آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
ایران زندگی
۵

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر: وضعیت جوی برای امدادرسانی هوایی به سیستان و بلوچستان مناسب نیست

گفتگو: مهسا قوی قلب

در روزهای گذشته و در کشاکش حوادث و اخبار ناگوار حادثه دلخراش سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در سطح کشور، چندین استان درگیر سیل و آبگرفتگی های شدید شده اند. به نحوی که هنوز هم با مشکلات شدیدی در حال دست و پنجه نرم کردن هستند. این در حالی است که برخی روستاهای استان سیستان و بلوچستان به صورت کامل تخلیه و 23 مسیر ارتباطی نیز در این استان بسته شده است. همین امر نیز سبب شده امدادرسانی ها به مناطق درگیر سیل در استان سیستان و بلوچستان با سختی مواجه باشد.با مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در این باره گفت و گویی داشتیم که می خوانید.
در حال حاضر کدام استان بیشتر از سایرین درگیر سیل و آبگرفتگی است و کدام مناطق تخلیه شده اند؟

مناطق زیادی از استان سیستان و بلوچستان درگیر هستند و تاکنون 6 روستا در کنارک به طور کامل تخلیه شده اند و مردم اسکان اضطراری داده شده اند و 13 شهرستان هم دچار آبگرفتگی شدید هستند.

آیا محورهای مواصلاتی روستاها برای امدادرسانی باز هستند؟ روستاهایی که دسترسی جاده ای به آنها مقدور نیست، چگونه کمک ها را دریافت می کنند؟

تعدادی از روستاهای شهرستان های دلگان، فنوج، نیکشهر، زرآباد، کنارک و چابهار به طور کامل در محاصره سیل هستند و دسترسی جاده ای به آنها مقدور نیست. متاسفانه وضعیت جوی برای امدادرسانی هوایی هم مناسب نیست اما یک فروند بالگرد از استان هرمزگان به سیستان و بلوچستان فرستاده شده و در حال امدادرسانی به روستاهای مذکور است.

تاکنون چه اقلامی به استان سیستان و بلوچستان ارسال شده است؟

تا این لحظه 2 هزار و 500 چادر ارسال شده، البته هلال احمر استان 9 هزار چادر در اختیار داشتند. به تعداد ده هزار و 200 بسته غذایی، 3 هزار و 280 تخته پتو هم علاوه بر موجودی های استان، از استان های هم جوار ارسال شده است. 5 تن نایلون، 12 هزار تن بطری روغن، حدود 20 تن موادغذایی و 3 هزار بسته غذایی یک ماهه نیز ارسال شده است.

به عنوان یک کارشناس، به نظر شما، عمده مشکلات مردم در حال حاضر چیست و آیا به لحاظ اقلام و موادغذایی احیانا مشکلی وجود ندارد؟

تلفن ها در مناطق سیل زده قطع هستند و سیستم های ارتباطی اختلال دارند، جاده ها و محورهای مواصلاتی هم قطع هستند و نیروهای امدادی نمی توانند براحتی از طریق جاده ها جهت امدادرسانی تردد کنند. البته در قسمت جنوبی استان مسیرهایی که باز هستند به صورت زمینی امدادرسانی می شوند.

بجز استان سیستان و بلوچستان چه استان های دیگری در کشور درگیر سیل و آبگرفتگی هستند؟

بجز استان های تهران، خراسان شمالی، گیلان و اردبیل بقیه استان های کشور به نوعی درگیر هستند. در مجموع 53 محور کوهستانی هم دچار برف و کولاک هستند. 3 هزار و 132 نفر اسکان اضطراری داشتیم که از این تعداد، یک هزار نفر در استان سیستان و بلوچستان بودند. در حال حاضر در کل کشور 414 تیم عملیاتی در حال کار کردن هستند.

گویا در استان هرمزگان هم به دلیل بارش های شدید، مردم درگیر آبگرفتگی هستند، کمی درباره هرمزگان توضیح دهید.

11 شهر استان هرمزگان درگیر آبگرفتگی هستند، متاسفانه یک نفر در شهرستان بشاگرد فوت شد و یک هزار و 313 نفر نیز خدمات امدادی دریافت کردند. در استان هرمزگان تعداد 92 نفر نیز اسکان اضطراری داشتند.