آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
ایران زندگی
۵

رئیس جمهوری: نهادها از ظرفیت دانشگاه ها برای تقویت توان تولیدی استفاده کنند

رئیس جمهوری با توجه به شرایط تحریم در کشور با ابلاغ بخشنامه ای وزارتخانه ها و شرکت های تابعه دولتی یا وابسته به دولت را موظف کرد از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برای تقویت توان تولیدی و خدماتی و حمایت از کالای ایرانی استفاده کنند.

در این بخشنامه که با امضای حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به تمامی وزارتخانه ها، دستگاه ها و نهادهای دولتی و عمومی غیردولتی ابلاغ شده، آمده است: میهن عزیز ما در برهه حساسی از تاریخ قرار دارد، امریکا با اعمال تحریم های غیرقانونی و ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و فشار به دیگر کشورهای جهان، خیال فرو پاشیدن اقتصاد و تنش زایی اجتماعی در ایران را در سر می پروراند. وی تصریح کرد: در مقطع خاص کنونی، بیش از هر زمان دیگری، تقویت انسجام ملی و استفاده از توان نیروهای متخصص متعهد به جمهوری اسلامی ایران از هر قوم، طایفه، نژاد، دین و گرایش سیاسی اهمیت دارد. در ادامه این بخشنامه رئیس جمهوری یادآور شد: شورای عالی عتف مسئولیت سیاستگذاری و برنامه ریزی کلان در حوزه پژوهش، فناوری و نظارت بر نحوه اجرای سیاست ها را بر عهده دارد.

به گزارش ایرنا، بر اساس این بخشنامه، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، نهادها و شرکت های تابعه دولتی اعم از اینکه از امکانات دولتی و وجوه عمومی یا از درآمدهای خود استفاده کنند، موظف شده اند برنامه ها و فعالیت های خود را اصلاح و اجرا کنند. روحانی در این بخشنامه به پنج مورد در زمینه تعامل و ارتباط دستگاه ها، صنعت، شرکت ها و نهادها با دانشگاه ها اشاره کرده است. همکاری میان دستگاه های اجرایی برای بهره برداری از توان تخصصی یکدیگر، توسعه بازارهای داخلی و بهبود نظام اقتصادی، حمایت از تولید و صنعت داخلی و مقابله با چالش های اجتماعی در این بخشنامه الزامی شده است. تکیه بر توان داخلی و استفاده از متخصصان، پژوهشگران و فناوران مراکز علمی و پژوهشی کشور پس از انقلاب همواره دستاوردهای ارزشمندی برای کشور به همراه داشته است و دولت از تمام دستگاه های مشمول می خواهد برای فائق آمدن بر مشکلات و رفع نیازهای خود، بهبود کیفیت محصولات داخلی، تامین قطعات، تجهیزات، مواد و سایر فناوری های مورد نیاز از توان پژوهشی و فناوری موجود در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور کشور که بخش در خور توجهی از آنها در پارک های علم و فناوری مستقر هستند، استفاده کنند.

 رئیس جمهوری در این بخشنامه تمامی دستگاه ها را موظف کرد مشکلات و نیازهای فناورانه خود را به همراه اهداف، نتایج مورد انتظار، استانداردها، ویژگی های مورد نظر و نحوه تامین منابع مالی لازم از طریق سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش (ساتع) مستقر در دبیرخانه شورای عالی عتف به طور عام فراخوان بگذارند. رئیس جمهوری خطاب به دانشگاه و موسسات پژوهشی و فناوری کشور تاکید کرد تمام توان خود را برای تسهیل ارتباطات و فعال سازی میان دانشگاه و جامعه به کار گیرند و پژوهش ها بویژه موضوع پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی خود را جهت حل معضلات سازمان ها، دستگاه ها و شرکت های دولتی و غیردولتی هدایت کنند.

همچنین در بند دیگری از این بخشنامه آمده است: صندوق های نوآوری، شکوفایی و سایر صندوق های حمایتی پژوهش و فناوری کشور موظف هستند نظام ها و آیین نامه های حمایتی خود را به گونه ای مورد بازنگری و ارتقا قرار دهند.