آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
سیاسی
۲
گزارش

عراقچی: «راب مک ایر» به عنوان یک خارجی ناشناس بازداشت شده بود

احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه

گروه سیاسی:«راب مک ایر»، سفیر انگلیس در تهران که روز شنبه در تجمع اعتراضی مقابل دانشگاه امیرکبیر حضور یافته بود، برای ساعاتی بازداشت و کمی بعد آزاد شد. این اتفاق که با واکنش های داخلی و خارجی روبه رو شد، در حالی بود که شماری از نمایندگان مجلس نسبت به حضور سفیر انگلیس میان تجمع کنندگان عصر شنبه تذکر دادند و از وزارت خارجه درخواست کردند این موضوع را پیگیری کند. همزمان مقام هایی از کشورهای اروپایی هم نسبت به بازداشت موقت سفیر ایران اعتراض کردند. «مک ایر» در اولین واکنش به بازداشت کوتاه مدتش در حساب توئیتر نوشت که «در هیچ تظاهراتی شرکت نکردم.» او با رد حضورش در تجمع شنبه شب مقابل دانشگاه امیرکبیر گفته است که در هیچ تظاهراتی شرکت نکرده است و تنها برای مراسم یادبود جانباختگان هواپیمای اوکراینی به آنجا رفته است. «مک ایر» نوشته است دلیل حضورش، بریتانیایی بودن برخی کشته شدگان بوده و طبیعی است که نسبت به کشته شدگان ادای احترام کند. او با بیان اینکه «پس از 5 دقیقه هنگامی که عده ای شروع به شعار دادن کردند، محل را ترک کردم»، افزود: «من نیم ساعت بعد از ترک محل دستگیر شدم. دستگیر کردن دیپلمات ها در هر کشوری غیرقانونی است.» دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا ساعاتی بعد با انتشار بیانیه ای بازداشت سفیر کشورش را اقدامی بی دلیل و ناموجه دانسته و آن را نقض فاحش قوانین بین المللی خواند. در بیانیه وزیر خارجه بریتانیا آمده است: «دولت ایران در حال عبور از یک گذرگاه مهم است. می تواند به حرکت خود به سوی وضعیتی منزوی و طرد شده با همه پیامدهای سیاسی و اقتصادی که این روش در پی دارد، ادامه دهد یا گام هایی برای رفع تنش و تعامل در مسیری دیپلماتیک بردارد.» ژوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پس از بازداشت کوتاه سفیر بریتانیا در تهران، از این اقدام انتقاد کرده و در یک توئیت خواستار تنش زدایی شد. او نوشت که «این بازداشت بسیار نگران کننده است و اتحادیه اروپا خواهان کاهش تنش برای گشایش فضای دیپلماسی است.» این در حالی بود که مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در موضعی مداخله جویانه در پیامی توئیتری، بازداشت سفیر انگلیس در تهران را «تخطی توافق وین» خواند.

بازداشت سفیر به عنوان یک خارجی ناشناس

واکنش به بازداشت سفیر بریتانیا در حالی بود که سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد که سفیر انگلیس بازداشت نشده بود و فقط به عنوان یک فرد ناشناس خارجی در یک تجمع «غیرقانونی» به مدت چند دقیقه دستگیر شده بود. عراقچی در پیامی توئیتری نوشت: «او بازداشت نشده بود، اما در یک تجمع غیرقانونی به عنوان یک خارجی ناشناس دستگیر شد. وقتی پلیس به من اطلاع داد که مردی دستگیر شده است و ادعا می کند که سفیر انگلیس است، من گفتم غیرممکن است! فقط پس از مکالمه تلفنی ام با او، با بهت زدگی زیادی شناختم که خود اوست. 15 دقیقه بعد او آزاد شده بود.»   در همین رابطه برخی از نمایندگان مجلس در تذکراتی، نسبت به حضور سفیر انگلیس در تجمع دانشگاه امیرکبیر واکنش نشان دادند. حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر خطاب به عبدالرضا مصری که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، گفت: «هیات رئیسه باید از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخواست کند تا حضور بی جهت سفیر انگلیس در برخی از تجمعات که دخالت آشکار در امور ایران است را بررسی کنند.» محمدجواد ابطحی، نماینده خمینی شهر نیز از وزیر خارجه خواست سفیر انگلیس را به عنوان عنصر نامطلوب تا ظهر اخراج کند. او افزود: «طرحی نیز برای کاهش مناسبات سیاسی ایران با امریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه تدوین شده که در دستور کار قرار خواهد گرفت.» عصر دیروز همچنین تجمعی اعتراضی مقابل سفارت انگلیس در تهران برگزار شد.

احضار به وزارت خارجه

با این حال عصر دیروز رابرت مک ایر سفیر انگلیس در تهران به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی توسط دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اروپا به وزارت امور خارجه فراخوانده شده و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به ایشان و دولت انگلیس ابلاغ شد. در این دیدار به مک ایر یادآوری گردید که حضور سفرای خارجی در تجمعات غیرقانونی هیچ تناسبی با مسئولیت های ایشان به عنوان نماینده سیاسی کشور متبوع خود ندارد و مخالف مفاد کنوانسیون 1961 روابط دیپلماتیک وین است و دولت انگلستان می بایست در این خصوص توضیح دهد.