آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
تصویر روز
۸

لزوم نهادینه شدن «مرگ برآمریکا» در سینما

رسول شمالی ورزنده

در آستانه چهل ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هستیم و طی چهار دهه گذشته، رژیم استکباری آمریکا به عناوین مختلف دست به جنایت علیه ملت ایران زده است؛ از کودتای نوژه گرفته تا جنگ تحمیلی، ترور بهترین یاوران انقلاب، هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری، به شهادت رساندن بزرگان انقلاب، حمایت از منافقین در ایجاد ترور و وحشت در کشور، ترور بهترین دانشمندان عرصه علم و دانش، برپایی آشوب های خیابانی و حمایت از ضدانقلاب داخلی و خارجی، ایجاد داعش در کشورهای سوریه و عراق و ایجاد فتنه های گوناگون در دهه های 70 ،80 و 90 و... نیز جنایت وحشیانه رئیس جمهور معلوم الحال آمریکا «ترامپ» در به شهادت رساندن سردار محبوب دل های مردم ایران حاج قاسم سلیمانی، از جمله جنایاتی است که با حمایت و دستور مقامات آمریکا علیه انقلاب اسلامی و مردم کشورمان صورت پذیرفته است. واقعا جای مطرح کردن هرکدام این اتفاقات در سینمای ایران خالی است و این ها نه اینکه صرفا یک سوژه باشند بلکه واقعیت هایی هستند که سینماگران می توانند آنها را به تصویر بکشند.

 به هرصورت همانگونه که مردم آگاه ما تصمیم قاطع برای انتقام خون به ناحق ریخته شده حاج قاسم سلیمانی این سردار بزرگ ایرانی و سایر همرزمان اش را از آمریکا دارند، می توان با ساخت آثار سینمایی که نشانگر جنایات آمریکا باشد و نمایش آن در جشنواره های بین المللی، انتقام بزرگی هم در عرصه فرهنگی از آمریکا گرفت.

 امروز خیلی از فیلمسازهای جوان انقلابی در ایران هستند که سناریوهای بسیار باکیفیت و خوبی از جنایات آمریکا دارند و نیاز به حمایت و پشتیبانی نهادهای فرهنگی دولتی و کشوری است تا با تولید این نوع آثار و نمایش جنایات استکبار، آمریکا را در دنیا رسوا سازیم. البته در این مسیر کارگردان ها و تهیه کنندگان انقلابی و عاشق اهل بیت و همچنین پیرو سردار شهید حاج قاسم سلیمانی هستند که از هم اکنون آمادگی خود را برای ساخت چنین آثاری اعلام کرده اند و این ها نشان می دهد که جای چنین فیلم ها و آثاری در سینمای ایران خالی است.سینمای انقلابی ما ظرفیت های زیادی برای تولید آثاری در جهت رسواسازی آمریکا و برملا ساختن جنایات شیطان بزرگ دارد.

 ما می توانیم در عرصه فرهنگی نبردی تمام عیار در برابر ظلم و ستم و آشکار نمودن جنایات آمریکا برای مردم جهان داشته باشیم و این توان و علم را داریم که تک تک جنایات آمریکا را با زبان تصویر و از طریق سینما به مردم نشان دهیم.

 امروز سینمای ایران بایستی به سوی تولید آثاری داستانی، مستند و واقع گرایانه از جنایات آمریکا برود و در این مسیر یقینا مسئولان فرهنگی کشور باید آستین ها را بالا بزنند و به فیلم سازان، کارگردان ها و تهیه کنندگان کمک کنند؛ آنها نیاز به حمایت و پشتیبانی حکومتی و دولتی دارند.

 امروز ما شاهد ظهور استعدادهای جوان و انقلابی در فیلم سازی در جشنواره فیلم عمار هستیم که بی ادعا و خالصانه برای حفظ ارزش های نظام و انقلاب تلاش می کنند و همین ها هم می توانند فیلم های تاثیرگذاری از جنایات آمریکا بسازند. بنابراین باید با حمایت دولتی ها و نهادهای مطرح فرهنگی کشور در این مسیر قرار گیرند.

با توجه به وحدت و همدلی ای که با شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در بین آحاد ملت ایران به وجود آمده، می توان درعرصه سینما هم علیه توطئه های شیطانی آمریکا در جهان گام برداشت و ظلم و ستم های شیطان بزرگ را در قالب فیلم های سینمایی نشان داد.