آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
سیاست گذاری
۶

خبر

تورم چین به قله 7ساله رسید

نرخ تورم دومین اقتصاد بزرگ جهان به بالاترین سطح خود از سال 2012 رسید. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم چین در 12 ماه منتهی به دسامبر 2019 به 5/ 4 درصد افزایش یافت که در طول هفت سال اخیر بی سابقه بوده است.

این نرخ تورم که مشابه تورم ماه قبل و 2/ 0درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تاثیر تورم بخش مواد غذایی قرار گرفته است که تورم آن از 1/ 19 درصد در ماه نوامبر به 1/ 17درصد در ماه دسامبرکاهش پیدا کرده است. قیمت گوشت خوک در چین در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 97 درصد افزایش داشته است که بالاترین افزایش قیمت در بین اقلام مختلف طی سال 2019 محسوب می شود. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه دسامبر به صفر درصد رسیده است که 4/ 0 درصد کمتر از تورم ثبت شده این کشور برای ماه نوامبر به حساب می آید.

لیو ژو ژی، تحلیلگر بانک ارتباطات چین گفت: شاخص بالای بهای مصرف کننده قطعا روی سیاست های پولی چین تاثیر خواهد گذاشت؛ اما در مجموع فکر نمی کنم اوضاع از کنترل خارج شده باشد و در نتیجه احتمالا سیاست محرک فعلی به طرز خیلی محسوسی تغییر نخواهد کرد. در بین سایر بخش های تورمی، تورم آب و برق از 4/ 0 درصد به 35/ 0 درصد کاهش پیدا کرده است. همچنین نرخ تورم در بخش مراقبت های درمانی از 2 درصد به 9/ 1 درصد و بخش خدمات از 5/ 4 درصد به 8/ 3درصد کاهش یافته است. نرخ تورم در بخش حمل ونقل کماکان منفی باقی مانده و به منفی 5/ 2 درصد در ماه دسامبر رسیده است.

در شرایطی که تورم در بخش های زیادی کاهش یافته است، بالا بودن نرخ مواد غذایی مانع از شروع روند کاهشی شاخص قیمت ها شده است و تورم موادغذایی هنوز در بالاترین سطوح 10 سال اخیر خود قرار دارد. به دنبال شیوع آنفلوآنزای خوکی و تصمیم چین به ممنوعیت واردات گوشت از کانادا، نرخ گوشت در چین در یکی از بالاترین سطوح یک دهه اخیر خود قرار دارد. هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد در ماه دسامبر به 4/ 1 درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل تغییری پیدا نکرده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی 1986 تا 2019 معادل 13/ 5 درصد بوده بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 1989 با 4/ 2828.40 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل 1999 با منفی 2/ 2درصد بوده است.

بازیابی اقتصاد غیرنفتی ایران

بلومبرگ اعلام کرد بخش غیرنفتی اقتصاد ایران درحال بازیابی است.به گزارش «ایسنا» برآوردهای صورت گرفته توسط واحد اطلاعات بلومبرگ نشان می دهد با وجود تضعیف اقتصاد ایران به دنبال تحریم های سنگین واشنگتن در سال های اخیر، بخش غیرنفتی به تدریج درحال بازیابی است.

کاهش درآمدهای نفتی باعث شده است که عملکرد کل اقتصاد ایران تحت تاثیر قرار گیرد؛ تا جایی که رشد بخش غیرنفتی ایران از 8/ 4 درصد در سال 2017 به منفی 8/ 4 درصد در سال 2018 رسید؛ اما با شروع تدریجی بازیابی بخش غیرنفتی، رشد منفی این بخش تا پایان سال 2019 به منفی 6/ 4درصد رسیده است. از سوی دیگر، رشد بخش نفتی کماکان با کاهش روبه رو است؛ تا جایی که طبق ارزیابی بلومبرگ، رشد اقتصادی بخش نفتی از حدود 5/ 1 درصد در سال 2017 به منفی 6 درصد در سال 2018 و منفی 30 درصد در سال 2019 رسیده است.

بانک جهانی نیز در قسمتی از گزارش جدید خود از اقتصاد جهانی به بررسی وضعیت اقتصادی ایران در سال گذشته پرداخت. طبق اعلام بانک جهانی، در نتیجه تشدید فشارهای واشنگتن بر درآمدهای نفتی ایران، اقتصاد این کشوردر سال 2019 به میزان 7/ 8 درصد کوچک تر شده است. بانک جهانی همچنین با تغییر پیش بینی خود از وضعیت اقتصاد ایران در سال 2020 اعلام کرد که اقتصاد ایران امسال از رشد منفی خارج خواهد شد؛ اما رشد آن احتمالا در سطح صفر درصد خواهد بود. به این ترتیب پس از دو سال رشد منفی (رشد منفی 9/ 4 درصدی سال 2018 و منفی 7/ 8 درصدی سال 2019) اقتصاد ایران از رشد منفی خارج خواهد شد.