آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
رسانه: شبکه
۷

این برنامه با حمایت از بازی سازهای ایرانی در شبکه 2 تولید شده است

بازی خوارها در کافه بازی

فاطمه عودباشی

بازی های رایانه ای در همه جای دنیا هواداران بسیاری دارد و فقط مختص ایران نیست. به همین دلیل شبکه دو، تولید برنامه کافه بازی را با هدف حمایت از بازی سازهای ایرانی و فعالان صنعت بازی های رایانه ای و مروری بر آخرین تحولات حوزه فناوری بازی های رایانه ای تهیه و روانه آنتن کرده است. این برنامه که روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت 15 و 35 دقیقه روی آنتن شبکه دو می رود، در بخش هایی هم به معرفی فناوری بازی های پر طرفدار دنیا اختصاص دارد. معرفی بازی های رایانه ای ایرانی به همراه دعوت از طراح و سازنده، نقد و بررسی کارشناسی بازی های مطرح دنیا، معرفی بازی ها و نرم افزارهای کاربردی تلفن همراه، مروری بر بازی های خاطره ساز رایانه ای و... از جمله بخش های این برنامه است. تهیه کنندگی و کارگردانی کافه بازی را ماجد بازرگان به عهده دارد و در گروه کودک و نوجوان تهیه شده است. به همین دلیل با تهیه کننده برنامه درباره جزئیات آن صحبت کرده ایم.

به گزارش جام جم، کافه بازی، جزو برنامه های پرمخاطب شبکه دوی سیماست که در فضای مجازی نیز دنبال کنندگان بسیاری دارد؛ هوادارانی که بیشتر آنها نوجوان هستند. این برنامه با زبان و اصطلاحاتی که نوجوان خوب آنها را می شناسد از یکی از پررنگ ترین سرگرمی های دنیای نوجوانان صحبت می کند و شاید باعث شده بتوان گفت «کافه بازی» برنامه ای است از جنس خود نوجوان.

ماجد بازرگان به قول خودش سال هاست روزی سه ساعت بازی می کند. تهیه کننده جوان برنامه کافه بازی- که البته کارنامه پر و پیمانی در عرصه برنامه سازی دارد مثل برنامه تا همیشه، دانایی، ستاره ها، نقاشی، نقاشی و... اشاره کرد. او حالا پس از بردن چند فصل از کافه بازی روی آنتن شبکه دو، از عرصه ای می گوید که شاید از نظر ما مغفول مانده، اما مخاطبان بسیاری دارد؛ آن قدر زیاد که بتوان برای مدیریت انتخاب مناسب بازی ها توسط نوجوانان برنامه ساخت و برنامه ریزی کرد.

 بازی ساز های مطرح ایرانی

گروه برنامه ساز و اتاق فکر بخش های متنوعی در برنامه کافه بازی قرار داده اند. معرفی بازی های ایرانی، نقد و بررسی بازی های روز دنیا، دعوت از بازی ساز های ایرانی، گزارش درباره فناوری های روز دنیا مثل عینک های واقعیت مجازی، بخش نوستالژی که اولین نسل های بازی های رایانه ای و ویدئویی را در برمی گیرد، بررسی تاریخچه بازی ها، کنسول ها،

فناوری ها و...

برنامه کافه بازی هر هفته نسبت به موضوع برنامه حالت چرخشی دارد و همین به تنوع برنامه اضافه کرده است. همچنین بخش های جذاب هم طراحی شده که نوجوانان از آن استقبال کرده اند. مثل معرفی پنج بازی که گرافیک شان در تاریخ بازی های ویدئویی از خودشان جلوتر بوده، پنج بازی مسابقه ای که بیشترین مخاطب را داشته اند یا برعکس بازی هایی که با تبلیغات زیادی که داشته اند اما دیده نشده اند و...

یکی از اهداف برنامه حمایت از بازی های ایرانی است، چون بسیاری از بازی ساز های ما امروز با تولیدات شان در دنیا مطرح هستند و با آثار مختلف جهانی رقابت می کنند. تقریبا 50 درصد برنامه به معرفی بازی های ایرانی اختصاص دارد. بازی هایی که در گوشی همراه، پلی استیشن، رایانه شخصی و... بازی می شوند به تمامی در این برنامه مورد بررسی قرار می گیرند.

 اطلاع رسانی درست

بازرگان در پاسخ به این سوال که مقوله گیم یا همان بازی های ویدئویی و رایانه ای چقدر زمینه برنامه سازی و تولید تلویزیونی دارد، به جام جم می گوید: طبق آمار رسمی بنیاد ملی بازی های رایانه ای 28 میلیون نفر در ایران به صورت میانگین بیش از 80 دقیقه در روز بازی می کنند. این آمار از مخاطبی صحبت می کند که نمی توان نادیده اش گرفت. پس ما ناچاریم برای یکی از فراگیرترین سرگرمی های حال حاضر در ایران و دنیا، برنامه سازی و البته برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه می دهد: از سوی دیگر به صورت کلی کلمه بازی یا گیم همیشه موضعگیری های مختلفی را باعث شده، اما باید توجه کرد این مقوله هم مثل فیلم، تئاتر، کتاب و... هم انواع نامناسبش وجود دارد و اشکال مناسبش. بنابراین بهتر است در این زمینه برای خانواده ها و نوجوانان اطلاع رسانی مناسب صورت بگیرد تا بتوانند تصمیم درستی در انتخاب بازی مناسب بگیرند.

