آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
دنیا
۴

خبر

اخطار واشنگتن به بغداد

وال استریت ژورنال : دولت ترامپ این هفته به عراق هشدار داد اگر نیروهای آمریکایی را اخراج کند، ممکن است دسترسی به حساب های حساس دولتی این کشور در آمریکا را از دست بدهد. مقام های عراقی به این روزنامه گفتند وزارت خارجه آمریکا اخطار داده که واشنگتن می تواند دسترسی عراق به حساب بانک مرکزی این کشور را که در شعبه بانک مرکزی آمریکا در نیویورک نگهداری می شود، مسدود کند.

عراق هم مانند سایر کشورها حساب های دولتی خود را در شعبه نیویورک بانک مرکزی آمریکا نگه می دارد که بخش مهمی از مدیریت امور مالی این کشور از جمله درآمد ناشی از فروش نفت این کشور است. پارلمان عراق روز یکشنبه در قطعنامه ای غیرالزام آور عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق را ترغیب کرد به سوی اخراج نیروهای آمریکایی گام بردارد که شمارشان حدود 5300 نفر است. در واکنش به آن مصوبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد در صورت اخراج نیروهای آمریکایی او می تواند تحریم های شدیدی علیه عراق اعمال کند. مقام های عراقی گزارش می دهند که عبدالمهدی این هفته در تماس تلفنی با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از این کشور خواست با طرحی برای خروج امن نیروهای آمریکایی موافقت کند. این در حالی است که پمپئو روایت عراق از تماس او با عبدالمهدی را قبول ندارد و گفت که آمریکا به عملیات خود از پایگاه هایش در عراق علیه گروه افراط گرای داعش ادامه می دهد. وزارت خارجه از اظهارنظر درباره اخطار آمریکا به عراق در مورد حساب بانکی در نیویورک خودداری کرد. عبدالمهدی گفته است که خروج نیروهای آمریکایی تنها راه پرهیز از مناقشه در عراق است چون آمریکا برای تامین امنیت نیروهایش به عراق اعتماد ندارد. با توجه به اینکه عبدالمهدی بعد از استعفا فقط به عنوان سرپرست موقت دولت عمل می کند، سوالاتی در مورد اختیارات او برای اخراج نیروهای آمریکایی وجود دارد. از دیگر موانع اخراج نیروهای آمریکایی، کردها و بیشتر رهبران سنی هستند که در جلسه پارلمان عراق برای تصویب قطعنامه برای خروج نیروهای آمریکایی حضور نداشتند.

تظاهرات لبنانی ها علیه وضعیت اقتصادی

اسکای نیوز : صدها لبنانی علیه وضعیت اقتصادی تظاهرات کردند. صدها لبنانی شنبه در بیروت در اعتراض به قطعی برق در مقابل سازمان برق تجمع کردند. آنها همچنین در مقابل بانک ها تجمع کرده و بعد به سمت مقر پارلمان رفتند. معترضان پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آن این عبارت ها نوشته شده بود: «ای جنایتکاران کشور درحال فروپاشی است دولتی مستقل و طرحی برای نجات می خواهیم.» این اعتراضات در صیدا، النبطیه و طرابلس نیز برگزار شد. اعتراضات در لبنان از 17 اکتبر آغاز شده است و معترضان علیه طبقه سیاسی حاکم و وخامت اوضاع اقتصادی تظاهرات می کنند. بعد از ناتوانی مسوولان در انجام اصلاحات ریشه ای لبنان از چند ماه پیش شاهد بدترین بحران اقتصادی در طول تاریخ این کشور است. معترضان خواهان تسریع در تشکیل دولت مستقل برای حل مشکلات اقتصادی و مالی و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام هستند.

مذاکرات اروپا و ترکیه درمورد بحران لیبی

خبرگزاری آلمان، آناتولی : رئیس شورای اروپا در دیدار با رئیس جمهور ترکیه در مورد اوضاع بحرانی لیبی با او به بحث و گفت وگو پرداخت. پارلمان ترکیه به تازگی طرح دولت اردوغان برای اعزام نیروی نظامی به لیبی را تصویب کرد. شارل میشل، رئیس شورای اروپا شنبه برای دیدار و گفت وگو با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه وارد استانبول شد.

