آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
جهان
۴

افشای تهدید امریکا درباره ممانعت از دسترسی بغداد به درآمدهای نفتی پیش از سفر عادل عبدالمهدی به اربیل؛ مشت آهنین واشنگتن برای ابقای نظامیان امریکایی در عراق

گروه جهان: همزمان با سفر مهم عادل عبدالمهدی به اربیل برای دیدار با مقامات کردستان عراق و حل بحران بین اقلیم و دولت مرکزی عراق، روزنامه وال استریت ژورنال فاش کرد، وزارت خارجه امریکا که این روزها با رای پارلمان عراق برای خروج نظامیان خود از خاک این کشور تحت فشار قرار دارد، در تماسی تلفنی با تهدید به مسدود کردن درآمدهای نفتی عراق، خواستار عقب نشینی بغداد از مواضع خود شد.

به گزارش «الجزیره»، نخست وزیر مستعفی عراق که روز شنبه برای نخستین بار از زمان نشستن بر کرسی نخست وزیری در اکتبر 2018 به اقلیم کردستان سفر کرده بود، در دیدار با مسرور بارزانی، نخست‎وزیر اقلیم کردستان عراق بر لزوم روابط دو جانبه اقلیم و دولت فدرال تاکید کرد. در این دیدار که با محور دور ماندن عراق از منازعه های خارجی و روابط متوازن با کشورهای دیگر تشکیل شد، عبدالمهدی در کنار تاکید بر تدوام تهدید داعش برای امنیت دو طرف گفت: زمینه مناسبی برای توافق و حل مشکلات میان اقلیم کردستان و دولت فدرال وجود دارد و مشکلات اربیل و بغداد باید با توافقی دوجانبه مرتفع شود. داعش همچنان تهدید جدی علیه عراق است و هماهنگی میان دو طرف باید با کمک ائتلاف بین المللی افزایش یابد. او در بخش مهم دیگری از سخنانش سیاست کلی عراق را سیاستی بر مدار مدارا توصیف و تاکید کرد: ما به دنبال تنش با هیچ کشوری از جمله امریکا نیستیم.

سفر عبدالمهدی به اقلیم آن هم در شرایطی که در جلسه پارلمان عراق برای تصویب قانون خروج نظامیان امریکایی، نمایندگان کرد جلسه را ترک کردند، گمانه زنی هایی را درباره تصمیم عراق در اجرای این قانون ایجاد کرده است. با این حال به اعتقاد برخی ناظران، با توجه به اینکه رای پارلمان برای خروج نظامیان امریکایی، الزام آور نبود و تنها به دولت پیشنهاد می کرد، مانع ادامه حضور نیروهای امریکایی در عراق شود، این احتمال وجود دارد که دولت عراق با توجه به اعمال فشارهای بویژه اقتصادی از سوی دولت امریکا در درخواست پارلمان تعدیل‎هایی ایجاد کرده و از جمله خواهان کاهش نیروها یا فعالیت آنها بر مبنای توافقی که سال 2008 انجام شده بود، شود. این گمانه زنی بویژه بعد از خبری که وال استریت ژورنال منتشر کرد، بیشتر قوت می‎گیرد. براساس گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال»، واشنگتن پس از گذشت یک هفته از تصویب این لایحه غیر الزام آور آخرین تیر ترکش اش را پرتاب کرد و دولت عراق را تهدید به بلوکه کردن حساب این کشور در بانک مرکزی فدرال امریکا کرد؛ حسابی که درآمدهای حاصل از فروش نفت عراق در آن ذخیره شده و مسدود شدن آن ضربه سنگینی به اقتصاد شکننده این کشور وارد می کند. بر اساس این گزارش بیش از 200 بانک مرکزی، دولتی و بین المللی با بانک مرکزی نیویورک همکاری دارند. گرچه با توجه به استفاده از دلار به عنوان ارز مبادلاتی در جهان، امریکایی ها در ظاهر از این حساب برای تسهیل معاملات یاد می کنند اما در واقع این کشور از این حربه به عنوان اهرم فشار برای دستیابی به منافع ملی خود در کشورهای مختلف بهره می گیرد. البته دولت ترامپ پیشتر نیز عراق را تهدید کرده بود، اگر نیروهای این کشور را اخراج کند، تحریم خواهد شد. با این حال تهدید جدید درباره جلوگیری از دسترسی بغداد به دارایی‎های نفتی‎اش پس از آن مطرح شد که «سی ان ان» در گزارشی خبر داد، روز جمعه عادل المهدی، نخست وزیر عراق که این روزها با فشارهای داخلی نیز برای تعیین تکلیف دولت روبه رو است، بر خروج نظامیان امریکایی تاکید کرد و از واشنگتن خواست با فرستادن نمایندگانی به عراق ساز و کار خروج 5 هزار نظامی امریکایی را تعیین کنند. اما مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا با رد این درخواست گفت: ما از مذاکره با عراق بر سر ایجاد ساختاری مناسب برای حضور در این کشور استقبال می کنیم. امریکا تصمیمی برای خروج نیروهایش ندارد.

این در حالی است که «سرهنگ حماسعید»، مدیر بخش خاورمیانه موسسه صلح امریکا به «سی ان ان» گفت: «موضوع مهم در این میان سیاست امریکا در قبال عراق است. نقدی که همواره عراقی ها دارند این است که امریکا برای ماندن در عراق استراتژی و سیاست مشخصی ندارد. مشخص نیست هدف آنها از ماندن در این کشور تمرکز بر داعش یا زیرنظر گرفتن ایران است. موضوع مهم تری نیز مطرح است؛ امریکا با ترور سردار سلیمانی قصد تغییر استراتژی در عراق داشت یا تنها یک واکنش به رفتارهای ایران بود. سیگنال ها از سوی عراق پایان روابط دیپلماتیک با امریکا را نشان نمی دهد. اما به نظر می رسد تمایل بیشتر به سمت سیاست های امریکا و ایران احساس خطر کرده است.»