آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
بانک و بیمه
۱۳

خبر بنگاه ها

پرداخت وام های خرد بانک صادرات در سال آینده افزایش می یابد

گروه بنگاه ها : عضو هیات مدیره بانک صادرات ایران از تلاش برای افزایش پرداخت وام های خرد در سال آینده با شرایط جدید در قالب کارت اعتباری خبر داد و گفت: مبلغ این تسهیلات نیز با هماهنگی بانک مرکزی و تسهیل شرایط، افزایش خواهد یافت. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، امیر یوسفیان در جمع کارکنان بانک صادرات استان فارس با بیان این مطلب افزود: بانک صادرات ایران در آذرماه موفق به جذب 112 هزار میلیارد ریال منابع شده که برابر با 10 سال فعالیت یک بانک خصوصی است.

ظرفیت های این بانک ظرفیت های بسیار عالی است و وظیفه ماست تا برای استفاده از این ظرفیت برای حل مشکلات مردم در شرایط جنگ اقتصادی حداکثر توان خود را به کار گیریم. عضو هیات مدیره بانک صادرات ایران گفت: بانک صادرات ایران دارای ظرفیت های مناسبی است و وظیفه ماست تا در سنگر اقتصاد مقاومتی از این ظرفیت برای حل مشکلات مردم در شرایط جنگ اقتصادی با حداکثر توان استفاده کنیم. یوسفیان تمرکز بر استفاده از عقد خرید دین را یادآوری کرد و حجم ضمانت نامه و اعتبارات اسنادی ریالی مورد تقاضای مشتریان و شرکت های بزرگ را مورد تاکید قرار داد و از بهبود شرایط مطالبات معوق بانک ابراز خرسندی کرد.وی گفت: در پایان 9 ماهه اول سال جاری شش هزار میلیارد ریال (هفت درصد) کاهش مطالبات در بانک صادرات ایران داریم، این در حالی است که مصارف بانک در این مدت 20 هزار میلیارد تومان رشد داشته است. عضو هیات مدیره بانک صادرات ایران تاکید کرد: باید در مسیر کمک به رونق تولید و حل مشکلات اقتصادی مردم قدم برداریم. یوسفیان با تاکید بر رعایت قوانین و مقررات اظهار کرد: حتی انحراف یک درصدی از مقررات و بهداشت اعتباری، به دلیل بزرگی بانک صادرات ایران، می تواند زیان سنگینی بر بانک تحمیل کند. باید معدل موجودی در پرداخت تسهیلات به دقت لحاظ شود. یوسفیان لزوم شناسایی و معرفی کارکردهای طرح های مختلف بانک از جمله «طراوت»، «طرح 67»، «تبسم» و... را برای حمایت از بخش های مختلف اقتصادی مورد تاکید قرار داد.

