آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۳
اجتماعی
۱۰

«رسالت» آخرین وضعیت سیل سیستان و بلوچستان را بررسی می کند

رحمت و زحمت باران

گروه اجتماعی : صدای پای تغییر اقلیم و دخالت های انسانی این بار در سیستان و بلوچستان پرطنین شده و سیلاب حاصل از بارش های سهمگین در این استان، آسیب به زیرساخت های اقتصادی را در پی داشته است. به اذعان

 علی کرد از نمایندگان مجلس، امکانات و زیرساخت های مناسب مانند بلدوزر، لودر، گریدر و بیل مکانیکی به اندازه کافی برای بازگشایی راه های مواصلاتی و روستایی وجود ندارد همچنین با کمبود شدید نیروی اعزام و نجات

 روبه رو هستیم و 90 درصد پست ها در هلال احمر استان بلا تصدی است و ستاد بحران به تجهیزات مناسب مجهز نیست؛ می طلبد ستاد بحران کشور در اسرع وقت به صورت فوری و اورژانسی اعتباراتی را در اختیار ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان قرار دهد تا استانداری ها و فرمانداری ها امکانات را از طریق بخش خصوصی به صورت اجاره ای تهیه کنند، بالطبع تحقق این امر، ضرورت آمادگی برای مقابله با این رخداد طبیعی را پررنگ تر کرده است، آن هم در شرایطی که  گزارش های رسیده از سیستان و بلوچستان، حکایت از سیل گسترده در نقاط مختلف این استان دارد و روح الله سرگزی، معاون ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفته که بارندگی شدید و مداوم و طغیان رودخانه های محلی، از عصر روز جمعه تاکنون سبب بسته شدن 23 مسیر ارتباطی در این استان شده و «تلاش راهداران برای بازگشایی این مسیر ها ادامه دارد؛ اما در بسیاری از نقاط باید با پایان بارندگی شاهد فروکش کردن رودخانه های محلی و درنتیجه بازگشایی مسیر ها باشیم.» محمدرضا بیدخام سخنگوی شرکت مخابرات ایران در مورد آخرین وضعیت ارتباطات تلفنی استان سیستان و بلوچستان در پی حادثه سیل، گفته است: هم اکنون و به دلیل قطعی شبکه فیبر، ارتباطات تلفن و موبایل در شهرستان فنوج و روستاهای آن به طور کامل قطع است و به دلیل قطع شدن راه های ارتباطی به این شهرستان، امکان رفع خرابی وجود ندارد.

بیدخام تاکید کرده است به محض رفع مشکلات راه های ارتباطی، نسبت به رفع قطعی های شبکه مخابراتی شهرستان فنوج نیز اقدام خواهد شد و پیش بینی می کنیم ظرف 12 ساعت بتوانیم ارتباطات را در این شهرستان به حالت پایدار برسانیم.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از کشته شدن یک تن در استان هرمزگان و مفقود شدن یک تن در سیستان و بلوچستان طی حوادث جوی 72 ساعت گذشته خبر داده و  مدیرعامل جمعیت هلال احمر این استان گفته است10 نفر از سرنشینان 2 خودروی گرفتار در سیلاب شهرستان سرباز توسط نیروهای امدادی هلال احمر نجات یافتند.

آمارها گویای افزایش کم سابقه 2120 درصدی بارش ها در سیستان و بلوچستان است. افزایش بارشی که از  آغاز مهرماه سال جاری تا 20 دی ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته،  رقم خورده و در این مدت، میزان بارش های تجمعی سیستان و بلوچستان 86/6 میلی متر بوده است. حال آن که سال گذشته، میزان بارش های تجمعی 3/9 میلی متر بود. میزان بارش ها در بازه مهرماه تا 20 دی ماه سال جاری نسبت به آمارهای درازمدت که حدود

 50 سال را در بر می گیرد نیز افزایش چشمگیری داشته است. به طوری که بر اساس آمارهای دریافتی از شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان بارندگی تجمعی سیستان و بلوچستان، از ابتدای سال آبی تا 20 دی سال آبی 98-99 بیش از 171/5 درصد رشد داشته است.

محمدعلی مصطفوی، مدیرکل دفتر حفاظت و بهره برداری از منابع آب زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به این ارقام گفته است: میزان بارش های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون بی نظیر در طول 20 سال اخیر بوده است. به طوری که میزان بارش های سال آبی جاری سیستان و بلوچستان، در 51 سال اخیر در رتبه دوم قرار می گیرد و ادامه این بارش ها می تواند سال آبی جاری را به رتبه اول نیز برساند. 

