اثر خطای پدافند که بسیار خسارت آمیز و تاسف بار است و بالاخره اعلام تشدید مرحله جدید تحریم ها از سوی آمریکا یک روی سکه حوادث و رخدادهای مربوط به ایران بوده است.  آن روی سکه که پر از امید و پیروزی بود؛ موشکباران پایگاه نظامی آمریکا در عراق از سوی ایران و متعاقب آن اعلام آمریکا برای مذاکره با ایران بدون هیچ پیش شرط، مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نظامیان آمریکا از عراق و تصمیم شورای عالی امنیت ملی ایران برای آغاز مرحله پنجم برجام که به نوعی «خروج ایران از برجام» را معنی می دهد و بالاخره حضور حماسی و میلیونی مردم ایران در سراسر کشور در جریان تشییع پیکر پاک شهیدان مقاومت.

مدیریت و هدایت افکار عمومی و بازسازی و ترمیم آن در شرایط کنونی وظیفه ای خطیر است که رسانه های کشور به عهده دارند.

در یک دسته بندی کلی اهم وظایف و رسالت رسانه ها اعم از دیداری، شنیداری، مطبوعاتی، فضای مجازی، خبرگزاری ها عبارت است از:

یکم) بیان واقعیت ها؛ رسانه ها باید به دور از کتمان حقایق به بیان واقعیت ها در اندازه آن حادثه و رخداد بپردازند. اقناع افکار عمومی داخل کشور و باور مردم به آنچه توسط رسانه ها مطرح می شود مهم ترین سرمایه است. اعتبار، روایی، حفظ مرجعیت، نفوذ و باور افکار عمومی نسبت به طرح مسائل و تبیین و تحلیل رخدادها یک اصل حرفه ای در کار است.

دوم) مقابله با جنگ رسانه ای؛ واقعیت آن است که جنگ رسانه ای جبهه استکبار در برابر جبهه مستضعفان و آزادگان نابرابر و بسیار ناپیمودنی است. رسانه ها و شبکه های ماهواره ای معاند و استکباری راست یا دروغ را در هم می آمیزند و فریب افکار عمومی را برای آنچه خود می خواهند، می سازند.

سوم) پرهیز از حدس و گمان؛ رسانه ها می توانند از تحلیل ها و یادداشت های مختلف برای بیان رخدادها، پدیده های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی استفاده کنند. اما رسانه نباید افکار عمومی را بر پایه حدس و گمان های خود به سمت رادیکالیسم و بالابردن غیر واقعی مطالبات مردم و... قرار دهند. داوری و صدور حکم برای پدیده ها و رخدادها به عهده مقامات و نهادهای ذی صلاح و معتبر قانونی است. کار نظامی گری را به عهده نظامیان باید گذاشت و رسانه ها در قامت نظامی گری نباید بر طبل بکوبند.

چهارم) ترمیم روحیه ها؛ رسانه ها باید به سهم خود در کاهش آلام و التیام مشکلات گام مهم را بردارند. فشارهای عاطفی و استرس های روحی و روانی جامعه را کم کنند. مودت، دوستی، اخوت، نیکی و کمک به یکدیگر و مولفه های امیدبخش را در جامعه منتشر کنند.