خبرگزاری آناتولی می گوید دیدار شارل میشل و اردوغان در کاخ دلمه باغچه و بدون حضور خبرنگاران انجام شد. شماری از رسانه های ترکیه پیش تر اعلام کرده اند که در این ملاقات به جز اوضاع لیبی، تحولات منطقه خاورمیانه نیز از محورهای مذاکرات دو طرف خواهد بود. اردوغان و میشل درباره روابط آنکارا و اتحادیه اروپا نیز گفت وگو می کنند. این نخستین سفر یک مقام ارشد اتحادیه به ترکیه در دوره مدیریت جدید این نهاد است. لیبی از زمان سقوط معمر قذافی، دیکتاتور سابق در سال 2011 دچار بحران شدیدی شد که همچنان ادامه دارد. دولت «وفاق ملی»، به ریاست فائز سراج تنها بر طرابلس و مناطق محدودی از لیبی تسلط دارد. سازمان ملل، دولت وفاق ملی را به عنوان تنها دولت قانونی لیبی به رسمیت می شناسد. در مقابل، نیروهای تحت فرمان خلیفه حفتر، ژنرال بازنشسته، شرق و بخش بزرگی از جنوب لیبی را در کنترل دارند. این نیروها که خود را «ارتش ملی لیبی» می خوانند از ماه آوریل سال گذشته به قصد تسخیر طرابلس پیشروی به سوی پایتخت را آغاز کرده اند. در حالی که روسیه، مصر و امارات متحده عربی مهم ترین حامیان ژنرال حفتر به شمار می روند، ترکیه به عنوان یکی از پشتیبانان اصلی دولت فائز سراج قصد اعزام نیروی نظامی به لیبی را دارد. رئیس جمهوری ترکیه در روزهای پایانی ماه گذشته میلادی با اشاره به امضای یک توافق نامه همکاری نظامی با دولت وفاق ملی، در دفاع از اعزام نیروی نظامی به لیبی گفت: «دیگران از جنگ افروزان حمایت می کنند و ما حامی دولت قانونی لیبی هستیم. فرق ما با آنها در اینجا است.» سازمان ملل متحد و کشورهای اروپایی خواستار محدود شدن دخالت نظامی کشورهای خارجی در بحران لیبی هستند و معتقدند این دخالت ها می تواند وضعیت را بحرانی تر کند. روسیه و ترکیه خواستار برقراری آتش بس در لیبی از نیمه شب یکشنبه شده اند. با این حال نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر اعلام کرده اند که به عملیات نظامی برای کنترل طرابلس ادامه می دهند. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز شنبه در استانبول ابراز امیدواری کرد که روسیه بتواند نیروهای ژنرال حفتر را برای رعایت آتش بس متقاعد کند. او می گوید اگر این نیروها حمله های خود را متوقف کنند، ترکیه آماده است با آنها به منظور دست یافتن به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به مناقشه در لیبی وارد مذاکره شود. چاووش اوغلو افزود آنکارا از تلاش های برلین برای حل بحران لیبی حمایت می کند.

تحقیق درباره تیراندازی در کربلا

النشره : نخست وزیر دولت موقت عراق دستور تشکیل یک کمیته حقیقت یاب برای بررسی حمله به تظاهرکنندگان در کربلا را صادر کرد. عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت موقت عراق تاکید کرد، یک گروه جنایتکار عامل هدف گیری تظاهرکنندگان در استان کربلا است. عبدالمهدی دستور داد کمیته حقیقت یاب برای بررسی ابهامات این پرونده و شناسایی فوری عاملان آن تشکیل شود. خبرگزاری رسمی عراق (واع) گزارش داد، عبدالکریم خلف، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق اظهار کرد: یک گروه جنایتکار تظاهرکنندگان را هدف قرار دادند که به زخمی شدن سه تن از آنها منجر شد. یک منبع امنیتی در استان کربلا اعلام کرد، در جریان درگیری ها میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در نزدیکی ساختمان شورای استانداری سه تن از تظاهرکنندگان زخمی شدند.