این تهیه کننده اشاره می کند: ما در کافه بازی، جدیدترین و به روزترین بازی های روز دنیا که شاید دو سه روزی بیشتر از انتشارشان نگذشته باشد را بررسی می کنیم. بخش زیادی از نوجوانان به بازی های رایانه ای علاقه دارند و چون قیمت بازی ها هم افزایش داشته پس در این برنامه به نوجوانان کمک می کنیم تا پول شان را دور نریزند. گرافیک بازی، ریتم آن، بخش سرگرم سازی، آموزش و لذت بازی، مراحل مختلف بازی، حرفه ای بودن ساختار بازی و... از جمله مسائلی است که می تواند در این انتخاب ها به نوجوان کمک کند.

 خطوط قرمز

بازرگان در پاسخ به این سوال که چقدر از انتخاب این حوزه برای برنامه سازی به روحیات خودتان نزدیک بود، با توجه به این که مقوله حساسی است، بنابراین کار شما مشکل تر هم می شود و بالطبع می توانستید حوزه دیگری را انتخاب کنید، می گوید: من این برنامه را ساختم چون سال هاست روزی سه ساعت بازی می کنم. من تا ته این مسیر را رفته ام. البته این حوزه حساسیت های ویژ ه ای دارد که فقط کسی که به این حوزه مسلط باشد می تواند از خطوط قرمز عدول نکند. وجه دیگر ماجرا این است که سال هاست صنعت گیم نسبت به سینما جلوتر است. ارقام فروش بازی ها نسبت به فروش فیلم ها در بسیاری موارد قابل مقایسه نیست. اما برنامه ای تخصصی در این زمینه کمتر ساخته شده. برنامه ای هست برای فوتبال دوستان، برنامه ای مختص علاقه مندان به سینما، برنامه ای ویژه موضوعات اقتصادی، برنامه ای برای هواداران مباحث علمی اما کافه بازی مختص گیمرهاست.

وی تاکید می کند: در این برنامه ابتدا انتخاب درست بازی ها و سپس حمایت از بازی های ایرانی شاخص را در دستور کار داریم. این که چطور باید بازی کنند، رده بندی سنی هر بازی چگونه است، چه بازی ای مناسب است و چه بازی ای خوب نیست و بازی های روز دنیا را نیز نقد و بررسی می کنیم.

 مثبت 18

 این تهیه کننده درباره این که برای نزدیک شدن به مخاطب نوجوان این برنامه چگونه عمل کرده اید، توضیح می دهد:کافه بازی، تنها برنامه ای است که از بازی تعریف می کند چه ایرانی باشد و چه خارجی و اگر بازی خوب نباشد از زبان نوجوان دلایل این بد بودن عنوان می شود. وقتی نوجوانی به بازی مثبت 18مشغول شده باشد باید انتظار دیدن صحنه های نامناسب و... را داشت. بنابراین نه درست است که بازی کردن را برای نوجوان ممنوع کرد و نه بدون اطلاع گوشی و تبلت را در اختیارش قرار داد.

وی می افزاید: اگر به نوجوان به صورت مستقیم بگویید بازی نکن بیشتر تحریک می شود که آن بازی را نصب کند. باید به زبان خودش با او صحبت کنیم مثلا فلان بازی خیلی خشن است و عدد 18+ دارد؛ خانواده وقتی این را بداند با نوجوان برای انتخاب و خرید بازی همراه می شود. کافه بازی با علم به نامناسب بودن یک بازی نقاط منفی آن را برجسته می کند آن هم به زبان خود نوجوان مثلا کارشناس برنامه می گوید گرافیک بازی پیشرفته نیست، بنابراین اگر آن را نخریدی هم چیزی را از دست نداده ای. سیاست ما این است به جای مستقیم منع کردن یک بازی، دلایل بد بودن آن را از زاویه دید یک گیمر برای نوجوان توضیح دهیم.  در این برنامه به لحاظ تدوین هم ریتم مناسب برای نوجوانان در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال ریتم تدوین برنامه بسیار تند است و وله ها و تیتراژهای متفاوتی طراحی شده که با دنیای گیم و فضای فکری نوجوانان مناسبت داشته باشد. در دکور برنامه هم از نمادهای گیمی استفاده شده.

بهره بردن از مجرب ترین چهره های گیم

هر برنامه برای انتخاب محتوای مناسب هم نیاز به اتاق فکر دارد. این اتفاق برای برنامه کافه بازی هم رخ داده است. بازرگان در این باره می گوید: گیم، یک حوزه تخصصی است و من به عنوان تهیه کننده و کارگردان برنامه گیمر هستم. آرش عیاری به عنوان یکی از شناخته شده ترین افراد در این حوزه به ویژه در فضای مجازی یکی از مجریان برنامه است و الهه پرسون نیز مجری دیگر این برنامه است. گیم چون همیشه مغفول بوده و رسانه ها به آن نپرداخته اند به عنوان کارشناس از سردبیران سایت های مختلف و منتقدان بازی های ویدئویی و رایانه ای استفاده می کنیم.  وی تاکید می کند: همچنین این برنامه یک تیم تحریریه 9 نفره دارد که از مجرب ترین و متخصص ترین چهره های گیم ایران در این تیم همفکری می کند. قبل از هر برنامه دور هم جمع می شویم، محتواها را رصد و درباره آن صحبت می کنیم. مهراد میراکبری یکی از گویندگان متن است که صدای او روی برنامه ای با این موضوع نشسته و برای مخاطب نیز جذاب بوده است.