ردپای تغییرات اقلیمی

بعد از چند سال خشکسالی پی درپی در کشور از اواخر سال 97، بارش های شدید در کشور آغاز شد که در برخی نقاط تابه حال نیز ادامه دارد، شدت این بارندگی ها به قدری بود که به جاری شدن سیلاب در برخی از استان ها منجر شد. دراین بین برخی از مسئولان از ارتباط سیلاب های اخیر با تغییرات اقلیم سخن گفتند از آن جمله می توان به اظهارات وزیر نیرو اشاره کرد.

رضا اردکانیان دراین باره گفته بود: «سال گذشته در همین مقاطع زمانی کشور ما یکی از خشک ترین سال های آبی نیم قرن اخیر خود را سپری می کرد اما بلافاصله پس از پشت سر گذاشتن این پدیده سخت... با چنین سیلاب های بزرگی روبه رو می شویم؛ این مسئله نتیجه تغییرات اقلیمی است که بر کره زمین در حال تحمیل شدن است.» 

همچنین ابوالقاسم حسین پور؛ مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخیز داری سازمان جنگل ها گفت: «تغییر اقلیم سبب به هم ریختن الگوی بارش ها شده است و در سال های اخیر شاهد افزایش شدت بارش های تند با حجم زیاد در مدت زمان کوتاه بوده ایم.»

در چند دهه اخیر افزایش دما باعث بر هم خوردن تعادل اقلیمی کره زمین شده و تغییرات اقلیمی گسترده ای را در اغلب نواحی زمین موجب گردیده است که از آن به عنوان تغییر اقلیم یاد می شود. افزایش گازهای گلخانه ای در چند دهه اخیر باعث بر هم خوردن تعادل اقلیمی کره زمین شده که به آن پدیده تغییر اقلیم اطلاق می شود. مهم ترین پیامدهای تغییر اقلیم، افزایش میانگین دمای کره زمین، افزایش پدیده های حدی اقلیمی نظیر سیل، طوفان، تگرگ، طوفان های حاره ای، امواج گرمایی، افزایش سطح آب دریاها، ذوب شدن یخ های قطبی، امواج گرمایی و سرماهای نابهنگام خواهد بود. 

سیل زمانی رخ می دهد که میزان بارندگی که به سطح زمین یا رودخانه ها می رسد، توسط خاک جذب یا توسط رودخانه زهکش و درست تخلیه نمی شود. شکل و ظرفیت هر سیستم رودخانه ای، موقعیت زمین های اطراف، میزان پوشش گیاهی، طول مدت بارندگی، درجه اشباع زمین و حجم آب رهاشده ازجمله مواردی هستند که در بروز یا افزایش شدت سیلاب موثرند. بارندگی های شدید و طولانی مدت، خاک اشباع شده از آب و بسیاری مسائل دیگر در بروز سیل موثر هستند.

بااین همه کارشناسان معتقدند اتمسفر گرم تر زمین در افزایش بی سابقه بارندگی های شدید اخیر نقش اساسی داشته است، زیرا هوای گرم تر رطوبت بیشتری را به شکل بخار آب در خود نگه می دارد و رطوبت بیشتر به معنای آب بیشتری است که می تواند به صورت باران ظاهر شود.

نتایج تحقیقات در سال 1396/ 2017 نشان داده است به ازای هر یک درجه سانتی گراد افزایش درجه گرمای جو زمین، ظرفیت اتمسفر هم برای نگهداشت رطوبت در حدود 7  درصد افزایش خواهد یافت و به همین دلیل است که یک توفان وقتی در جوی با هوای گرم رخ می دهد، اغلب میزان بارندگی بیشتری را هم نسبت به توفانی در یک منطقه با هوای سرد در پی خواهد داشت. ناسا سال 1397/ 2018 اعلام کرد متوسط درجه گرمای سطحی زمین در حال حاضر 1/1 درجه سانتی گراد بیشتر از آن چیزی است که در اواخر دهه 1800 میلادی بوده یعنی در شرایط کنونی ظرفیت بالقوه جو زمین برای بارندگی های سنگین و شدید افزایش یافته است.

