آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
رسانه: دور دنیا
۸

نخستین گزارش های خبری از عین الاسد چه می گویند؟

شب ترس و دلهره

آروا دیمون، خبرنگار شبکه سی ان ان، نخستین خبرنگار غربی است که اجازه حضور در پایگاه عین الاسد (پس از موشکباران آن توسط سپاه پاسداران) از سوی نیروهای آمریکا را پیدا کرد. نکته حائز اهمیت این است که حضور خبرنگار سی ان ان در روزهای پس از وقوع حادثه و متعاقب پاکسازی گسترده صحنه از سوی نیروهای آمریکایی حاضر در عین الاسد صورت گرفته است. با این حال آروا دیمون در مشاهدات خود و پرسش و پاسخ با نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه عین الاسد، متوجه نکات قابل تاملی می شود: یک سرباز آمریکایی، از لحظات دلهره آور و بسیار ترسناکی سخن می گوید که نیروهای آمریکایی در زمان حمله انتقام جویانه ایران حس کرده اند. نوع بیان این سرباز آمریکایی و ترس و وحشتی که وی آن را روایت کرده است، به خوبی نشان می دهد روایت دونالد ترامپ، مارک اسپر(رئیس پنتاگون) و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از حمله به عین الاسد، نه تنها ناقص، بلکه کاملا تحریف شده بوده است.

نقطه اوج این گزارش، آنجاست که خبرنگار سی ان ان، صراحتا با مشاهده حجم تخریب های صورت گرفته در پایگاه عین الاسد و حفره های ایجاد شده ناشی از پرتاب موشک های ایرانی، این مساله را می پرسد: «چگونه ممکن است این حمله تلفات جانی در بر نداشته باشد؟»یک سرهنگ آمریکایی مستقر در پایگاه عین الاسد در عراق در توصیف شب حمله موشکی سپاه پاسداران به این پایگاه، آن را «شبی بسیار سخت و بی نهایت ترسناک» توصیف می کند و می گوید: برخی سربازان از جمله خودم در سنگرهای زیرزمینی پناه گرفتیم.سرهنگ دوم «استسی کلمنیک» مستقر در پایگاه آمریکایی عین الاسد در غرب بغداد گفت: وقتی نخستین موشک ها اصابت کرد، حتی برای ما که داخل سنگرهای زیرزمینی بودیم، موج انفجار کاملا محسوس بود و لرزش و تکان های سنگر زیرزمینی به حدی بود که در سنگر با شدت باز و بسته شد. به طور کامل حس کردیم دست کم هفت فروند موشک در نزدیکی سنگر ما اصابت کرد که بی نهایت ترسناک بود.

بسیاری از منابع منطقه ای آگاه، از کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از نیروهای آمریکایی در عملیات انتقام جویانه جمهوری اسلامی ایران در عین الاسد خبر داده اند و ادعای ترامپ و مقامات آمریکایی در خصوص نبود تلفات در میان نیروهای مستقر در این پایگاه راهبردی را رد کرده اند.