آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
شهرستان ها
۷

خبر

برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب در کرمان

هجدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب ناشران کتاب ایران در کرمان با حضور مدیرکل استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان و ناشران کشوری در محل دائمی نمایشگاهی جنوب شرق کرمان برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، اظهار داشت: 481 ناشر در بخش کتب داخلی و خارجی و نشر الکترونیک در این نمایشگاه تازه های نشر خود را از هفتم دیماه به مدت یک هفته به معرض دید علاقه مندان و دوستداران کتاب و کتابخوانی قرار دادند.

محمدرضا علیزاده  افزود: در این نمایشگاه 700هزار جلد کتاب در قالب  85 هزار و 685 عنوان به معرض دید عموم گذاشته شد.

وی ویژگی این نمایشگاه  را دارا بودن بخش بین الملل که شامل 14 غرفه و 9 شرکت انتشاراتی که نماینده 86 ناشر خارجی با 11 هزارو200 عنوان کتاب بود اعلام کرد.

علیزاده دیگر ویژگی هجدهمین نمایشگاه کتاب کرمان را  دارا بودن نشر الکترونیک ذکر کرد  که  در قالب 15 غرفه فعالیت داشتند.

وی گفت: بخش طراحان لباس ایرانی و اسلامی  ویژگی دیگری است که با مشارکت هنرجویان و مدارس و موسسات تک منظوره مد لباس برنامه ریزی شده و به منظور آشنایی بیشتر مردم با حوزه طراحی لباس تدارک دیده شده بود.

غرفه های ویژه کودکان از دیگر بخش های نمایشگاه بزرگ کتاب کرمان بود. 

محکومیت متخلف زیست محیطی بروجن

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: یک متخلف جرایم عمومی در شهرستان بروجن به پاکسازی طبیعت و حاشیه اطراف تالاب بین المللی چغاخور از زباله محکوم شد.

 شهرام احمدی افزود: این متخلف به پرداخت جزای نقدی و حبس محکوم شده بود، که پس از بررسی پرونده، در راستای اجرای مجازات جایگزین حبس به انجام خدمت عمومی رایگان از طریق پاکسازی و جمع آوری زباله های موجود در محیط زیست اطراف تالاب بین المللی چغاخور در شهرستان بروجن به میزان 540 ساعت تبدیل شد.

وی، با اشاره به اینکه مجازات و حکم سبز جایگزین حبس منجر به بازپروری بزهکار و کاهش نرخ تکرار جرم شده است گفت: این احکام زمینه ساز پذیرش مسئولیت جرم ارتکابی و جبران خسارت ناشی از آن را فراهم می کند.

به گفته وی، این حکم با در نظر گرفتن عدم وجود سابقه محکومیت کیفری متهم، اعلام موافقت متخلف، فرهنگ سازی و افزایش آگاهی نسبت به محیط زیست صادر شده است، که با تصمیم دستگاه قضا باید بیش از چهار ساعت در روز، این متهم به پاکسازی حاشیه تالاب اقدام کند.

احمدی اظهار داشت: چنانچه متهم از اجرای حکم تخلف کند، تعقیب قانونی و مجازات لازم برای این متخلف در نظر گرفته خواهد شد.

انتظار حدود 4 هزار زوج خراسان شمالی برای دریافت وام

سه هزار و 988 زوج خراسان شمالی در صف دریافت تسهیلات ازدواج هستند که به دلیل نداشتن ضامن تاکنون نتوانسته اند وام خود را دریافت کنند.

رئیس کمیسیون هماهنگی بانک های دولتی خراسان شمالی  با اشاره به پرداخت 9 هزار و 94 فقره تسهیلات ازدواج در 9 ماهه امسال، اظهار داشت:

 هم اینک سه هزار و 988 پرونده در صف داریم که با توجه به افزایش وام ازدواج به 300 میلیون ریال در سال جاری این زوجین برای پیدا کردن ضامن دچار مشکل شده اند.