مطالعات نشان می دهد تناوب سیلاب ها بسته به اقلیم محلی و ویژگی های حوضه آبخیز در مناطق مختلف جهان متفاوت است. عدم قطعیت مربوط به اثرات ناشی از تغییرات اقلیمی بر رویدادهای شدید، یک مبحث چالشی هم در مقیاس محلی و هم در مقیاس منطقه ای است.

از تغییر اقلیم تا اقدامات انسان ساز در وقوع سیلاب

بر همین اساس «عباس محمدی» از پژوهشگران محیط زیست در گفت وگو با«رسالت» به تحلیل وضعیت اقلیمی سیستان و بلوچستان می پردازد، به اذعان او، به طورکلی در سرزمین ایران، همیشه بارش ها به صورت پراکنده و ناگهانی بوده یعنی الگوی بارش مربوط به مناطق خشک و بیابانی نیست و به همین علت دارای دوره های بدون بارش طولانی و چندباره هستیم و بارش هایمان ناگهانی است اما اکثر اقلیم شناسان و کسانی که با رصد ماهواره ای، نقاط مختلف دنیا را بررسی می کنند، معتقدند، پدیده ای به نام شرایط حدی به وجود آمده، یعنی بارش ها و خشکسالی ها به حداکثر ممکن رسیده و این امر ناشی از  گرمایش زمین است، یعنی میانگین دمای زمین در یک قرن اخیر شاید حدود یک درجه و در برخی نقاط مثل ایران تا 1/5 و 2 درجه سانتی گراد بالاتر رفته و هرچه مناطق بیابانی تر باشد، این تغییر بیشتر خواهد بود، قطعا در استان سیستان و بلوچستان هم با این پدیده روبه رو هستیم یعنی بارش ها بعد از فروردین ماه گذشته نیز به همین ترتیب بوده است، به این معنا که پس از یک دوره طولانی خشکسالی که حدی بوده، به یک باره باران باریده است.

این پژوهشگر محیط زیست با تاکید بر این که خشکسالی تا به این میزان طولانی، همراه با بارش کم، به ندرت در تاریخ ایران ثبت شده، عنوان می کند: امروز به اندازه یک سال در برخی نقاط این منطقه باران باریده و در اینجا بحث حفاظت از محیط زیست و منابع آب به شکل صحیح و تجدیدنظر در سیاست هایی که باعث بروز مشکلاتی در رژیم رودخانه ها و آب های زیرزمینی شده، بسیار اهمیت دارد. شرایط آبی ما بدترین شرایط در طول تاریخ بوده و باید وضعیت حدی را بیشتر در نظر گرفته و خودمان را برای این وضعیت آماده کنیم، ضمن این که کمترین دست کاری در نظام طبیعی انجام شود، هرچقدر دست کاری ها بیشتر باشد، اثر عوامل حدی بیشتر می شود و ما باید در جهت حفظ پوشش گیاهی منطقه و کم کردن فشار دام و سایر عوامل مخرب تلاش کنیم تا تاثیر این شرایط حدی به حداقل ممکن برسد.  

به باور محمدی، اگر در سیستان و بلوچستان؛ مراتع سالم بود، تالاب هامون زنده بود و بسترش خشک نشده بود، کمتر شاهد وضعیت حدی بودیم، به طور مثال وقتی سیل جاری می شود، سیل روی تالاب ها آرام می گیرد، وقتی تالاب خشک باشد و به زمین چند سال آبی نرسیده باشد، قابلیت جذب بارندگی را ندارد. با توجه به پژوهش ها، دست کاری در نظام طبیعی این منطقه آن قدر زیاد بوده که خاک، قابلیت جذب آب خود را به طورکلی از دست داده، اگر تالاب هامون زنده و سرحال بود، بارش ها در تالاب آرام می گرفتند و یا اگر ساخت وساز در مسیرهای سیل گیر و حریم رودخانه ها انجام نمی شد، اثر این تخریب ها بسیار کمتر بود. باوجود این که تغییر اقلیم در کم وزیاد شدن آورد رودخانه ها موثر است ولی تاثیر آن در مقابل عوامل انسانی نظیر سدسازی و دست کاری در حریم رودخانه ها ناچیز است. 

