آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
خودرو
۱۶

جهان خودرو

افول جگوار در 2019

دنیای اقتصاد : گروه خودروسازی جگوارلندروور اعلام کرد که فروش محصولاتش در سال 2019 با کاهش 9/ 5 درصدی مواجه بوده است. این نتیجه درحالی برای جگوارلندروور رقم خورد که فروش خودروهای این برند بریتانیایی در چین، بزرگ ترین بازار جهان و اتحادیه اروپا عملکرد ضعیفی داشته است. بر این اساس مجموع فروش این خودروساز به 557 هزار و 706 دستگاه رسید. فروش برند لندروور با کاهش 8/ 3 درصدی به 396 هزار و 105 دستگاه و فروش جگوار نیز با کاهش 11 درصدی به 161 هزار و 601 دستگاه رسید. فروش جگوارلندروور طی این سال در بازار چین با کاهش 14 درصدی مواجه شد اما طی نیمه دوم سال 2019 این شرکت از رشد دو رقمی فروش خودروهای خود در این کشور خبر داد. فروش جهانی خودروساز مذکور در ماه دسامبر نسبت به همین زمان در سال 2018 با رشد 3/ 1 درصدی روبه رو شد. این خودروساز هم اکنون تحت مالکیت شرکت تاتاموتور هند قرار دارد.

 
چینی ها به دنبال آستون مارتین

دنیای اقتصاد : براساس اعلام منابع آگاه به روزنامه فایننشال تریبون، شرکت اتومبیل سازی جیلی چین در حال مذاکره با شرکت آستون مارتین و مدیریت و سرمایه گذاران آن است تا بتوانند بخشی از سهام این برند لوکس خودروساز را خریداری کند. این خبر حدود یک ماه پس از آن اعلام شد که مقامات آستون مارتین اعلام کردند در مراحل ابتدایی مذاکرات با سرمایه گذاران احتمالی هستند تا بتوانند سرمایه های جدیدی را برای توسعه کسب و کار خود فراهم کنند. در ابتدای سال 2020 میلادی، آستون مارتین از کاهش 50 درصدی سودآوری خود بنابر دلیل کاهش تقاضا در اتحادیه اروپا خبر داد. با این حال یک سخنگوی آستون مارتین از واکنش و اظهارنظر درباره این خبر خودداری کرد. جیلی نیز هنوز این خبر را تایید نکرده است. این منبع آگاه همچنین افزود: شرکت دایملر آلمان نیز که دارای پنج درصد از سهام آستون مارتین است از تلاش های این خودروساز بریتانیایی برای اطمینان از سرمایه های مورد نیازش در آینده حمایت کرده است.

 
فراخوان 500 هزار سوبارو

دنیای اقتصاد : روز پنج شنبه شرکت خودروسازی سوبارو اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری ای بی سی نیوز را تایید و اعلام کرد که حدود 500 هزار دستگاه از خودروهای تولید خود را به دلیل نقص در کیسه های هوای تولید شرکت تاکاتا فراخوان می کند. این نقص باعث شده است تاکنون ده ها میلیون خودرو در آمریکا فراخوان شوند. بر اساس اعلام خبرگزاری ای بی سی نیوز و تایید شرکت سوبارو، 497 هزار و 922 دستگاه خودرو از تولیدات این شرکت مشمول این فراخوان هستند. شرکت سوبارو در پایگاه اطلاع رسانی خود نوشته است که این فراخوان «فقط به دلیل نقص در کیسه هوای سمت شاگرد در برخی خودروهای مشخص سوباروست و نه کیسه هوای سمت راننده و نه کیسه هواهایی که تولید شرکت تاکاتا نیستند.» در ادامه این پیام هشدار داده شده است «اگر خودروی شما نیازمند یک تعمیر در رابطه با این فراخوان است، توصیه می کنیم که فقط در صورتی از صندلی شاگرد استفاده شود که تعمیر لازم انجام شده باشد.»