وضعیت شبکه بانکی در تراکنش های شاپرکی آذرماه

گروه بنگاه ها : بررسی جدیدترین گزارش منتشره از سوی شاپرک نشان می دهد بانک ملت، ملی و صادرات در آذر ماه بیشترین سهم از تعداد و مبلغ تراکنش های شاپرکی در میان بانک های پذیرنده را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش «ایبنا» براساس جدیدترین گزارش وضعیت شبکه پرداخت الکترونیک در آذر ماه بالغ بر دو میلیارد و 259 میلیون تراکنش به ارزش دو هزار و 790 میلیارد ریال انجام شده که میزان و مبلغ تراکنش ها نسبت به آبان ماه رشد داشته و سهم دستگاه کارتخوان به عنوان ابزار رایج شبکه پرداخت الکترونیک حدود 88درصد از تمام تعداد تراکنش ها بوده که نشان از استفاده گسترده شهروندان از این ابزار پذیرش دارد. گزارش شاپرک از سهم بازار هر بانک پذیرنده از تعداد تراکنش های آذر ماه سال جاری نشان می دهد که بانک ملت از پذیرندگی تمام تراکنش ها سهمی 24درصدی داشته و در ادامه بانک های ملی و صادرات ایران سهمی 22/ 12درصدی و 13/ 7 درصدی را به خود اختصاص داده اند؛ بانک ملت و بانک ملی ایران در وضعیت آذرماه نسبت به آبان ماه به ترتیب بالغ بر 94/ 0 و 27/ 0 درصد رشد داشته اند. بالاترین سهم تعدادی از تراکنش های ابزار کارتخوان فروشگاهی به بانک های ملت، ملی ایران، صادرات ایران و سپه اختصاص یافته و بالاترین سهم تعدادی از تراکنش های ابزار پذیرش اینترنتی به بانک های ملت، پارسیان، ملی ایران و کشاورزی مربوط است؛ همچنین بیشترین سهم تعدادی از تراکنش های ابزار پذیرش موبایلی برای بانک های ملت، آینده، ملی ایران و پارسیان اعلام شده است.بر اساس اطلاعات منتشر شده سهم بازار بانک های پذیرنده از مبلغ تراکنش های شبکه پرداخت در آذر 98نشان می دهد بانک ملت با 75/ 23 درصد، بانک صادرات با 55/ 11 درصد و بانک ملی ایران با 38/ 11 درصد به ترتیب در جایگاه اول تا سوم قرار دارند؛ همچنین بانک کشاورزی که رتبه سوم در تعداد تراکنش های شاپرکی را در این مدت داشته در زمینه مبلغ تراکنش ها با سهم 09/ 6 درصدی در جایگاه چهارم قرار گرفته است. بالاترین سهم مبلغی از تراکنش های ابزار کارتخوان فروشگاهی از سوی شاپرک برای بانک های ملت، صادرات ایران، ملی ایران و کشاورزی اعلام شده و بالاترین سهم مبلغی از تراکنش های ابزار پذیرش اینترنتی به بانک های ملت، پارسیان، سامان و شهر مربوط بوده است؛ از سویی دیگر آمار شاپرک نشان می دهد که بانک های ملت، آینده، سامان و ملی ایران بیشترین سهم مبلغی از تراکنش های ابزار پذیرش موبایلی را داشته اند.بر اساس بررسی وضعیت بانک های پذیرنده در شبکه پرداخت انتظار می رود که بانک های ملت، ملی، صادرات ایران، کشاورزی، سپه، سامان و پارسیان با توجه به حجم بالای تعداد و مبلغ تراکنش های شاپرکی به صورت ماهانه تراکنش های بیشتری مبتنی بر رمز دوم (تراکنش های بدون حضور کارت) را به خود اختصاص دهند و با اجرایی شدن رمز دوم پویا، تاثیرات بیشتری را خواهند دید که لازم است با اطلاع رسانی گسترده در مدت باقی مانده نسبت به حرکت مشتریان برای فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنند.

پرداخت تسهیلات به پذیرندگان پایانه های فروشگاهی در بانک تجارت

گروه بنگاه ها : بانک تجارت در راستای ارائه خدمات بیشتر به دارندگان دستگاه های POS متصل به بانک تجارت، در قالب طرح جدید «تسهیلات پایانه های فروشگاهی» تسهیلات ویژه پرداخت می کند. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، «طرح تسهیلات پایانه های فروشگاهی» با هدف ارائه خدمات اعتباری متمایز و ویژه به دارندگان دستگاه های POS و درگاه های پرداخت اینترنتی متصل به حساب بانک تجارت، طراحی شده است.

در این طرح تسهیلات بر اساس میانگین حساب های جاری، کوتاه مدت و قرض الحسنه متصل به پایانه فروشگاهی و درگاه پرداخت اینترنتی و همچنین تعداد تراکنش ها در ماه اعطا می شود.مشتریان حقیقی و حقوقی دارنده پایانه های فروشگاهی و درگاه های پرداخت اینترنتی متصل به حساب های بانک تجارت می توانند بر اساس مانده ای که در حساب خود برای مدت تعریف شده یک ماهه تا 6ماهه ایجاد می کنند، در این طرح از امکان دریافت تسهیلات با مدت بازپرداخت حداکثر 36 ماه برخوردار شوند.از مزایای اصلی طرح تسهیلات پایانه های فروشگاهی، می توان به تنوع مبلغ و مدت بازپرداخت تسهیلات اعطایی اشاره کرد. امکان دریافت این تسهیلات تا سقف یک میلیارد ریال با معرفی یک ضامن معتبر برای مشتریان دارای مجوز کسب و 2 ضامن معتبر به همراه سفته برای سایر مشتریان، فراهم شده است.