علی اصغر هدایتی، بیشترین پرونده های در صف را با هزار و 173 فقره مربوط به بانک کشاورزی، 690 پرونده در بانک سپه و 555 فقره در بانک صادرات اعلام کرد. وی اظهار داشت: هم اینک با توجه به بخشنامه بانک مرکزی، نظام بانکی به ازای هر پرونده یک ضامن معتبر با سفته را از هر یک از زوجین مطالبه می کند، تا تعهد بازپرداخت اقساط ماهانه را داشته باشند و اگر به هر دلیلی وام گیرنده نتوانست اقساط خود را پرداخت کند امکان برداشت از حساب ضامن فراهم باشد.

رئیس کمیسیون هماهنگی بانک های خراسان شمالی به شرایط ضامن معتبر نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس بخشنامه، بانک می تواند از حساب ضامن های متاهل تا یک چهارم حقوق و ضامن های مجرد تا یک سوم حقوق را به عنوان اقساط معوق دریافت کند.

وی افزود: با این شرایط پیدا کردن ضامن برای زوجین سخت شده در حالی که بانک های استان مشکلی در پرداخت تسهیلات ازدواج ندارند و حتی برخی بانک ها از محل منابع بلندمدت که خود بانک با سود 15 درصد پرداخت می کند، برای مصارف قرض الحسنه با سود چهار درصد هزینه می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان: کیفیت آب آشامیدنی اردبیل باید بهتر شود

اردبیل- خبرنگار کیهان: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل بر لزوم ارتقای کیفیت آب آشامیدنی مردم این شهر تاکید کرد.

عباس جنگی در جلسه بررسی آخرین وضعیت تامین آب آشامیدنی شهر اردبیل گفت: اجرای پروژه های مهم برای ارتقای کیفیت آب آشامیدنی شهر اردبیل از مهم ترین برنامه های شرکت آب منطقه ای است.

وی گفت: برای تامین آب آشامیدنی مردم منطقه دست اندرکاران امر از هیچ تلاش و کوششی کوتاهی نمی کنند.

وی با اشاره به نقش سد یامچی در تامین آب آشامیدنی شهر اردبیل گفت: حفاظت و حراست از این سد که نقش عمده ای در تامین آب آشامیدنی منطقه دارد ضروری است.

وی گفت: برنامه ریزی برای مصرف بهینه و جلوگیری از اتلاف و هدررفت آب باید مورد توجه قرار بگیرد.

از اول سال تاکنون حدود 89 میلی متر در حوزه آبریز سد یامچی بارندگی اتفاق افتاده که نسبت به دیگر مناطق استان، ورودی این سد مناسب بوده است.

ورودی سد یامچی تاکنون 18 میلیون مترمکعب و حجم موجود آب آن 20 میلیون متر مکعب بوده است. 

آنفلوآنزا در گلستان 20 قربانی گرفت

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به مرگ 20 نفر در گلستان بر اثر آنفلوآنزا گفت: طبق بررسی های علمی، پیش بینی می شود موج بعدی آنفلوآنزا بهمن ماه آینده وارد گلستان شود و امیدواریم با اقدامات پیشگیرانه از بروز تلفات جلوگیری کنیم.

سراج الدین عارف نیا ، افزود: ممکن است موج دوم آنفلوآنزا در گلستان اتفاق نیفتد اما اگر موارد پیشگیرانه رعایت نشود، شیوع بیماری با شدت بیشتری تکرار خواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: در دوره زمانی شیوع موج اول شیوع آنفلوآنزا در استان یک هزار و 350 نفر مبتلا در مراکز درمانی منطقه بستری شدند.

وی اضافه کرد: اکنون تعداد افراد بستری و مراجعه کننده به مراکز درمانی استان به سبب آنفلوآنزا کاهش چشمگیری یافته و از حدود 350 نفر در هفته به 35 نفر رسیده است.

وی اظهار داشت: بیشتر افراد مبتلا که جان خود را از دست می دهند سابقه بیماری های کلیوی، دیابت، قلبی و عروقی داشته یا سالمند هستند همچنان که 90 درصد جان باختگان این بیماری در گلستان دارای زمینه یا بیماری قبلی بودند.

روستای کرملو مشگین شهر گردشگری شد

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشگین شهر از انتخاب روستای کرملو واقع در بخش رضی به عنوان پایلوت گردشگری روستایی خبر داد.

