آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
فرهنگ: ادبیات و هنر
۱۰

دونالد ترامپ فقط چند روز پس از تهدید حمله به مراکز فرهنگی در ایران، با چرخشی ریاکارانه حالا نقاب همراهی با مردم عزادار ایران به صورت زده است؛ چند هنرمند ایرانی و آمریکایی نکاتی را به او یادآوری کرده اند

آدرس جدید وقاحت: پنسیلوانیا، پلاک 1600

صابر محمدی

وقاحت، حالا آدرس دیگری هم دارد. هزاران کیلومتر آن سوتر؛ برج و بارویی سفید، با روی سیاه آدمیانش و البته بی شرم و فراموشکار. پلاک1600 خیابان پنسیلوانیا در شمال غربی واشنگتن دی سی. همین قدر سرراست و عریان. کاخ سفید. البته که تازه نیست؛ بارها از همان اردوگاه، دست ریای بازتولیدکنندگان وقاحت رو شده است و حالا یک بار دیگر، دیوانه ترین شان دست به کار شده. دونالد ترامپ یکی دو روز است کرکره توییترش را، به زبان فارسی بالا می دهد. یاد شعر «تحشیه بر دیوار خانگی» از پگاه احمدی می افتم که می گفت: «من هر چه درد می کنم از فارسی است». اگر هم بر این دیوار قرار است چیزی نوشته شود، تحشیه نگارش خود ما خواهیم بود نه تو با آن نفرت پراکنی های مزورانه ات. از دیروز، آنجا و اینجا، اهالی هنر به رئیس جمهور ایالات متحده یادآوری می کنند که آن قدر فرامو شکار نشده اند و از یاد نبرده اند که او همین چند روز پیش، ایران را تهدید به موشک باران 52 نقطه از جمله مراکز فرهنگی می کرد. به او می گویند نمی تواند همراه با مردم ایران رخت عزا به تن کند و شانه به شانه شان اشک بریزد. این عزا، خصوصی است آقای ترامپ.

منصور ضابطیان؛ سفرنامه نویس و برنامه ساز
رختمان را در خانه شما نمی شوییم

بین هنرمندان ایرانی هم بودند کسانی که همین موضع را در پیش گرفتند. یکی شان منصور ضابطیان که او را به برنامه سازی ها و سفرنامه هایی که نوشته، می شناسیم. او در صفحه شخصی اش در اینستاگرام، کارتونی از بزرگمهر حسین پور را منتشر کرده که رئیس جمهور آمریکا جلوی آینه ایستاده و به سمت نقشه ایران که روی آینه نقش بسته، شلیک می کند در حالی که عدد 52 را تکرار می کند. ضابطیان همراه با انتشار کارتون نوشته: «دونالد ترامپ توییتی به فارسی کرده و در آن گفته که دولتش در کنار مردم ایران است. آقای ترامپ ممکن است خواهش کنم شما کاری به کار ملت ایران نداشته باشید؟ ما اگر مشکلی هم داریم به خودمان مربوط است و خودمان حلش می کنیم. هنوز از آن توییت های درخشان شما که می خواستید مراکز فرهنگی ایرانیان را نشانه بروید یک هفته هم نگذشته. هفته پیش درست در همین ساعت ها ما نگران تخت جمشید و پاسارگاد و مرقد امام رضا(ع) بودیم که حماقت شما ویرانشان نکند، حالا چطور ادعا می کنید کنار مردم ایران هستید؟ شما لطفا سرتان به کار خودتان باشد که هیچ اعتمادی به تاجران سیاست نیست. ما در سرزمین مان هزار و یک گرفتاری داریم که به خودمان مربوط است. یا راه حلش را پیدا می کنیم یا نمی کنیم. هر چه که هست ما رخت چرکمان را خانه همسایه نمی شوییم».

مارک همیل، بازیگر هالیوود
علیه فراموشی جهان؛ یادآوری به ترامپ

اتفاقا پیش از این که ما از اینجا خطاب به او بگوییم که مواضع اخیرش را فراموش نکرده ایم، یکی از همان جا چراغ اول را روشن کرد. مارک همیل بود که اتفاقا مثل خود ترامپ، آلت و شیفت را گرفته بود تا فارسی تایپ کند. او که بیشتر به عنوان بازیگر مجموعه فیلم های «جنگ ستارگان» می شناسیمش، در توییتی به زبان فارسی، نوشت: «لطفا از این واقعیت غافل شوید که من یک ممنوعیت مسافرت برای شما ایجاد کردم و تهدید کرده ام که سایت های فرهنگی شما را بمباران می کنم». آقای بازیگر روی توییت ترامپ ریپلای کرده و این را نوشته است؛ از زبان ترامپ نوشته و در واقع توییت او را به روش خودش تصحیح کرده است. رئیس جمهور آمریکا از صبح شنبه که ایران به سرنگون کردن غیرعمد هواپیمای مسافربری اوکراین اعتراف کرد و این ماجرا موجی از اندوه را بین ایرانیان به راه انداخت، آتش بیار معرکه شده و کاسه اش را مدام داغ تر از آش موجود کرده است. مارک همیل دو بزنگاه مهم را به ترامپ یادآوری کرده؛ نخست سختگیری های ایالات متحده برای صدور روادید برای ایرانیان، سپس تهدید اخیر او علیه مراکز فرهنگی در ایران.

این را بگذارید کنار همه اهالی هالیوود که دو هفته است آتش به روی کاخ سفید و اهالی اش و به خصوص خود ترامپ گشوده اند؛ از رابرت دنیرو گرفته تا حالا که همیل، پیشقدم شده است. بازیگری که از دهه 70 در جلد «لوک اسکای واکر» رفت به عنوان شخصیتی داستانی در مجموعه «جنگ ستارگان». جالب است که بدانید لوک در «جنگ ستارگان»، عضو فعال ائتلاف شورشی هاست و نقش مهمی در سه گانه اصلی این مجموعه و در نبرد با امپراتوری کهکشان دارد. اگر یادتان باشد او بر اثر استفاده زیاد از نیرو با آرامش می میرد و باعث نجات و بقای جبهه مقاومت مقابل امپراتوری کهکشان می شود. یک بار هم که نقش جوکر را در مجموعه تلویزیونی «بتمن» بازی کرده است؛ حالا خودتان این سوابق را بگذارید کنار هم و ببینید انتظار دیگری می شد از مارک همیل داشت؟

سیاست کپس لاکی، وقاحت شیفت آلتی

انگشت ترامپ تا همین هفته پیش روی دکمه کپس لاک بود و با حروف درشت انگلیسی، تهدید می کرد، حالا شیفت و آلت کیبوردش را فشار داده و سبابه روی حروف فارسی می ساید و ادعای رفاقت می کند.