آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۱
جلد دوم
۷

آسیب اجتماعی

رشد 17 درصدی کشفیات تریاک در کشور

دیروز، جلسه 137 ستاد مبارزه با مواد مخدر به ریاست دبیر کل این نهاد وابسته به ریاست جمهوری و با حضور نمایندگان دستگاه های عضو ستاد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد، در این جلسه با توضیح اهداف ستاد در سال جاری گفت: «افزایش سهم کشفیات مناطق شرق و حاشیه شرق کشور از کل کشفیات به 8 درصد، افزایش سهم کشفیات مبتنی بر اقدامات اطلاعاتی به 10 درصد، از اهم این اهداف است. در 9 ماه سال جاری در عملیات و درگیری مسلحانه با قاچاقچیان و اشرار، با رشد 57 درصدی و نیز در انهدام باند، گروه و شبکه تهیه و توزیع مواد مخدر و روان گردان ها با رشد 5 درصدی مواجه بوده ایم. در 9 ماه سال جاری، 713 تن انواع موادمخدر در کشور کشف شده که کشف بیش از 574 تن تریاک در همین مدت، نسبت به مدت مشابه سال قبل 17 درصد رشد داشته و بعد از آن به ترتیب حشیش، مورفین، هرویین و شیشه در رتبه های بعدی کشفیات موادمخدر قرار دارند. همچنین، 75 درصد کشفیات در این مدت، در مناطق شرق و حاشیه شرق و 25 درصد در سایر مناطق بوده علاوه بر اینکه 74 درصد عملیات مبتنی بر اقدامات اطلاعاتی و 23 درصد مبتنی بر اقدامات انتظامی بوده است.»

معتادان غیرایرانی هم از خدمات کاهش آسیب اعتیاد بهره مند می شوند

مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از بهره مندی اتباع خارجی معتاد از خدمات سازمان بهزیستی در مراکز موضوع مواد 15 و 16 قانون مبارزه با مواد مخدر همچون معتادان ایرانی خبر داد.

فرید براتی سده در این باره به خبرگزاری آنا گفت: «هر فردی که به مراکز ما معرفی می شود به او خدمات ارایه می دهیم و برای بهزیستی تفاوتی ندارد که آن فرد تبعه کدام کشور باشد. اتباع بیگانه هم پس از مراجعه به مراکز ماده 15 و 16 مطابق مفاد این بندها از دستورالعمل قانون مبارزه با مواد مخدر و تبصره های آن با آنها برخورد شده و خدمات ارایه شده به ایشان مثل افراد دیگر است. تعداد این افراد البته زیاد نیست. برابر آمار موجود در سال 97 از مجموع تعداد افرادی که در جمع آوری ها یا دستگیری معتادان خیابانی در شهرهای تهران و مشهد و دیگر شهرها، به ما تحویل شده اند، حدود 450 نفر، اتباع بیگانه بوده اند که در شهرهایی مثل مشهد حضور بیشتری داشتند. بازه سنی این افراد هم تفاوت زیادی با سایر معتادان نداشته و غالبا مردان غیرایرانی، در رده سنی 27 تا 33 سال و زنان غیرایرانی در رده سنی 24 تا 34 سال بوده اند چراکه اغلب این افراد برای کار به کشور ما آمده اند و به همین دلیل در رده سنی اشتغال قرار داشته اند. برخی از این افراد، به دلیل وضعیت خانوادگی و بی خانمانی، به خدماتی غیر از درمان اعتیاد هم نیاز داشتند چنان که حدود 12 نفر از زنان تبعه خارجی، باردار یا دارای فرزند بودند که از خدمات مرکز مادر و کودک سازمان بهره مند شده اند.»