 ایمانعلی ایمانی ، گفت: در راستای طرح پیشگیری از مهاجرت بی رویه و جلوگیری از حاشیه نشینی اجرای طرح های بوم گردی و روستاگردی در دستور کار قرار گرفته است.

او با بیان اینکه این انتخاب می تواند منجر به رونق صنایع دستی و گردشگری متناسب با فرهنگ بومی و مسائل مربوط به آب و خاک شود، افزود: این مهم منجر به رفع مشکلات اقتصادی روستا شده و از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری خواهد کرد.

ایمانی همچنین با اشاره به بررسی ظرفیت های روستای کرملو  گفت: ظرفیت کم نظیری در حوزه صنایع دستی، اقامتگاه بوم گردی و گردشگری طبیعی در این روستا وجود دارد که در قالب برنامه های مدون جهت توسعه روستا مورد توجه قرار خواهد گرفت.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مشگین شهر با اشاره به توانمندسازی جامعه روستایی و لزوم اشتغال زایی و درآمدزایی تشریح کرد: طرح تبدیل بخشی از خانه های روستای کرملو به اقامتگاه بوم گردی در دستور کار قرار دارد و این روستا به عنوان پایلوت گردشگری روستایی ایفای نقش خواهد کرد.

افتتاح 14 کیلومتر محور کاشان - بادرود

اصفهان - خبرنگار کیهان: باند دوم جاده کاشان - بادرود زیر بار ترافیک رفت.

در راستای کاهش تصادفات 14 کیلومتر از این مسیر افتتاح شد.

کل این مسیر 52 کیلومتر است که 18 کیلومتر آن طی سال های قبل به بهره برداری رسیده و 26 کیلومتر در دست احداث می باشد.

از این میزان در دست احداث 14 کیلومتر با اعتباری بالغ بر 28 میلیارد تومان افتتاح و زیر بار ترافیک رفت.

با توجه به انجام عملیات زیرسازی 8 کیلومتر باقیمانده و آماده آسفالت بودن آن و با تامین اعتبارات لازم کل این مسیر نیز دو بانده شده و هرچه زودتر به افتتاح خواهد رسید.

ارائه خدمات درمانی رایگان به اهالی روستای گلپایگان

گروه جهادی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به اهالی روستای نیوان نار شهرستان گلپایگان خدمات درمانی رایگان ارائه کردند.

جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گفت: این گروه پزشکی 26 نفره شامل دندانپزشک، فیزیوتراپ و گفتار درمانی به مدت دو روز خدمات بهداشتی و درمانی رایگان ارائه کردند. محمدرضا طالاری افزود: خدمات دندانپزشکی شامل ترمیم  و کشیدن دندان؛ فیزیوتراپی شامل معاینه بیماران و درمان مشکلات زانو و کمر و گفتار درمانی و مشکلات گفتاری کودکان به اهالی روستا ارائه شد. روستای نیوان نار 400 خانوار و هزار نفر جمعیت دارد و در 12 کیلومتری مرکز شهرستان گلپایگان قرار دارد.

3 بنای میلیاردی در آمل تخریب شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل از اجرای حکم قلع و قمع سه واحد بنای میلیاردی در این شهرستان خبر داد.

حسین اسلامی، گفت: با حکم قضایی و باهمکاری دادستانی و نیروی انتظامی و مرکز جهاد کشاورزی مرانده، اجرای حکم قلع و قمع یک واحد ویلایی در روستای نوآباد مرانده واقع در شهرک و دو واحد ویلایی نیمه کاره انجام شد.اوافزود: با همکاری اداره برق و اداره گاز کلیه انشعابات این شهرک قطع و کنتور های آن جمع آوری شد.

وی گفت: ضمنا کلیه دیوار کشی های شهرک نیز تخریب شد. وی اضافه کرد: از هر گونه ساخت و ساز در این شهرستان جلوگیری به عمل می آید.

او ادامه داد: به خریداران ویلا اعلام می نماییم قبل از معامله و پرداخت وجهی به سوداگران از جهاد کشاورزی استعلام بگیرند.