تورج فتحی از دیگر کنشگران محیط زیست در گفت وگو با رسالت، فرضیه تغییرات اقلیمی در سیستان را مردود اعلام می کند. البته معتقد است که نمی توان مدعی شد تغییر اقلیم در ایران اتفاق نیفتاده ولی شاخصی برای توصیف و سهم علت های آن وجود ندارد و در سایر نقاط دنیا هم چنین مسئله ای متعارف نیست که در ارتباط با بارندگی ها، قضاوت مشخصی داشته باشند. حداقل کشور ما در حوزه بارندگی ها و مناطقی که تحت جبهه هوای مرطوب قرار می گیرند، مطالعاتی انجام نداده و در رابطه با این مسئله، مدلی ندارد تا ارزیابی دقیقی ارائه کند. حتی نمی دانیم این جبهه های مرطوبی که وارد کشور می شود از کجا می آید اما می دانیم بیشتر رودخانه هایی که در کشور است به خصوص در هرمزگان و سیستان بلوچستان، رودخانه هایی هستند که رژیم بارندگی هایشان سیلابی است و مطالعات هیدرولوژی نشان داده  رودخانه های این مناطق در شرایط سیلابی، آب گیر هستند یعنی عموما فصلی بوده و در بیشتر ایام سال، فاقد آب جاری دائمی هستند اما در فصل های مرطوب پس از بارندگی، رودخانه ها پر آب می شود، آن هم به خاطر شرایط سیلابی بودن است. 

وی در ادامه با اشاره به این که خشکسالی هم جزء پدیده های طبیعی کشورمان است، توضیح می دهد: برخی معتقدند اگر تغییر اقلیم اتفاق نمی افتاد، خشکسالی نداشتیم، اما اگر تغییر اقلیم نداشتیم، بازهم باید خشکسالی ها را تجربه می کردیم و این امر جزء پدیده های غالب ما در کشور است، داده های موجود هواشناسی به50 تا 60 سال یا بیشتر از 70 تا 80 سال بازمی گردد، بنابراین برای قضاوت در این موضوع، مقیاس 50 تا 60 سال قابل استناد نیست و باید مطالعات دیرینه شناسی انجام بدهیم و بعد بتوانیم بگوییم این رودخانه ها و مناطق چند سال دوره های خشکسالی را تجربه کرده اند و بعد تبدیل به دوره های ترسالی شده اند، آنچه مشخص بوده این است که ما در کشورمان، دوره های خشکسالی را به طور مکرر تجربه کرده ایم اما این که تغییر اقلیم چقدر اثر بگذارد و این دوره ها را طولانی تر  کرده و میزان بارش ها شدت بیشتری پیدا بکند، بستگی به مطالعات ما دارد تا بر این اساس برای سال های آینده پیش بینی کنیم که اگر در شرف خشکسالی هستیم، احتمالا حداکثر دمایی که در مناطق مختلف خواهیم داشت، چقدر است و طول دوره های خشکسالی چقدر تغییر می کند و اگر در دوران ترسالی قرار بگیریم، این دوره ها چقدر کوتاه شده و در شرایط سیلابی ممکن است چقدر بارندگی داشته باشیم. 

کمبود زیرساخت ها و فرسایش خاک

درهرحال، فارغ از اظهارات صاحب نظران، سیستانی ها نزدیک به 17 سال با خشکسالی و کاهش شدید منابع آبی مواجه بودند و به روایت علی کرد، نماینده مردم خاش، نصرت آباد، میر جاوه و کورین در مجلس شورای اسلامی، به علت کوهستانی بودن سرحد زمین و کمبود زیرساخت های لازم در استان، شدت سیلاب ها موجب فرسایش خاک و رسوبات حاصلخیز و تخریب دیوارهای حفاظتی مزارع و باغات و خسارات شدیدی به منازل و سکونت گاه ها و راه های مواصلاتی به ویژه  روستایی شده است. روستاهایی که راه آن ها مسدود شده در سرحد زمین (شهرهای مرکزی استان) واقع شده اند و  راه ارتباطی بسیاری از روستاهای ایرندگان و مناطق دیگر قطع است؛ البته به دلیل اقلیم خشک بسیاری از منازل خشتی و گلی هستند و از سویی سقف برخی منازل هم با چوب و نی ساخته شده و ایزوگام ندارند بنابراین اغلب منازل روستایی دچار خسارات زیاد و آب گرفتگی شده اند؛ امکانات هلال احمر مانند چادر سیار، نایلون برای پوشیدن سقف منازل و وسایل گرمایشی کافی نیست و بسیاری از مناطق عشایری و روستائیان در تماس هایی اعتراض خود را نسبت به کمبود این امکانات اعلام کردند. متاسفانه امکانات و زیرساخت های مناسب مانند بلدوزر، لودر، گریدر و بیل مکانیکی به اندازه کافی برای بازگشایی راه های مواصلاتی و روستایی وجود ندارد همچنین با کمبود شدید نیروی اعزام و نجات روبه رو هستیم و 90 درصد پست ها در هلال احمر استان بلاتصدی است و ستاد بحران به تجهیزات مناسب مجهز نیست؛ می طلبد ستاد بحران کشور در اسرع وقت به صورت فوری و اورژانسی اعتباراتی را در اختیار ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان قرار دهد تا استانداری ها و فرمانداری ها امکانات را از طریق بخش خصوصی به صورت اجاره ای تهیه کنند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرده است: تزریق اعتبارات، اعزام گروه های هلال احمر از استان های معین و اطراف و ارائه امکانات مناسب به مردم سیل زده امری بسیار ضروری است؛ هرچند دستگاه ها با توجه به شدت بارش و سیلاب ها در کشور می طلبد امکانات لازم را پیش بینی کنند تا در زمان بحران با کمبود امکانات مواجه نشویم اما متاسفانه به سیاست ها و تمهیدات پیش از بحران توجهی نمی شود  و پیشگیری از بحران در کانون توجه قرار ندارد.

