آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
ایران زندگی
۵

با قید دو فوریت در شورای شهر تصویب شد

یادمانی برای جانباختگان هواپیمای مسافربری اوکراینی در تهران

حمیده امینی فرد

شورای شهر تهران دیروز با قید دو فوریت پیشنهاد داد تا در اسرع وقت یادمانی برای جانباختگان پرواز اوکراین در تهران ایجاد شود. کلیات این طرح با امضای 18 عضو شورا به تصویب رسید. همچنین برای اجرای این طرح، سه پیشنهاد هم از سوی احمد مسجد جامعی مطرح شد، براساس این سه پیشنهاد، شهرداری باید تبلیغات مناسب برای گرامیداشت جانباختگان را آغاز کند و همچنین مکانی برای یادمان تا یک هفته آینده معرفی شود، علاوه بر این شهرداری موظف شد تا کار حجمی شایسته ای برای یادبود این اتفاق بسازد. در این کار حجمی باید از نماد کشورهای دیگر که در این حادثه آسیب دیده اند هم استفاده شود. در نهایت مسجد جامعی به عنوان نماینده ناظر بر اجرای این طرح انتخاب شد.

شهرداری تهران البته دیروز در اولین قدم، دیوارنگاره جدید میدان ولی عصر(عج) را با درج شعر «آه از غمی که تازه شود با غمی دگر/ جز همدلی نباشدمان مرهمی دگر؛ داغ سنگین تر شد» به مناسبت شهادت جمعی از هموطنان عزیز در مراسم تشییع در کرمان و در سانحه هوایی بویینگ اوکراینی نصب کرد. به گزارش ایسنا، احمد مسجد جامعی در همین زمینه در جلسه دیروز شورا گفت: حادثه هواپیمای مسافربری اوکراین حادثه بسیار تلخی بود و متاسفانه دروغ بزرگی هم گفته شد به شکلی که حتی رسانه ها زیر سوال رفتند و همه افکار عمومی بهت زده شدند. وی با بیان اینکه حق حیات و امنیت روانی برخی ها دچار خدشه شده است، تصریح کرد: تیتر امروز رسانه ها را نگاه کنید و ببینید که همه تیترها حول و حوش دروغ بزرگی است که گفته شده و ما باید به عنوان نماینده مردم شهر تهران ضمن همدردی و همراهی با افکار عمومی که بشدت هم جریحه دار شده، اقدامی انجام دهیم. مسجدجامعی با بیان اینکه این اقدام باید الان انجام گیرد نه بعدا گفت: به نظرم از همین امروز باید تبلیغات شهری شهرداری نیز آغاز شود.

رئیس شورای شهر هم دراین جلسه گفت: باید توجه داشته باشیم بدتر از شلیک سهوی به هواپیما، شلیک عمدی به اعتماد عمومی است و چرا باید حقیقت از رئیس جمهوری ورئیس شورای عالی امنیت ملی پنهان نگهداشته شود و بعد از اعلام دولت های بیگانه به اطلاع مسئولان خودمان برسد؟ از طرفی نباید عملکرد صداوسیما و رسانه های رسمی را در تهییج بیش از اندازه مردم و دوقطبی کردن فضای جامعه نادیده گرفت که برخی مشکلات کوچک را بزرگنمایی می کنند و از کنار مشکلات بزرگ با بی توجهی می گذرند. وی افزود: امروز بیش از هر زمان دیگری، جای آیت الله هاشمی رفسنجانی خالی است و مردم در حسرت عقلانیت، خویشتنداری و تدبیر ایشان هستند. اکنون کشور به وحدت نیاز دارد، اما این وحدت نباید به معنای خاموشی و حذف صدای بخش بزرگی از جامعه به نفع افراطیون باشد. هاشمی درباره تامین واگن های مترو گفت: ما این موضوع را از طریق وزارت کشور پیگیری می کنیم و وزارت کشور با بانک مرکزی صحبت ها و جلساتی را برگزار کرده و این موضوع در حال پیگیری است؛ اما با توجه به اینکه تامین منابع مالی این موضوع به سمت صندوق توسعه سوق داده شده احتمالا به شکلی است که در نهایت نیازمند تصمیم رهبری باشند.من از شهردار تهران خواستم جلسه فوری برگزار کند و از وزارت کشور نیز دعوت شود تا این موضوع را پیگیری کنید.

وی ادامه داد: در دیداری با رهبری هم از ایشان خواستم که موضوع حمل و نقل عمومی را دریابند که ایشان نیز احتمالا این موضوع را به رئیس جمهوری منتقل کردند که امیدواریم هر چه سریعتر بتوانیم قدم های موثری را در این زمینه برداریم.