آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
بازرگانی
۵

خبر

جزئیات جدید توافق تجاری

دنیای اقتصاد : براساس گزارش اختصاصی روزنامه وال استریت ژورنال، ایالات متحده و چین توافق کرده اند تا در راستای نیل به اصلاحات اقتصادی و حل وفصل منازعات تجاری، هر 6 ماه یک بار مذاکراتی را با یکدیگر انجام دهند. این شیوه گفت و گوهای تجاری در زمان دولت اوباما انجام می شد با این حال مقامات دولت ترامپ این شیوه حل وفصل اختلافات را به تمسخر گرفته بودند. براساس بیانیه مشترک استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا و رابرت لایتهایزر، نماینده ویژه تجاری ترامپ قرار است نخستین دور از این گفت و گوها با حضور منوچین و لیوهه، معاون نخست وزیر چین برگزار شود.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» قرار است این خبر در تاریخ 15 ژانویه (روز چهارشنبه) همزمان با امضای فاز یک توافق تجاری بین واشنگتن و پکن به طور رسمی اعلام شود. این توافق ابتدایی شامل خرید کالاهای آمریکایی توسط چینی ها و برخی از اصلاحات اقتصادی در این کشور می شود. این توافق نخستین آتش بس کامل پس از دو سال جنگ تجاری خواهد بود. توافق مزبور شامل سازوکاری برای حل اختلافات است که در آن مکانیزم مشورت بین مقامات دو کشور برای کنترل هرگونه اختلافات احتمالی برخاسته از این توافق تعبیه شده است. در همین راستا قرار است حداقل سالانه دو دور از مذاکرات بین مقامات مربوطه از هر دو طرف انجام شوند. به علاوه قرار است منوچین به طور دوره ای در رابطه با برخی از موضوعات اقتصاد کلان رایزنی هایی را با لیوهه داشته باشد. این دست از مذاکرات اقتصاد کلان همچنین میزبان رئیس بانک مرکزی چین و رئیس فدرال رزرو آمریکا خواهد بود. به علاوه مقرر شده است که این دست از گفت و گو ها مستقل از مذاکرات تجاری برای نیل به فاز دوم توافق باشد.

تعدیل بودجه مشوق های صادراتی

دنیای اقتصاد : رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بودجه مشوق های صادراتی در سال جاری، از 780 میلیارد تومان به 680 میلیارد تومان تعدیل شده است، گفت: قرار است 2 هزار میلیارد تومان منابع از محل صندوق توسعه ملی، برای حمایت از صادرات به بانک ها اختصاص یابد. به گزارش کنفدراسیون صادرات، حمید زادبوم در نشست بررسی صنعت نمایشگاهی، به محدودیت های بودجه ای در تخصیص مشوق های صادراتی اشاره کرد و گفت: سال گذشته 1300 میلیارد تومان برای مشوق های صادراتی تعیین شد که این رقم در سال جاری به 780 میلیارد تومان کاهش یافت و در مراحل بعد به 680میلیارد تومان تعدیل شده است؛ پس در نهایت چنین به نظر می رسد که از این رقم، مقدار جزئی قابل جذب است که شاید تنها در بخش برگزاری نمایشگاه ها اثرگذار باشد.