آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
سیاسی
۳

نتایج بررسی‎های هیات نظارت استانی انتخابات اعلام شد

90 نماینده مجلس رد صلاحیت شدند

گروه سیاسی: «در ساعات پایانی شنبه 21 دی ماه با تلاش شبانه‎روزی اعضای هیات های نظارت بر انتخابات در استان ها، کار بررسی صلاحیت داوطلبان پایان یافت. اگر چه زمان بررسی بسیار کم و تعداد پرونده ها بسیار زیاد بود، اما تلاش شد هیچ پرونده ای در این فرصت محدود، بررسی نشده باقی نماند.»

با این توئیت سخنگوی شورای نگهبان، خوان دوم بررسی‎ صلاحیت‎ها هم به پایان رسید. پس از تایید صلاحیت 91 درصدی کاندیداهای نمایندگی مجلس یازدهم در هیات‎های اجرایی، هیات‏ های نظارت استانی نیز  کار خود را به پایان رساندند. این هیات که اعلام نتیجه بررسی‎ها مبنی بر تایید، عدم تایید یا عدم احراز صلاحیت‎های داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس را از شنبه شب و از طریق فرمانداری ‏ها آغاز کرد، خبرهای خوبی برای برخی چهره‎های سرشناس و همچنین تعداد زیادی از نمایندگان فعلی مجلس نداشت.

در خبرهای مختلفی که از سوی خبرگزاری‎های رسمی از این نتایج منتشر شده، در بین چهره های شاخص سیاسی تایید صلاحیت شده نام افرادی همچون مجید انصاری، مسعود پزشکیان، الهام امین زاده، مصطفی کواکبیان، سهیلا جلودارزاده، احمد مازنی، پروانه مافی، محمدرضا بادامچی، سیدفرید موسوی، فریده اولاد قباد، ابوالفضل سروش، علیرضا رحیمی، محمدباقر قالیباف، الیاس نادران، حمیدرضا حاجی بابایی، مجتبی ذوالنوری و علیرضا محجوب به چشم می خورد. خبرگزاری فارس هم خبر داده که بهروز نعمتی، سیدحسین نقوی حسینی، نادر قاضی پور، غلامرضا کاتب و محمدرضا تابش از نمایندگان فعلی مجلس هم رد صلاحیت شده اند.

در گزارش دیگری در همین خصوص، اعتمادآنلاین از رد صلاحیت تعداد زیادی  از نمایندگان فعلی مجلس خبر داده. در خبر این سایت آمده که «علی مطهری، مهدی شیخ، سکینه الماسی و محمد کاظمی از نمایندگان رد صلاحیت شده هستند. علاوه بر این گفته می شود حدود 10 نفر از نمایندگان تهران از جمله غلامرضا حیدری، محمود صادقی، فاطمه سعیدی، طیبه سیاوشی هم جز رد صلاحیت شده‎ها هستند که البته غلامرضا حیدری و محمود صادقی هم دلیل رد صلاحیت خود را تشابه اسمی اعلام کرده‎اند.»

خبرگزاری تسنیم هم روایت کرده که تابش، الیاس حضرتی، بهروز نعمتی، غلامرضا کاتب، نقوی حسینی، حمیده زرآبادی و نادر قاضی پور از جمله نمایندگان فعلی مجلس هستند که صلاحیت آنها برای کاندیداتوری مجدد در انتخابات مجلس شورای اسلامی رد شده است.

علی مطهری نماینده تهران، بهرام پارسایی و مسعود رضایی نمایندگان شیراز، محمد دامادی نماینده ساری، جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تربت جام، منصور مرادی، معصومه آقاپور نماینده شبستر، احمد همتی نماینده سمنان، ابوالفضل موسوی نماینده یزد، محمد بیرانوند نماینده خرم آباد، محمد فیضی نماینده اردبیل، محمد کاظمی نماینده ملایر و حسین رضا زاده نماینده کازرون، عبدالکریم حسین زاده نماینده نقده و اشنویه طیبه سیاوشی نماینده تهران سیده حمیده زرآبادی نماینده قزوین و فاطمه سعیدی نماینده تهران در گفت و گو با ایسنا رد صلاحیت خود را تایید کردند.

در این میان که همه خبرگزاری‎ها در پی یافتن اسامی تایید و یا رد صلاحیت شده‎ها بودند، خبرگزاری مهر در حال یافتن دلایل رد صلاحیت‎ها بود. در گزارش این خبرگزاری آمده که بنابر اطلاع خبرنگار مهر، در این دوره از انتخابات یکی از دلایل اصلی رد صلاحیت چهره های شاخص از دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب، مهر منفی «وزارت اطلاعات» و «نیروی انتظامی» در کارنامه داوطلبان است.

سخنگوی شورای نگهبان در گفت وگو با واحد مرکزی خبر اعلام کرد که صلاحیت 30 درصد از داوطلبان در این مرحله از رسیدگی ها تایید نشده است.

کدخدایی با اشاره به اینکه پس از پایان بررسی هیات‎های اجرایی انتخابات، 14 هزار و 500 نفر تایید صلاحیت شده بودند که در مرحله دوم یعنی از سوی هیات‎های نظارت استانی باید به صلاحیت آنان رسیدگی می‎شد، گفت: دراین مرحله صلاحیت 30 درصد از داوطلبان مورد تایید قرار نگرفت. او ادامه داد: در مرحله بعدی رسیدگی (هیات نظارت مرکزی) نسبت به پرونده افرادی که صلاحیت‎شان احراز نشده یا تایید شده‎اند، بررسی خواهد شد.

کدخدایی همچنین در مورد تعداد نمایندگان فعلی رد صلاحیت شده گفت: 249 نفر از نمایندگان کنونی مجلس برای انتخابات اسفند نام نویسی کردند که با درگذشت نماینده ایرانشهر این آمار به 248 نفر کاهش یافت و در مجموع صلاحیت 90 نفر یعنی حدود یک سوم ثبت نام کنندگان تایید نشد.

 وضعیت بررسی صلاحیت‎ها چگونه اعلام شد؟

با اعلام پایان بررسی‎ هیات‎های نظارت استانی، تا بعدازظهر دیروز هنوز خیلی از کاندیداها خبر از تایید یا رد صلاحیت خود نداشتند. هرچند گمان می رفت که همچون اعلام نتیجه بررسی‎ها از سوی هیات های اجرایی تنها کسانی که رد صلاحیت‎ شده‎اند پیامک اعلام وضعیت خود را دریافت کرده باشند اما با توئیت سخنگوی شورای نگهبان، مشخص شد که وضعیت داوطلبان در هر دو فرض تایید یا رد صلاحیت باید به آنان اعلام شود. کدخدایی ظهر دیروز در صفحه توئیتر خود نوشت: «بر اساس تبصره 2 ماده 52 قانون انتخابات، فرمانداران یا بخشداران موظفند نظر هیات مرکزی نظارت مبنی بر تایید یا رد صلاحیت داوطلبان را که از هیات نظارت استان دریافت نموده اند، به نامبردگان ابلاغ تا در صورت اعتراض به رد صلاحیت خود کتبا به شورای نگهبان شکایت نمایند.»

بر اساس اطلاعیه شورای نگهبان نامزدهای تایید نشده می توانند شکایت خود را ظرف 5 روز از 22 دی تا 26 دی ماه  از ساعت 8 صبح الی 16  به دفاتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان مربوطه و یا در تهران به نشانی بزرگراه بسیج، بلوار هجرت، مجموعه ورزشی جهان پهلوان تختی ارائه کنند.