بر اثر بارندگی های چند روز اخیر در سیستان و بلوچستان رودخانه های فصلی طغیان کردند و تعدادی از راه های ارتباطی مسدود و منازل شماری از مردم در 13 شهرستان در جنوب استان دچار آب گرفتگی شد اما دستگاه های خدمت رسان از اقدامات و تدابیری که برای این مسئله اندیشیده شده، سخن می گویند. 

 بخشدار زرآباد از تخلیه 4 روستا در بخش «زرآباد» از توابع شهرستان کنارک واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان به دلیل ادامه بارندگی ها و وقوع سیلاب خبر داده و عنوان کرده است: نیروهای جمعیت هلال احمر با همکاری پایگاه دریایی و نیروهای اورژانس شهرستان کنارک جان یک مادر باردار در روستای «وشنام» بخش «زرآباد» شهرستان کنارک که در سیلاب رودخانه «گدیچ» گرفتارشده بود را نجات دادند.

رسول راشکی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان با بیان این که تاکنون به یک هزار و 173 نفر آسیب دیده از باران و سیلاب اخیر در این استان امدادرسانی شده، گفته است: به این افراد در قالب 285 خانواده در 27 روستا در سطح استان توسط جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان امدادرسانی شده است. 

وی اعلام کرده است: نیروهای امدادی هلال احمر علاوه بر اسکان مردم درگیر طی این مدت 273 تخته پتو، 142 تخته موکت، 80 دستگاه چادر و مقادیری نایلون و مواد غذایی بین افراد آسیب دیده در سطح استان سیستان و بلوچستان توزیع کردند.

راشکی با اشاره به این که تاکنون ساکنان 6 روستا گرفتار سیلاب در شهرستان کنارک تخلیه و به مناطق امن منتقل شده اند، تصریح کرده است: همچنین ماموران هلال احمر تاکنون جان 21 نفر از گرفتاران در طغیان رودخانه های محلی را نجات داده اند و 8 خودروی گرفتار در سیلاب را نیز رها کردند.وی افزود: 521 امدادگر و نجات گر در قالب 104 تیم عملیاتی در حال امدادرسانی به هم وطنان در استان سیستان و بلوچستان هستند و در 72 ساعت گذشته به ساکنان 40 شهر و روستا امدادرسانی شده و 327 نفر اضطراری اسکان داده شدند. وی گفت: جمعیت هلال احمر همچنین اقدام به برپایی سه کمپ اسکان اضطراری در شهرستان های کنارک، فنوج و قصرقند کرده تا در صورت بروز حادثه، مکانی امن برای اسکان آسیب دیدگان آماده باشد. به علاوه 10 دستگاه چادر امدادی در شهرستان کنارک و 17 دستگاه چادر امدادی در شهرستان قصرقند توسط نجات گران جمعیت هلال احمر برپاشده همچنین اسکان اضطراری دریکی از مدارس شهرستان فنوج در نظر گرفته شده تا در صورت نیاز، آسیب دیدگان به مکان امن انتقال پیدا کنند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی سیستان و بلوچستان هم در جریان بازدید از مناطق سیل زده در شمال استان از توزیع 50 پنکه زمینی و هزار بسته غذای گرم در روستاهای سیل زده خبر داد و افزود: کمیته امداد امام خمینی بازسازی منازل مسکونی افرادی را که تحت پوشش این نهاد هستند را به عهده خواهد گرفت و منازل این افراد بیمه نیز هستند.

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از امدادرسانی در 40 شهر و روستای سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: تاکنون 1248 نفر در این استان امدادرسانی شدند و 327 نفر به صورت اضطراری اسکان یافتند. همچنین یک نفر نیز در شهرستان راسک مفقودشده که جست وجوها برای یافتن وی ادامه دارد.

به گفته سلیمی، 521 امدادگر و نجات گر در قالب 104 تیم برای امدادرسانی در سیستان و بلوچستان حضور دارد.اما رحیم بخش پاک اندیش، فرماندار قصرقند با اشاره به این که در شبانه روز گذشته شاهد بارندگی های خوبی در منطقه بودیم به طوری که تا عصر روز قبل200 میلی متر باران در شهرستان قصرقند گزارش شده، گفته است: هم اینک راه ارتباطی 40 روستای این شهرستان به دلیل طغیان رودخانه های محلی قطع شده و سبب قطع ارتباط برخی از روستاهای این شهرستان شده است. 

دستگاه های امدادی کشور کمک کنند

شدت بارش ها آن قدر زیاد و کم سابقه بوده که پیرو صدور اخطاریه هواشناسی مبنی بر تداوم بارندگی ها و خطر وقوع سیل مدارس شهرستان های چابهار، خاش، فنوج، سرباز، دلگان، کنارک، سراوان، سیب و سوران، مهرستان و بمپور روز گذشته تعطیل اعلام شد تا از میزان خسارت های احتمالی کاسته شود. 

عباسعلی ارجمندی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفته است: بیش از 20 هزار واحد مسکونی در پی سیلاب اخیر دچار خسارت شده است. وی با اشاره به این که راه ارتباطی 125 روستای حاشیه تفتان و میرجاوه نیز از شب گذشته تاکنون براثر طغیان رودخانه های فصلی و بارش برف مسدود شده، عنوان کرده است: این میزان بارندگی در طول 30 سال اخیر در استان سیستان و بلوچستان بی سابقه بوده، 350 راه روستایی در حال حاضر کاملا قطع است و همچنین 120 روستا برق شان قطع شده است.ارجمندی با اشاره به حجم بالای خسارت در بخش های مختلف ازجمله کشاورزی، زیرساخت های روستایی و ارتباطات رادیویی تصریح کرده است: در حال حاضر ما ازنظر اقلام امدادی و زیستی با مشکلاتی مواجه هستیم و خواهشمندیم مجموعه دستگاه های امدادی کشور به حوزه استان کمک کنند.

 پیشنهاد اختصاص مبلغ90 میلیارد ریال اعتبار به سازمان برنامه وبودجه

بر همین اساس روز گذشته اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، به منظور تامین نیازمندی های مالی و مدیریت وضعیت اضطراری این استان ها پیشنهاد اختصاص مبلغ 90 میلیارد ریال اعتبار به سازمان برنامه وبودجه را ارسال کرد. 

وی درباره اقدامات سازمان به منظور جبران خسارات بارندگی های شدید اخیر در بعضی از مناطق کشور، اعلام کرده است: در استان های جنوب شرقی و شرق کشور بارندگی های زیادی داشته ایم، به خصوص در استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان بارندگی ها به شدتی بوده که، خساراتی به ساختمان ها و تاسیسات زیربنایی وارد گردید.

نجار تصریح کرده است: از قبل از شدت بارندگی ها اطلاعیه های لازم به استان ها برای آماده باش صادرشده است، در روستای زرآباد سیستان و بلوچستان از شب گذشته درگیر کم کردن آب گرفتگی بوده ایم به همین علت مبلغ 50 میلیارد ریال برای استان سیستان و بلوچستان و مبلغ 40 میلیارد ریال برای استان هرمزگان به صورت در اختیار ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران دو استان قرار گیرد تا با رعایت ضوابط و مقررات و با نظارت سازمان مدیریت بحران کشور برای جبران خسارات ناشی از بارندگی هزینه گردد.